pondelok 6. mája 2013

Legenda o sociálnom štáte


Uverejňujeme film Tima Horvátha a Dušana Krnáča, ktorý podáva svedectvo o skutočnom živote ľudí skrývajúcom sa za strohými správami z televíznych novín, zdokumentovanom na konkrétnej rodine z východného Slovenska. Film ukazuje širšie súvislosti a pýta sa na povahu samotného systému. Toto nie je Modré z neba.

Rodina z dediny na Slovensku sa ocitá v bezvýchodiskovej situácii potom, ako jedno z detí vážne ochorie. Stav malého chlapca si vyžaduje neustálu opateru, drahé lieky a pravidelné návštevy hlavného mesta, sedemhodinové cesty vlakom z ich dediny. Napriek intenzívnej listovej komunikácii so sociálnymi úradmi niet pomoci a rodina sa stáva závislá na pôžičkách spoločností s vysokými úrokmi.

Hlavným motívom filmu nie je iba nešťastný osud rodiny, ale o to viac úpadok sociálneho štátu vo východnej Európe po dvadsiatich rokoch kapitalizmu a neo-liberálnych vlád neúnavne snažiacich sa plniť požiadavky úsporných opatrení prichádzajúcich zo západu, zatiaľ čo ignorujú nepriaznivý stav svojich ľudí.


zdroj: http://vimeo.com/62024084

Článok môžete podporiť na vybrali.sme.sk

2 komentáre:

 1. ???????????????????
  úpadok sociálneho štátu vo východnej Európe po dvadsiatich rokoch kapitalizmu a neo-liberálnych vlád neúnavne snažiacich sa plniť požiadavky úsporných opatrení prichádzajúcich zo západu
  ???????????????????

  kde bol kapitalizmus, kde bol neo-liberalizmus

  toto je vysledok toho socializmu co tu desatrocia buduju populisti a neo-keynesiani, toto s kapitalizmom nema nic spolocne.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. toho kapitalizmu, co tu privatizuje zisky a socializuje straty, toho kapitalizmu co tu rozkrada verejny majetok, toho kapitalizmu, ktory na ukor nekapitalistov (drvivej vacsiny ludi) krmi sukromnych vlastnikov kapitalu, menej statnici maju svoju nabozensku stranku na facebooku, tam najdete spoluveriacich v "cisty kapitalizmus", kde nebudu zit ti, co na to nemaju, kde nebude uz nik rozvracat vas dokonaly system, kde kapitalizmus uz nic nebude stat v ceste, lebo nebude ludi..

   Odstrániť