štvrtok 2. mája 2013

Čo je najväčším porušením ľudských práv na Kube?

GRANMA

Kubánske ministerstvo zahraničných vecí, 23. apríla, predložilo jej Univerzálnu pravidelnú správu (UPR) Rade OSN pre ľudské práva, aby bola preskúmaná 1. Mája v OSN v Ženeve vo Švajčiarsku.

Dokument podáva správu o situácii na Kube, jej právnych rámcoch a programe ľudských práv, ktoré sú k dispozícii pre dobro všetkých. Sústredí sa na odporúčania prijaté Kubou v 2009 pri prvom kole UPR – procese, ktorý vyžaduje dodržiavanie všetkými 193 členmi OSN, oznámil podpredseda vlády Abelardo Moreno.

Množstvo štátnych, vládnych a občianskych organizácií sa spolupodieľalo na vypracovaní správy, dodal Moreno počas videokonferencie so Ženevou, ktorej sa tiež zúčastnil zástupca ministerstva zahraničných vecí Marcelino Medina a zástupcovia diplomatických delegácií, ktoré budú správu prezentovať v OSN.

„Hlavným porušením ľudských práv na Kube je hospodárska, obchodná a finančná blokáda uvalená USA, čo je aktom genocídy,“ povedal námestník ministra. Akokoľvek, povedal, krajine sa podarilo naplniť veľký počet z rozvojových cieľov milénia (Millenium Development Goals) a dosiahla vysoké skóre, čo sa týka ľudského rozvoja.

„Len málo vlád urobilo tak veľa pre jej ľudí ako Kuba, od triumfu revolúcie v 1959, napriek enormným prekážkam,“ dodal po odsúdení mediálnych kampaní, ktoré ignorujú, či zahmlievajú úspechy tejto krajiny, čo spôsobuje negatívny dojem v Rade pre ľudské práva. Moreno tiež odsúdil terorizmus podporovaný, organizovaný a vedený USA, nábor agentov pokúšajúcich sa zničiť kubánsky ústavný systém, konajúc v rozpore s právom ľudí na sebaurčenie, národnej bezpečnosti a integrity.

Kubánska správa UPR, ktorá bola rozoslaná tlači, zdôrazňuje mnohé úspechy v oblastiach ako vzdelanie, zdravie, kultúra, šport, strava, sociálne zabezpečenie, náboženská sloboda, zaobchádzanie s väzňami a rodovej rovnosti.

zdroj: http://www.granma.cu/ingles/cuba-i/25abril-informe.html

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára