sobota 6. apríla 2013

Povinnosť zabrániť vojne v Kórei

FIDEL CASTRO | granma.cu

Pred pár dňami som sa zmienil o veľkých výzvach, ktorým ľudstvo v súčasnosti čelí. Inteligentný život sa na našej planéte objavil približne pred 200 000 rokmi, hoci najnovšie objavy ukazujú niečo iné.

Nemýliac si inteligentný život s existenciou života, ktorého najzákladnejšie formy sa v našej slnečnej sústave objavili pred miliónmi rokov.

Prakticky existuje nekonečné množstvo foriem života. V odbornej práci najvýznamnejších vedcov sa skoncipovala idea reprodukovať zvuk, ktorý nasledoval po Veľkom tresku, obrovskej explózii, ktorá sa odohrala pred viac ako 13,7 miliardami rokov.

Tento úvod by bol nepatrične rozsiahly, ak by nevysvetľoval závažnosť udalosti tak neuveriteľnej a absurdnej ako je situácia vytvorená na Kórejskom poloostrove, na geografickom území so skoro 5 miliardami zo 7 miliárd ľudí v súčasnosti obývajúcich planétu.

Toto je jedna z najvážnejších hrozieb jadrovej vojny od Októbrovej krízy v 1962 - spred 50 rokov.

V 1950 tam bola rozpútaná vojna (na Kórejskom poloostrove), ktorá stála milióny životov. Prišla necelých 5 rokov po dvoch atómových bombách, ktoré explodovali nad bezbrannými mestami Hirošima a Nagasaki, kde v priebehu sekúnd zabili a ožiarili státisíce ľudí.

Generál Douglas MacArthur chcel použiť atómové zbrane proti Kórejskej ľudovodemokratickej republike. Ani len Harry Truman to nedovolil.

Bolo potvrdené, že ľudová republika Číny stratila milión statočných vojakov v záujme zabrániť rozmiestneniu nepriateľskej armády na hraniciach tejto krajiny s ich domovskou. Svoj podiel poskytla aj Sovietská armáda vo forme zbraní, vzdušnej podpory, technologickej a ekonomickej pomoci.

Mal som tú česť stretnúť sa s Kim Il Sungom, dejinnou postavou, pozoruhodne odvážnou a revolučnou.

Ak tam vypukne vojna budú hrozným spôsobom obetovaní ľudia na oboch stranách, bez prospechu obom, či niektorej z nich. Kórejská ľudovodemokratická republika bola vždy priateľom Kuby, tak ako vždy bola a bude Kuba s ňou.

Dnes, keď krajina demonštrovala svoje technické a vedecké úspechy jej pripomíname jej záväzky voči krajinám, ktoré boli jej veľkými priateľmi, a bolo by nespravodlivé zabudnúť, že taká vojna by mala dopad na viac ako 70% obyvateľstva planéty.

Ak sa tam konflikt takejto povahy rozpúta, bude vláda Baracka Obamu v jeho druhom funkčnom období pochovaná v záplave obrazov, ktoré ho vykreslia ako najzlovestnejšiu postavu v dejinách USA. Povinnosť zabrániť vojne je takisto jeho ako aj obyvateľov USA.

Fidel Castro Ruz

4. 4. 2013

zdroj: http://www.granma.cu/ingles/reflections-i/reflections-5abril.html

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára