utorok 7. mája 2013

Múdre telefóny, hlúpe firmy

GEORGE MONBIOT | Monbiot.com

17 rokov a telekomunikačné spoločnosti stále neurovnali problém konfliktov o minerály

Ak ste priveľmi zapojení, prestávate myslieť. Volanie, bezprostrednosť, sklon absorbovať myšlienky druhých ľudí, narúšajú hlbokú abstrakciu potrebnú na nájdenie si svojej vlastnej cestičky. To je jeden z dôvodov prečo som si ešte nekúpil smartphone.

No technológiám je stále ťažšie vzdorovať. Možno budem musieť tento rok podľahnúť. Tak som sa opýtal jednoduchú otázku: môžem si kúpi ť etický smartphone?

Je plno tém, ako platy, ktoré nestačia na prežitie, šikana, zneužívanie a 60 hodinové pracovné týždne v robotárňach, kde ich vyrábajú, nútené práce, ku ktorým sú niektorí pracujúci donútení, použitá energia, vyprodukovaný nebezpečený odpad. No zameriam sa len na jednu: sú súčiastky namočené v krvi ľudí z východnej Demokratickej republiky Kongo? Po dobu 17 rokov bojovali rivalské a ľudové armády o minerály tejto oblasti. Medzi nimi sú kovy rozhodujúce na výrobu elektronických aparátov, bez ktorých by nejestvoval žiaden smartphone: tantal, wolfram, cín a zlato.

Hoci tieto články v žiadnom prípade nie sú jedinou príčinou konfliktu tu, napomáhajú jeho financovaniu, podporujúc čiastkové vojny, ktoré –prostredníctvom priameho zabíjania, presunu, chorôb a podvýživy- doteraz zabili niekoľko miliónov ľudí. Rivalské armády donútili miestnych ľudí kopať v extrémne nebezpečných podmienkach, násilne si vynútili minerály a peniaze od samostatných baníkov, mučili, zmrzačili a pozabíjali tých, ktorí sa nepoddali a šírili teror a násilie –vrátane skupinového znásilnenia a únosov detí- po zvyšku populácie(1,2). Nechcem sa na tom spolupodieľať.

Žiadna z týchto ťažobných skupín nechce, aby spoločnosti prestali nakupovať minerály z východného Konga. Global Witness a FairPhone, napríklad, poukazujú na to, že baníctvo podporuje mnoho rodín v krajine, kde je 82% považovaných za málo zamestnaných(3). No trvajú tiež na tom, že obchod je možné oddeliť od násilia: ak, a iba ak, spoločnosti zabezpečia, že nebudú kupovať minerály, ktoré prešli cez ruky ľudových armád. Na základe možných škôd pre ich reputáciu by ste mohli očakávať, že tieto firmy vezmú túto tému vážne. Okrem zopár príkladov by ste sa mýlili.

Začal som s maloobchodníkmi a výsledky sklamali. Vodafone, napríklad, tvrdí, že vyvinul sociálny a ekologický hodnotiaci systém umožňujúci svojim zákazníkom „robiť informované rozhodnutia o mobilnom telefóne, ktorý sa rozhodnú kúpiť.“(4) Jeho webstránka hovorí, že tento systém „bol spustený v Holandsku v roku 2011 a bude predstavený aj európskym trhom v roku 2012.“ No všetko, čo sa vám zobrazí, keď kliknete na link, je „stránka nenájdená“(5). Po holansky. A k tvrdeniu, že etické hodnotenie „sa zobrazuje hneď vedľa produktu, bez ohľadu na to, či kupujete cez internet alebo v obchode“(6), som nebol schopný nájsť žiadne takéto hodnotenie na ich anglickej stránke.

O2 hovorí, „chceme zdieľať informácie o sociálnom a environmentálnom dopade výrobkov, ktoré predávame, aby sme zákazníkom pomohli spraviť tie správne rozhodnutia.“(7) Kliknete na link a čo dostanete? Zoznam ich mesačných tarifov(8). Poskytuje eko-hodnotenia popri svojich telefónoch, no hodnotenia nie sú vysvetlené, takže nevidíme, ktoré témy sa berú do úvahy. Z výrobcov sa zdá, že Nokia zašla najďalej, a jej snahy sú celkom pôsobivé. Od roku 2001 –dlho predtým ako sa o to začala zaujímať väčšina iných spoločností- sa snažila odstrániť ilegálne ťažený tantal zo svojho zásobovacieho reťazca(9). Teraz nariaďuje svojím dodávateľom, aby zmapovali cesty, ktoré kovy prejdú po tom, ako sa dostanú do spoločnosti. Problém má ďaleko od vyriešenia: napovedá, že „v elektronickom priemysle niet žiadneho dôveryhodného systému, ktorý by spoločnosti umožnil určiť zdroj svojich materiálov“. V súčasnosti jestvuje šesť iniciatív vlád, dobrovoľných skupín a firiem, snažiacich sa zmyť krv z mobilných telefónov, a Nokia sa v nich všetkých spolupodieľa(10).

Reakcia Applu bola menej detailná a menej presvedčivá. Aby ste si dokázali predstaviť to, akým komplexným sa problém stal, zistili, že jeho kovy sú dodávané 211 taviacimi pecami, voľne distribuovanými po planéte(11). Každá z nich by mohla používať minerály ukoristené ľudovými armádami v Kongu. No skutočnosť, že si zmapovali vlastný zásobovací reťazec je dobrým znamením.

Pred dvoma rokmi spustila Motorola plán –vyzerajúci dôveryhodne-, ktorého cieľom je nakupovať tantal nepoznačený konfliktami z východného Konga(12). Projekty tohto typu, ktoré začínajú na začiatku dlhej reťaze dodávateľov, poskytujú miestnym ľuďom príjem, zatiaľ čo garantujú, že ozbrojení psychopati neprofitovali z predaja vášho telefónu. Je ťažké vidieť, prečo sa nemôžu pridať všetci výrobcovia.

Iné spoločnosti ukrývajúce sa za svoje obchodné združenia, spravili všetko čo mohli, aby tieto snahy podkopali. Pred dvoma mesiacmi nadobudlo účinnosť nové ustanovenie Dodd Frankovho zákona USA, ktoré zaväzuje spoločnosti k zisteniu či minerály, ktoré nakupujú z Konga dotujú ozbrojené skupiny. Malo sa tak stať už predtým, no korporátni lobisti to opozdili o 16 mesiacov. Vďaka ich snahám a po 17 rokoch igonorovania tejto témy bude firmám stále umožnené vyhýbať sa svojej povinnosti po ďalšie dva roky, pretože povedia, že nevedia odkiaľ tieto minerály pochádzajú.

Ani to pre nich nebolo dosť. Tri korporátne lobistické skupiny –Národná asociácia výrobcov, Obchodná komora USA a Obchodný okrúhly stôl- žalujú vládu USA, aby dala tento nový zákon bokom(13). Global Witness vyzvali niektorých svojich členov –vrátane Caterpillar, Dell, Honeywell, Motorola, Siemens, Toyota, Whirlpool a Xerox-, aby sa verejne dištancovali od tejto žaloby, no bez úspechu.

Mám dojem, že niektoré firmy „zneužívajú anonymitu, ktorú im poskytujú priemyselné združenia, aby oslabili zákon“, zatiaľ čo vydávajú verejné vyhlásenia o tom, ako eticky sa správajú. Nezvýšil mi čas na preskúmanie tejto otázky, no možno by sme si to mohli rozdeliť, crowdsourcovať. Skontaktujme výrobcov telefónov, aby sme zistili či patria k týmto lobistickým skupinám, a opýtajme sa či verejne odsúdia žalobu a pozastavia svoje členstvo, kým sa od nej neupustí. To by bolo dobrým testom pre to, za čím naozaj stoja.

Ešte som nespravil rozhodnutie. Sú tu všetky ostatné témy na preskúmanie, vrátane zvláštne krátkej životnosti týchto telefónov (hlasovanie na twitteri, ktoré som spravil, napovedá, že väšina ľudí ich vymení po jednom až štyroch rokoch). Možno budem čakať dovtedy, kým FairPhone nevyrobí handset(14). A možno sa nebudem obťažovať. Mohol by som rezignovať na menšiu bezprostrednosť, slabšiu prístupnosť a väčší priestor na rozmýšľanie.

www.monbiot.com

Odkazy:
1. Global Witness, 2009. “Faced with a gun, what can you do?”: war and the militarisation of mining in Eastern Congo. http://www.globalwitness.org/sites/default/files/pdfs/report_en_final_0.pdf
2. http://www.raisehopeforcongo.org/content/initiatives/conflict-minerals
3. Pozri tiež Testimony by Mvemba Phezo Dizolele, 10th May 2012. http://financialservices.house.gov/uploadedfiles/hhrg-112-ba20-wstate-mdizolele-20120510.pdf
4. http://www.vodafone.com/content/index/about/sustainability/eco-rating.html
5. http://over.vodafone.nl/duurzaam/klant-control/eco-score
6. http://www.vodafone.com/content/index/about/sustainability/eco-rating.html
7. http://www.o2.co.uk/thinkbig/planet/sustainableproducts/ecorating
8. http://www.o2.co.uk/tariffs/paymonthly
9. http://www.nokia.com/global/about-nokia/people-and-planet/supply-chain/supply-chain/

10. The Global e-Sustainability Initiative, the Electronics Industry Citizenship Coalition, the OECD Due Diligence Guidance for Responsible Supply Chains of Minerals from Conflict-Affected and High-Risk Areas, the Public-Private Alliance for Responsible Minerals Trade, Solutions for Hope and the Conflict Free Smelter assessment programme. 11. http://www.apple.com/supplierresponsibility/labor-and-human-rights.html
12. http://solutions-network.org/site-solutionsforhope/
13. http://www.globalwitness.org/library/companies-must-come-clean-conflict-minerals-lawsuit
14. http://www.fairphone.com/

[ Zdroj: http://www.monbiot.com/2013/03/11/smart-phones-dumb-companies/ ]

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára