piatok 29. marca 2013

WikiLeaks odhalili imperialistické sprisahanie voči Venezuele

PAUL DOBSON | Green Left
WikiLeaks zverejnilo viac ako 40 000 tajných dokumentov ohľadom Venezuely, ukazujúcich jasný zásah imperalizmu USA v snahe zvrhnúť ľudom a demokraticky zvoleného lídra Huga Cháveza.

Dokumenty, dátované od júla 2004 do decembra 2011, ktoré boli zverejnené prostredníctvom twitterovho účtu WikiLeaks @wikileaks a ktoré sú dostupné na WikilLeaks Global Intelligence Files online, pozostávajú z mailov súkromnej spravodajskej služby Stratfor sídliacej v USA.Táto spoločnosť tvrdí, že poskytuje analýzy nadnárodným spoločnostiam pre investície vo Venezuele a na vypracovanie svojich správ používa mnoho miestnych zdrojov. Avšak, ich maily dokazujú, že ich motívy a ciele majú ďaleko od nezávislosti, a pracujú ako spravodajská služba a strategická agentúra pre tých, ktorí sa snažia vytvoriť vhodné politické podmienky pre ekonomický imperializmus, vykorisťovanie, a intervenciu v krajine.

WikiLeaks opisuje Stratfor ako „spoločnosť, ktorá vyzerá ako podávateľ informácií, no poskytuje tajné spravodajské služby veľkým korporáciám ako Bhópálsky Dow Chemical Co., Lockheed Martin, Northrop Grumman, Raytheon a vládnym agentúram, vrátane ministerstva vnútornej bezpečnosti USA, námorných síl USA a Defense Intelligence Agency USA“.

„Emaily,“ pokračuje WikiLeaks, „poukazujú na Stratfordskú sieť informátorov, výplatnú štruktúru, metódy prepierania platieb a psychologické metódy“.

Uniknuté emaily pokrývajú rozsiahle témy, no zameriavajú sa na energetický sektor, predovšetkým petrochemikálie a ropu; politickú zmena a stav kontrarevolučných síl; stav armády a ozbrojených zložiek. Dotýkajú sa tiež vzťahov s Kubou, Čínou, Ruskom, a Iránom, a poskytujú aj neradostné vyhliadky ekonomiky a budúcnosti finančného sektora.

Pri emailoch spoločnosti sú uvedené adresy odosielateľov a prijímateľov a medzi inými vecami sa spomína aj spoľahlivosť zdrojov, z ktorých preberajú informácie. Jeden email, odhaľujúci politické požiadavky ohľadom spoľahlivosti, používa podľa Stratforu zdroj opisovaný ako „venezuelský ekonóm v Caracase“, ktorý opisuje „spoľahlivosť zdroja: B (jednoznačne anti-Chávezovský)“.

Emaily opisujú stretnutia a životopisy rôznych prominentných venezuelských opozičných lídrov, ako Antonio Ledezma (starosta Caracasu), Henrique Capriles, Leopoldo Lopez, ako aj pravicového mediálneho magnáta Rafaela Poleo: „Hovoril som s Rafaelom Poleo (veľmi prominentný venezuelský politický analytik) pred pár dňami“ hlási jeden zdroj. Tieto mená dopĺňajú spojenia medzi anti-Chávezovskými aktivitami vo Venezuele a imperialistickými ambíciami v krajine.

Emaily od a pre zamestnancov Stratforu spomínajú rozličné politické udalosti v tomto období, no zameriavajú sa na študentské protesty 2009-2010, kedy študentské opozičné sektory využili pre politické ciele výpadky elektrického prúdu, ktoré privodili najhoršie suchá za 100 rokov a zanechali hydroenergetický systém celkom suchý. Dotýkajú sa tiež protestov za RCTV, ktoré nasledovali po odmietnutí žiadosti obnoviť licenciu pravicového TV kanála po tom, ako TV kryla puč v roku 2002 a verejne vyhlasovala, že zvolený prezident Chávez odmietol prezidentský úrad.

Emaily často odkazujú na srbskú politickú pravicovú skupinu nazývanú CANVAS (Center for Applied Non Violent Action and Strategies). Táto skupina bola integrálnou súčasťou aktivít podporovaných NATO, ktoré zvrhli vládu v Juhoslávii, a často robí porovnania medzi Venezuelou a Juhosláviou.

CANVAS, poskytujúca analýzy pre ekonomické a politické sily imperializmu, v emaily Stratforu konštatuje, že „protesty RCTV boli ochutnávkou. Bude toho viac, no Venezuela neponúka tak dobré siete ako krajiny za (železnou) oponou“. Ozrejmujú tiež svoje zámery a politické tendencie založené na predchádzajúcej práci CANVAS: „Chávez je oproti tomu, čo sa deje voči starým sovietskym režimom ničím“.

Medzi emailami je množstvo Wordových dokumentov, z ktorých je mnoho označených ako „neurčené na zverejnenie“ a ktoré podrobne opisujú kroky odporúčané na rozohranie „revolúcie“, ktorá by Huga Cháveza zbavila moci. Jeden sa dokonca nazýva „ako viesť revolúciu“. Ďalej označujú Venezuelčanov ako „retardovaných“ a ktorí „hovoria zadkami“. Podľa CANVAS je krajina „úplným vtipom“.

CANVAS jasne vysvetľuje svoju odporúčanú stratégiu na zvrhnutie vlád: „ak nás niekto popýta o pomoc, ako v prípade Venezuely, zvyčajne sa ich opýtame otázku ´a ako by ste to urobili´. To znamená, že prvou vecou je vytvoriť situačnú analýzu (ten wordový dokument, ktorý som vám poslal) a potom nasleduje „Prehľad o misii“ (stále bude musieť byť spísaný) a potom „Koncept operácie“, čo je plánom kampane,“ vysvetľuje CANVAS Stratforu. „Pre tento prípad máme tri kampane: zjednotenie opozície, kampaň pre septembrové voľby a paralelne s tým kampaň „choďte von a voľte““.

„Za NORMÁLNYCH okolností,“ pokračujú, „k nám prídu aktivisti a pracujú na workshope presne v tomto type formátu. My ich len vedieme. To je dôvod, prečo plány neskôr končia tak efektívne, pretože ich vytvorili sami aktivisti a sú úplne ich vlastné, t.j. autentické“.

Odkazujúc na takéto destabilizačné plány, ako protesty RCTV, CANVAS ďalej konštatuje, že „my im len dáme nástoje na použitie“.

K zjednoteniu opozičných strán ďalej konštatujú, že „v prípade Venezuely, kvôli úplnej katastrofe, ktorou toto miesto je, kvôli podozreniam medzi opozičnými skupinami a dezorganizácii, musíme spraviť počiatočnú analýzu. Či pôjdu k ďalším krokom skutočne závisí na nich, inými slovami, závisí na tom, či si budú vedomí, že kvôli nedostatočnej JEDNOTE môžu preteky prehrať ešte predtým, ako začnú“.

„Tohto roku posilňujeme činnosť vo Venezuele,“ píšu. Odkazujúc na parlamentné voľby v roku 2010 hovoria, že „majú voľby v septembri a sme v úzkom spojení s aktivistami odtiaľ a ľuďmi snažiacimi sa im pomôcť (prosím, nechajte si to nateraz pre seba, nezverejňujte to). Prvá fáza našej prípravy je na ceste“.

Tieto emaily nenechávajú čitateľa na pochybách o tom, komu títo ľudia prostredníctvom aktivistov venezuelskej opozície pomáhajú: „k odpovedi na vašu otázku, siete Spojených štátov sú rozhodne zainteresované. Nemôžem vám potvrdiť, či ten konkrétny džentlmen je tiež zainteresovaný, no zvyčajné vlády sú“.

Iné dokumenty sa dotýkajú témy bezpečnosti a kriminality, ktoré samotný Stratfor stavia na zoznam tém, ktoré by opozícia mala použiť na maximalizáciu svojej volebnej kampane v roku 2010. Tvrdia, že „v obchode s únosmi a vydieraním je silne zainteresovaná ONA (National drugs Office)“ a že miery úmrtí „sú omnoho väčšie ako sa očakávalo“.

Iné emaily obsahujú rôzne priložené súbory, poskytujúce vyčerpávajúce správy o presnom stave venezuelskej armády, vzdušných a námorných silách, vrátane čísiel, vybavenia a odbornej spôsobilosti.

„Spolu s tým vám pošleme viac informácií o celom priebehu renovovania armádneho/bezpečnostného aparátu Chávezom za posledných niekoľko rokov,“ konštatuje odosielateľ. „Teraz je to všetko načmárané v mojich poznámkach, no musím povedať, že na mňa ´starý Hugo´ dosť zapôsobil“.

Úplne podrobný dokument vysvetľuje, že „reforma armády ide za rámec dodávok nových útočných a ostreľovacích pušiek a zahrnuje aj modernizačnú doktrínu. Nové koncepty zahrnujú asymetrický boj a oporu o komunikačnú sieť krajiny a zásobovaciu infraštruktúru, ako aj ľudovú podporu vzdoru voči širokej invázii USA“.


Po prvýkrát vydané v http://www.correodelorinoco.gob.ve/english-edition/

[ Zdroj: http://www.greenleft.org.au/node/53422 ]

1 komentár:

  1. usa hromadná spušť zabijania vo všetkých častiach sveta kynoží všetko pokrokové na zemeguli. vražda chavéza je toho dokazom...

    OdpovedaťOdstrániť