sobota 6. apríla 2013

Hop - a je tu filantrop

Ľudmila Kolesárová vo svojom blogu odhalila, že organizácia Dobrý anjel skutočne a už predtým pomohla tej istej pani, ktorej teraz individuálne pomohol premiér Fico. Kolesárovej šéf v dobročinnej organizácii je kandidát na prezidenta Andrej Kiska. Kto komu vzal agendu pred prezidentskými voľbami?

Podľa Kolesárovej Dobrý anjel na rozdiel od štátu bez byrokracie („neochota úradov“), problémov („nemusí chodiť od dverí k dverám“), čakania a zbytočnej publicity (nebola v žiadnej televíznej relácii) pomohol pani Jane a tisícom ďalších ľudí. Ako si Fico dovolil mediálne sa priživiť na ich oddanej, nezištnej filantropii?

Štát ťa núti, ty milionársky chudák

Otočme otázku: Kto však pomôže ľuďom keď nebude Dobrý anjel, Hodina deťom, kresťanské charity, ani nič podobné? Teda, keď nebudú mať dostatok peňazí pre všetkých; a sumy, lôžka, dary, lieky nebudú stačiť uspokojiť potreby jednotlivcov, rodín, detí, sirôt, starých, chorých? A to sa už deje, pretože charita nefunguje systematicky, univerzálne, ani pravidelne, je to len dodatok, chabá, smiešna náhrada štátu. Hrdiť sa, že tu niekto supluje funkcie štátu je extrémne sebapreceňujúce a prehnané, a to bez ohľadu na to, aký dobrý pocit dobrovoľníci, či ich zamestnanci zo svojej pomoci majú. Čítať každú jednu zúfalú prosbu osobne a hľadať sponzorov v žiadnom prípade nenahradí celý komplexný byrokratický aparát, ktorý eviduje obyvateľov, zaznamenáva ich status, zamestnanosť, príjmy, infraštruktúru, vzdelávacie a zdravotnícke inštitúcie, životné prostredie atď., takže je jediným nástrojom ašpirujúcim na organizovanie a zabezpečenie mladých, starých, študentov, dôchodcov, chorých, chudobných, či nevzdelaných, čo najspravodlivejšou mierou vzhľadom dané územie, na ktoré sa vzťahuje. Nerobí to výborne, jeho zásahy sú nepríjemné a obmedzujúce, no ak by túto funkciu prebrali len osobné, nekoordinované, nesystémové iniciatívy, milióny ľudí by ostali napospas osudu, teda biede, chorobám, hlúposti, či smrti. To nám samozrejme nevadí, no len dovtedy, pokiaľ do týchto skupín nepatríme my, alebo naši blízki (alebo všetci blížni?). No pociťujeme to aj nepriamo v podobe kriminality, neporiadku, či zápachu.

Pochopiteľne, že štát nefunguje ideálne, a to, že už takmer vôbec nefunguje, je jasné aj idiotovi (ale, pozor, nie neoliberálovi!). Štát zlyhal, pretože z bohatstva, ktoré mal po socializme a ktoré mohol budovať ďalších kapitalistických 20 rokov, nedokázal zabezpečiť aspoň to, čo tu v minulom režime bolo: kvalitnú zdravotnú starostlivosť, bezplatné školstvo, dôstojné platy a dôchodky a, v neposlednom rade, prácu. Práve preto ho mnoho ľudí už zatratilo a otočilo sa smerom k vízii lepšej spoločnosti bez štátu. V beznádeji postupujú spôsobom: neviem si rady so synom/dcérou v puberte, tak myslím, že bez neho/nej by bolo všetko jednoduchšie. Príklad nie je prehnaný, pretože ŠTÁT tu zároveň predstavuje ambiciózny a ľudský zámer starostlivosti o druhých, takže v skutočnosti sú tým synom či dcérou desaťtisíce domácností žobrajúcich u bohatých o život.

Ak štát dovolil (my sme dovolili) obrovské nerovnosti, znamená to, že sa stará len o záujmy bohatých a mocných a na ostatných mu nezáleží. Vytvoril, udržiava, či dokonca prehlbuje podmienky, ktoré sú veľmi dobrotivé a vyhovujúce pre bohatých, no nehostinné a ťažké pre chudobných. Voči väčšine ľudí teda nesplnil záväzok, ktorý (nám) dal za cenu nášho dodržiavania pravidiel. Za takejto situácie by ďalší rozklad štátu bol opäť len v prospech jednej časti - privilegovanej menšiny. Posilnenie funkcii štátu by mohlo zas poslúžiť ako silnejší nástroj kontroly na udržanie terajšieho stavu. Ostáva tretia možnosť? Azda využiť štát v prospech všetkých, a to k vytvoreniu spoločnosti, ktorá nebude opomínať nikoho, teda jediná spravodlivá a dlhodobá alternatíva.

Pošta od dobrého anjela

Filantrop Andrej Kiska sprvu predýchával osudy ľudí v núdzi, ktorí ho v listoch prosili o pomoc. V rozhovore s večne užaslou Vadkerti uznal, že v súčasnej dobe chceme všetko rýchlo, že sme nespokojní s tým, čo máme a neuvedomujeme si, akí už sme šťastní. Zaujímavé a duchovne povznášajúce... od človeka, ktorého splátkový web Quatro vás víta heslom: „Splácať je jednoduchšie ako šetriť“.

Pre “spirituálnu“ cestu sa rozhodol preto, že už nevidel zmysel v zarábaní ďalšieho milióna. Možno by preto namiesto kandidatúry na post prezidenta mal zvážiť konkurz do Pošty pre teba namiesto Kataríny Brychtovej. A za zúboženými rodinami by po nezaplatení premrštených splátok z Kiskovho katalógu Triangel a Quatro namiesto sympatického poštára Janka chodil nástojčivý exekútor Majko. Už nie „Niekto vás chce pozvať“, ale „Niekto vás chce vysťahovať“ alebo „Ideme vám čosi zobrať“. Pán filantrop bol podľa vlastných slov veľmi prekvapený, pretože si nevedel ani predstaviť „že život píše tak ťažké, tak kruté príbehy“, čo potvrdzuje, že bohatí ľudia sú celkom odtrhutí od života bežných, nevyvolených, chorých, chudobných ľudí, ktorí toho automaticky nedostali toľko ako Kiska, Tkáč, Haščák, Sabol, Brhel, Világi, Poór, Široký. Preto im prídu nefér dane, medziľudská solidarita (nielen súcit) a vôbec skutočnosť, že by v spoločnosti mala fungovať spravodlivosť.

Je zázrakom, že -nie dobročinné organizácie, ale- obyčajní, priemerne zarábajúci, či dokonca chudobní ľudia sú „dobrými anjelmi“ seba samých. Dobrým anjelom druhého kandidáta na prezidenta, Róberta Fica, je finančná skupina J&T. S jej “pomocou” chce udržiavať na Slovensku sociálny zmier. Tento žraločí dobrý anjel dostane za odmenu od Fica do zbedačenej krajiny pod Kriváňom olympiádu. To však bije ľuďom až priveľmi do očí a právoplatne ich takáto nespravodlivosť štve. Tento štát je len pre bohatých. Stačilo.

Článok môžete podporiť na: vybrali.sme.sk

5 komentárov:

 1. Hadzat Kisku, ktory sa nie lahko a po mnohych peripetiaach presadil v biznise, potom ho vsak predal a ziskane bohatstvo pouziva na dobre ucely, do jedneho vreca so Sirokym a spol je skutocne hulvatske.

  Ano, charita nenahradi stat, ale je preto ZLA?

  Ano, Kiska zarobil peniaze v biznise, je preto zly? Je zly preto, ze vyznamnu cast bohatstva pouzil na charitu?

  Fico je ine kafe, zneuzit tazko choru pani a televisu na svoje PR je obchod so smrtou a ludskym utrpenim.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Čo dal Kiska? Sám povedal: milión, pretože už ho nebavilo zarábať, ale ďalší významní sponzori, ktorých čakal neprišli. Tie peniaze môžeme brať ako peniaze na prezidentskú kampaň.

   Kiska má so Širokým spoločné to, že žijú život odtrhnutí od reality a všetko im šlo ľahko.

   Charita je páska cez oči, nie zlá.

   Koľko dostal Kiska od ľudí na splátkach? Potom sa robí charita keď trápi svedomie, že si obral chudobných o posledné...

   Fico bojuje o voliča, za seba, aj v prospech sponzorov.

   Odstrániť
 2. Moc som neporozumel tomu, čo vlastne autor chcel povedať.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vraj sa majú na školách posilniť predmety o čítanie s porozumením...
   a systémovo, celoplošne, nepôjde to len cez dovzdelanie charitou..

   Čítajte čo je hrubým.

   Kiska získal prachy zo splátok chudobných a teraz robí charitu a kampaň na prezidenta ;)

   Odstrániť
 3. Ahoj Peťo, nechcete sa s Julom na toto dať?

  How we will choose reporters and partners for the next stage of the project:

  There are a few remaining reporters still finishing their work on this stage of the project. We have also been contacted by a number of media organizations in countries where we have yet to do any work. We will sift through those requests next week and draw up plans for reporting in some of those other countries. You can contact us at investigations@icij.org

  http://www.icij.org/blog/2013/04/how-icij-chose-our-reporting-partners

  Maťo

  OdpovedaťOdstrániť