nedeľa 21. apríla 2013

Podozriví z bombových útokov boli zadržaní po vojensko-policajnom uzavretí Bostonu

ALEX LANTIER, KATE RANDALL | wsws.org

Džochar Carnajev, podozrivý z pondeľňajšieho bombového útoku pri cieľovej rovinke bostonského maratónu, bol včera zadržaný po masívnom hone policajných orgánov. Tisícky z jednotiek Národnej gardy, FBI a ďalších federálnych agentov a štátnej a miestnej polície sídliacej v Bostone bolo zapojených vo včerajšom bezprecedentnom uzatvorení priestoru po tom, čo sa Džochar (19 rokov) a jeho brat Tamerlan (26) dostali do prestrelky s políciou.

V priebehu niekoľkých hodín sa jedno z hlavných amerických miest premenilo prakticky na vojenský tábor a do stavu rovnajúceho sa stannému právu. Masívny rozsah vojenskej a policajnej mobilizácie – množstvo helikoptér Blackhawk, obrnených vozidiel s guľometmi a jednotiek SWAT (špeciálneho nasadenia) mieriacich automatickými zbraňami – vyzeralo príliš neadekvátne hrozbe predstavovanej jedným násťročným mladíkom.

Guvernér Massachusetts, Deval Patrick, demokrat, vydal v piatok v skorých hodinách príkaz „shelter in place“ (zabarikádovať sa na mieste), zastavil hromadnú prepravu a odporučil zatvoriť prevádzky. Podľa nariadenia „shelter in place“ museli bostonskí občania zostať doma za zamknutými dverami a neotvárať nikomu, iba riadne legitimovanému príslušníkovi polície. Nariadenie bolo postupne rozšírené na približne 160 štvorcových kilometrov mestskej plochy Bostonu zasahujúc približne 1 milión ľudí.

Ťažko ozbrojené jednotky zaplavili prázdne ulice mesta. Lokálni reportéri prirovnali výjavy k videám z Američanmi okupovaného Bagdadu.Obzvlášť vo Watertowne chodila polícia od dverí k dverám vykonávajúc prehliadky s pripravenými útočnými puškami. The New York Times napísali: „Watertown sa dnes ráno ocitol vo zvláštnej kombinácii mesta duchov a policajného štátu.“

Autobusová doprava medzi Bostonom a New Yorkom bola zastavená a železničné spojenie Amtrack na severe New York City bolo pozastavené. Taxíky boli stiahnuté z ulíc počas ranných hodín. Hokejový zápas Boston Bruins a bejzbalový zápas Red Sox boli zrušené.

Areály univerzít – vrátane Harvardu, Massachusettského technologického inštitútu, Bostonskej univerzity, Suffolskej univerzity, Bostonskej vysokej školy a Massachusetts – Bostonskej univerzity – boli zatvorené. UMass – Dartmouth, kde študoval mladší z podozrivých, bola zatvorená a evakuovaná, niekoľko študentov, ktorí nemali kam ísť, boli ubytovaní v miestnej strednej škole. Oblasť verejných škôl bola už uzavretá kvôli prázdninám.

Neskoro vo štvrtok večer zverejnila polícia videá z bezpečnostných kamier, ktoré ukazovali ako podozriví nechali batohy blízko miesta výbuchu. Podľa úradov bratia Carnajevovci uniesli športové vozidlo Mercedes neskôr v tú štvrtkovú noc a polícia ich prenasledovala na severozápadné predmestie Bostonu - Watertown. Tamerlan bol smrteľne zranený v prestrelke s políciou, počas ktorej údajné hádzal výbušniny a zomrel v Beth Israel Deaconesskej nemocnici o 1:35 v piatok ráno. Džochar ušiel z miesta prestrelky.

Podľa skorých informácií z médií polícia identifikovala bratov Carnajevovcov ako podozrivých potom, ako sa objavilo video lúpeže v samoobsluhe o desiatej vo štvrtok večer. Krátko potom bol nájdený pracovník bezpečnostnej služby z Massachusettského technologického inštitútu, Sean Collier, zastrelený v jeho policajnom vozidle. Pracovník bezpečnostnej služby hromadnej dopravy bol taktiež postrelený a vážne zranený.

Vo videorozhovore pre Russia Today (ruská TV) povedala mama bratov, že verí, že to bolo na jej synov „našité“. Tvrdila, že FBI mala „pod kontrolou“ jej syna Tamerlana počas dlhšej doby (od tri do päť rokov), monitorujúc jeho používanie internetu a opakovane ich navštívili doma, aby ho vyspovedali.

Včera neskoro večer potvrdila FBI, že Tamerlana Carnajeva vyspovedala v 2011 na požiadanie neidentifikovanej cudzej vlády.

Obyvateľom Bostonu bolo povedané, že nariadenie „shelter in place“ bolo potrebné, aby sa za každú cenu vyhli Džocharovi Carnajevovi, ktorý bol vyobrazený ako „ozbrojený a nebezpečný“. Avšak, včera o šiestej poobede Patrick na tlačovek konferencii za účasti bostonského primátora Thomasa Menina a plukovníka massachusettskej polície Timothy Albena náhle odvolal nariadenie „shelter in place“, aj keď nezadržali Carnajeva, alebo akéhokoľvek iného podozrivého. Nevysvetlili, prečo považovali ulice bezpečnejšie po ich konferencii ako pred ňou.

Alben tiež protirečil skorším správam, že bratia Carnajevovci spáchali ozbrojenú lúpež v samoobsluhe.

Nech je ako chce, krátko potom, ako bolo nariadenie odvolané, bol Džochar Carnajev nájdený skrývajúc sa pod plachtou v lodi na záhrade domu vo Watertowne, zaliaty v krvi. Bola privolaná jednotka taktického nasadenia, aby zabezpečila oblasť, vypálili niekoľko dávok na Carnajeva pred tým, ako ho zadržali a uložili do sanitky. Údajne je v kritickom stave.

Neskôr toho večera televízne kanály ukázali veľké množstvo ľudí vychádzajúcich zo svojich domovov s úľavou a oslavujúc v uliciach Bostonu.Pri vykonávaní tohto mimoriadneho a zlovestného cvičenia policajného štátu, sa Obamova administratíva, vojsko, polícia, štát a lokálni predstavitelia spoliehali na médiá, aby vytvorili atmosféru strachu a úzkosti tak, aby odradili zodpovedné zváženie verejnosti dlhodobých dopadov tejto celej veci.

Bez ohľadu na otrasnú povahu zločinu bombového útoku v Bostone sú tieto dopady veľmi reálne. Ohromujúca vojensko-policajná mobilizácia bola jasným výsledkom dlhoročného plánovania a koordinácie medzi rôznymi vojenskými, informačnými a policajnými zložkami, ktoré boli neúprosne vybudované dekádu po útokoch z 11. Septembra. Čisto na základe pozorovania je dnes jasné, že hlavné americké mestá môžu byť uvedené do stavu, ktorý by sa v latinskej Amerike nazýval vojenskou diktatúrou, do stavu obliehania.

Udalosti v Bostone zdvihli závoj, aby ukázali do akej miery je americká spoločnosť pod opadávajúcim lakom demokracie skrz-naskrz militarizovaná.

Uverejnené 20. 4. 2013 na http://www.wsws.org/en/articles/2013/04/20/bost-a20.html

Záznam z termo-kamery, ktorá zachytáva dolapenie Džochara Carnajeva

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára