utorok 16. apríla 2013

Nicolás Maduro je hlasom Venezuely za chávizmus

MARK WEISBROT | The Guardian

Po krátkom, no trpkom boji a kampani poznamenanej urážkami, porazil tradičný chávista Nicolás Maduro vyzývateľa Henrique Caprilesa, čím zabezpečil Venezuele po smrti bývalého prezidenta Huga Cháveza minulý mesiac kontinuitu. No voľby dopadli omnoho tesnejšie ako predvídali prieskumy: rozdiel bol len 1,6%, alebo okolo 275 000 hlasov.

Capriles žiada prekontrolovanie 100% zo všetkých hlasov; Maduro podľa všetkého súhlasil. No nie je pravdepodobné, že by prekontrolovanie hlasov zmenilo výsledok. Na rozdiel od Spojených štátov, kde v tesných voľbách naozaj nevieme kto vyhral, je Venezuelský systém veľmi bezpečný. Odkedy tam majú dva záznamy každého hlasu (počítačové hlasovanie a hlasovací lístok), je takmer nemožné, aby sa zhodoval podvod na počítačoch a obsah hlasovacích urien. Jimmy Carter nazval venezuelský volebný systém „najlepším na svete“.

Údaje o voľbách vydané Reuters na konci kampane ukázali úzky súvis medzi podporou Madura a prístupom Venezuelčanov k misiones, či sociálnym programom, vytvoreným Chávezom, ktoré poskytovali všetko od zdravotnej starostlivosti a dotovali stravu na vysokých školách. Capriles, ktorý najväčšmi napádal Madura, že nie je Chávez, sa zaviazal udržať a rozšíriť misiones. No to nestačilo na to, aby získal voličov, ktorých síce bolo početne dosť na to, aby ovplyvnili výsledok, no zrejme neverili tomu, že by potomok venezuelskej majetnej elity, pochádzajúci z pravicovej strany (Primero Justicia, či Spravodlivosť na prvom mieste), tento sľub dodržal.

Samozrejme to nebol len úspech misiones, čo zabezpečilo chávizmu ďalších sedem rokov v úrade prezidenta. Počas Chávezových rokov v úrade tu boli veľké zlepšenia v životných štandardoch Venezuelčanov. Po tom, ako vláda získala kontrolu nad národným ropným priemyslom bola chudoba zredukovaná na polovicu a extrémna chudoba o 70%. Od roku 2004 do roku 2012 rástol reálny príjem na osobu asi o 2,5% ročne, a nerovnosť prudko poklesla. Nezamestnanosť bola 8% v 2012, na rozdiel od 14,5%, keď sa Chávez dostal do úradu.

Tieto čísla nie sú sporné medzi ekonómami alebo inými expertami, ani medzi medzinárodnými agentúrami ako Svetová banka, MMF či OSN. No zriedkakedy sa spomínajú vo veľkých západných médiách.

V prebiehajúcej snahe delegitimizovať Venezuelskú vládu poukazujú ich experti a médiá na neférovú výhodu chávistov v týchto voľbách. No tieto voľby, rovnako ako tie prezidentské v októbri, sa konali na v podstate rovnakom hracom poli ako akékoľvek iné v tomto regióne. Chávisti majú vládu, no opozícia má väčšinu bohatstva a príjmov krajiny, ako aj väčšinu médií. Štátna televízia má okolo 6% podielu na publiku (a minulý týždeň vlastne púšťali Caprilesovu reklamnú kampaň); a opozícia má jasnú výhodu ako v tlači, tak v rádiostaniciach. Porovnajte to s poslednými dvoma prezidentskými voľbami v Mexiku, kde mal stredoľavý kandidát malú šancu voči mediálnemu pravicovému duopolu, ktorý určil výsledok volieb (ak neboli v roku 2006 celkom ukradnuté).

Väčšina západných médií 14 rokov neúspešne predpovedala Venezuele bezprostredný ekonomický kolaps, a neskôr sa táto téma stala markantnou. Médiá, ktoré sa spoliehajú takmer výlučne na opozičné zdroje, sa budú opäť mýliť.

No nová vláda čelí vážnym výzvam, a tesný výsledok týchto volieb by mal byť budíčkom. Potrebuje napraviť výmenný kurz a znížiť infláciu, a vyriešiť problém deficitu – tieto tri problémy sú úzko prepojené. Dúfajme, že nepodľahne zvodom znížiť infláciu a zredukovať import zmenšením ekonomiky – je dôležité udržať agregátny dopyt, rast a zamestnanosť, a krajina veľmi potrebuje viac verejných investícií do infraštruktúry. Ekonomika teraz rástla takmer tri roky, po poklese, ktorý priniesla svetová recesia, ktorá skončila v polovici roka 2010; a až do poslednej štvrtiny minulého roka sprevádzala tento rýchly rast klesajúca inflácia. So správnou politikou by malo byť možné vrátiť sa k tomuto scenáru.

Maduro sa tiež zaviazal znížiť vysokú mieru kriminality Venezuely, a niektoré opatrenia sa už aj začali. Dozor a administratíva sú hlavnými slabinami krajiny. Ostáva len uvidieť, či sa vláda dokáže postaviť týmto výzvam.

[ Zdroj: http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2013/apr/15/nicolas-maduro-venezuela-vote-for-chavismo]

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára