pondelok 6. mája 2013

Kríza na Cypre je symptómom toho, čo je zhnité v EÚ

SLAVOJ ŽIŽEK | The Guardian

Cyprus nedokáže splatiť svoj dlh a EÚ ho neustále nedokáže dotovať. Celý bankový systém potrebuje radikálnu opravu.

Spomeňte si na klasickú scénu z kreslených seriálov postavičky, ktorá jednoducho pokračuje ďalej za okraj priepaste, ignorujúc fakt, že pod nohami nemá zem – padá dole až vtedy, keď sa pozrie a spozoruje, že trčí nad priepasťou.

Nie je to podobné tomu, ako sa musia tieto dni cítiť ľudia na Cypre? Sú si vedomí toho, že ich krajina už nikdy nebude rovnaká, že v životnom štandarde je pred nimi katastrofálny pád, no jeho plný dopad ešte náležite nepociťujú, takže si na krátke obdobie môžu dovoliť pokračovať vo svojich normálnych životoch ako kreslená postavička zastavená vysoko vo vzduchu. A nemali by sme ich odsudzovať: takáto spomalená reakcia je tiež stratégiou prežitia – skutočný dopad príde potichu, keď skončí panika. To je dôvod prečo sa teraz, keď sa kríza na Cypre začala strácať z médií, treba zamyslieť a písať o tom.

Z poslednej dekády Sovietskeho zväzu jestvuje známy vtip o Rabinovičovi, židovskom mužovi, ktorý chce emigrovať. Úradník na emigračnom oddelení sa ho pýta prečo, a Rabinovič odpovedá: „Sú dva dôvody. Prvý je, že sa bojím, že komunisti v Sovietskom zväze stratia moc, a nová mocnosť zhodí všetku vinu za zločiny komunistov na nás, židov – opäť tu budú antižidovské pogromy...“ „Ale,“ preruší ho úradník, „to je číry nezmysel, nič nezmení Sovietsky zväz, moc komunistov bude trvať naveky!“ „No,“ odpovedá Rabinovič ticho, „a to je môj druhý dôvod.“ Ľahko si možno predstaviť podobnú konverzáciu medzi finančným úradníkom EÚ a cyperským Rabinovičom dnes. Rabinovič sa sťažuje: „Sú dva dôvody, prečo sme tu prepadli panike. Prvý, bojíme sa, že EÚ jednoducho opustí Cyprus a nechá našu ekonomiku skolabovať...“ Úradník EÚ ho zastaví: „No môžete nám veriť, neopustíme vás, budeme vás tvrdo kontrolovať a radiť čo robiť!“ „No,“ odpovedá Rabinovič ticho, „a to je môj druhý dôvod.“

To je slepá ulička v jadre háklivej situácie Cypru: nedokáže v prosperite prežiť bez Európy, no tiež nie s Európou – obe možnosti sú zlé, ako by povedal Stalin. To, čo sa vidíme vynárať na obzore sú obrysy rozdelenej Európy: jej južná časť bude stále viac redukovaná na zónu s lacnejšou pracovnou silou, mimo bezpečnej siete sociálneho štátu, oblasti vhodnej na outsourcovanie a turizmus. Skrátka, rozdiel medzi rozvinutým svetom a tými zaostávajúcimi bude odteraz jestvovať v samotnej Európe.

Tento rozdiel je reflektovaný v dvoch hlavných príbehoch o Cypre, pripomínajúc dva skoršie príbehy o Grécku. Je tu čosi, čo možno nazvať nemeckým príbehom: bezhlavé výdaje, dlh a prepieranie peňazí nemôžu pokračovať donekonečna, atď. A toto je cyperský príbeh: brutálne opatrenia EÚ rovnajúce sa nemeckej okupácii, zbavujúcej Cyprus jeho suverenity.

Oba sú zlé, a požiadavky, ktoré z nich vyplývajú sú nezmyselné: Cyprus samozrejme nedokáže splatiť svoje dlhy, zatiaľ čo Nemecko a EÚ nemôžu neustále zapĺňať finančnú dieru Cypru. Oba príbehy zahaľujú kľúčový fakt: že je čosi v neporiadku s celým systémom, v ktorom môžu nekontrolované bankové špekulácie spôsobiť bankrot celej krajiny. Cyperská kríza nie je búrkou v šálke malej marginálnej krajiny, je symptómom toho, čo je v neporiadku s celým systémom EÚ.

To je dôvodom prečo riešením nie je viac regulácie na zabránenie prepieraniu peňazí a podobne, ale radikálna zmena celého bankového systému – aby sme povedali nepovedateľné, istý druh socializácie bánk. Lekcia o globálnych krachoch po roku 2008 je jasná: celá sieť finančných fondov a transakcií, od individuálnych vkladov a dôchodkových fondov až po fungovanie všetkých druhov derivátov, bude musieť byť daná pod spoločenskú kontrolu, zracionalizovaná a regulovaná. To môže znieť utopicky, no skutočnou utópiou je predstava, že môžeme nejakým spôsobom prežiť len s kozmetickými zmenami.

[ Zdroj: http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2013/apr/08/cyprus-crisis-symptom-rotten-eu]

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára