nedeľa 26. mája 2013

Nenahrádzajte náboženstvo; skoncujte s ním

PENN JILLETTE | NY Times

Náboženstvo nemôže a nemal by nahradiť ateizmus. Náboženstvo sa musí vytratiť a nebyť ničím nahradené. Ateizmus nie je náboženstvom. Je to absencia náboženstva a to je nádherná vec.

Náboženstvo nie je morálkou. Teisti sa ma pýtajú, „Ak nebude boha, čo ma zastaví pred znásilnením a zabitím každého, koho len budem chcieť?“ Moja odpoveď vždy je: „Ja sám som znásilnil a zabil každého, koho som chcel... a výsledok je pri oboch prípadoch nula.“ Správať sa morálne v nádeji na odmenu či strachu z trestu nie je morálkou. Morálka nie je podplácanie alebo hrozby. Náboženstvo sú úplatky a hrozby. Ľudia majú morálku. Nepotrebujeme náboženstvo.

Náboženstvo je viera. Viera je presvedčenie bez dôkazu. Presvedčenie bez dôkazu nemožno zdieľať. Viera je pocit. Láska je taktiež pocit, no láska si nerobí všeobecné nároky. Láska je čistá. Milovník hovorí o jeho alebo jej pocitoch a nič viac nepotrebuje. Viera vynáša tvrdenia o svete, ktorý zdieľame, no bez dôkazov, ktoré by sme mohli zdieľať. Pocity lásky sú krásne. Mať pocit, že Zem je stará 6000 rokov je hlúpe.

Náboženstvo je často len záležitosťou určitého kmeňa: hrdosť v skupine, do ktorej sme sa narodili, skupiny, ktorá si často myslí, že „boh“ je na jej strane. Nepotrebujeme nahrádzať kmeňový systém ničím iným než láskou k celému ľudstvu. Spravme to, dobre?

Náboženstvo tiež obsahuje spolupatričnosť, radosť, súcit, zdvorilosť a dobrú hudbu, a tie je možné nahradiť spolupatričnosťou, radosťou, súcitom, zdvorilosťou a dobrou hudbou.

Ateizmus je absencia náboženstva. V skutočnosti nepotrebujeme ateizmus. Iba sa potrebujeme striasť náboženstva.


[ Zdroj: http://www.nytimes.com/roomfordebate/2013/01/22/is-atheism-a-religion/atheism-should-end-religion-not-replace-it ]

4 komentáre:

 1. Ateismus neexistuje. Ateisté pouze nevěří v náboženství, ale ve vědce, masmédia, televizi a jiné autority.

  Sice jiná autorita, ale opět jen autorita, žádná víra v sebe sama.

  A autorita stejne něposlehlivá jako náboženství. Vědci píší spoustu studií na objednávku za úplatek, vědci vymýšlejí léky, které mají léčit, ale ne uzdravovat, masmédia bez komentáře...

  Jedinná možná náhrada za víru v náboženství je nalezení tzv. Bytostného Já.
  Je to něco:
  1) plně ve shodě s moderní vědou (produkt vědního oboru psychologie),
  2) je to cesta od vnějších autorit (i autorit ateistů) směrem k víře v sebe sama
  3) je to i v souladu s původním významemm víry jako snahy o poznání sebe sama a nalezení podstaty lidské bytosti

  OdpovedaťOdstrániť
 2. ...anonymko, kto ste, ze hovorite za mna? - ja som ateista a vychadzam zo svojho poznania, ni z viery vo vedcov, masmedia (TV su tiez masmedia...":O), ci ine autority, ba ani v seba...
  julianBosakSt

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Prečo sa tu rozdelujete vlastne na oných a tých?budte ludia.nemáte čo na práci?takýmito drístami ozónovu dieru nezaplátate :-)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Beriem Vašu pripomienku konštruktívne.
  Áno, nemali by sme sa rozdeľovať.
  Tento príspevok berme ako vyváženie, ako názor druhej strany k nedeľnému obedu.

  OdpovedaťOdstrániť