štvrtok 14. marca 2013

Pink Floyd: Animals

MARK SAMMUT | Sputnik Music  

Pink Floyd nie je nikdy možné kritizovať za to, že by nehovorili čosi hodnotné. Po komerčne dokonalom Dark Side of the Moon a emocionálne vyčerpávajúcom Wish You Were Here sa Waters a spol. vrátili do štúdia, aby natočili pokračovanie. Animals bolo vydané v januári 1977 a ide o kritiku kapitalizmu a sociopolitických podmienok danej doby v Anglicku.


V polovici 1970-tych rokov, kedy Pink Floyd takmer dobyli hudobný svet, začalo v Británii narastať punk-rockové hnutie. Ako sa dalo čakať, Pink Floyd boli neustálym terčom týchto hudobníkov, diabolský Johnny Rotten (Sex Pistols) nosil na pódiu tričko Pink Floyd, na ktorom bolo načarbané „Nenávidím“. Album Animals v istom zmysle podnietil toto hudobné hnutie tým, že sa skupina vrátila k svojím undergroundovým koreňom a zamerala sa an nebezpečenstvá kapitalizmu.

Ako väčšina najlepších albumov Pink Floyd i Animals bol založený na Watersovom koncepte. Sčasti inšpirovaný románom Georga Orwella Zvieracia forma, je album rozdelený na tri hlavné hudobné kúsky; „Psy“, „Prasatá“, a „Ovce“. Román sa týkal stalinizmu, no album sa vzťahoval na kapitalizmus, a jeho redukovanie ľudského stavu na púhy animalizmus (zverstvo).

„Psy“ sú jedným z najlepších kúskov Pink Floyd. Píše si cez 17 minút a Gilmour a Waters si na tomto kolose striedajú vokály. Slová sú o bojovných psoch, ktorí si myslia, že sú lepší ako ktokoľvek iný, i keď nerobia nič, len nasledujú príkazy svojich nadriadených. Poukazuje na stratu individuality týchto bojovníkov a to, ako chcú o každom niečo vedieť, okrem svojej vlastnej rodiny. Gilmour na tomto kúsku žiari, podávajúc jedno z najlepších vokálnych výkonov kariéry. Skladba je prirodzene vzostupná s dlhými inštrumentálnymi medzihrami a niekoľkými hudobnými predelmi.

„Prasatá“ je rozdelená do troch častí; „Pigs on the Wing (Part 1)“ a „Pigs on the Wing (Part 2)“, ktoré sú slúžia ako intro a outro a „Pigs (Three Different Ones)“, ktorá je hlavnou skladbou. Pri viac ako 11-tich minútach sú „Prasatá“ rozdelené do troch rozličných strôf. Každá strofa predstavuje iné prasa, i keď jedinou, ktorá jasne identifikuje subjekt, je posledná strofa, ktorá je o Mary Whitehouse [britská konzervatívna aktivistka za morálnu čistotu televízneho vysielania, spolupracujúca s M. Thatcherovou]. Rovnako ako vo Zvieracej farme predstavujú prasatá vrchol spoločenského rebríčka. Tých pri moci, považovaných za „rovnejší ako ostatní“. „Prasatá“ sú dosť bluesovým kúskom; taktiež Richard Wright žiari s použitím syntetizátora, aby atmosfére skladby dodal temnú náladu.

„Ovce“ sú poslednou skladbou, a zrejme predstavujú tupé stádo, ktoré ako evanjélium prijíma každé jedno slovo, ktoré im ich líder hovorí. Waters a Gilmour si rozdelili výkony svojich gitarových sól, keďže záverečných päť minút skladby pozostáva prevažne z jednoduchých, no dobre zahratých gitarových riffov a sól.

Po albume Animals pokračovali Pink Floyd ďalšou kritikou spoločensko-politického poriadku s albumom The Wall.


[ Zdroj: http://www.sputnikmusic.com/review/49117/Pink-Floyd-Animals/ ]

1 komentár: