pondelok 3. júna 2013

Protestujúci z Blockupy paralyzovali Frankfurt po druhýkrát za sebou

PETER STORM | RoarMag.org

Strety vypukli po tom, ako sa polícia snažila udržať tisícky aktivistov z Blockupy od uzavretia Európskej centrálnej banky vo finančnej štvrti Frankfurtu


Táto sobota, 1. júna, nebola len prelomovým dňom protestov v Turecku, kedy sa polícia stiahla z námestia Taksim a s tisícimi protestujúcimi, ktorí ho okupovali. V rovnaký deň vyšli do európskych ulíc desiatky tisíc protestujúcich. Vo Frankfurte demonštrovali tisíce ľudí proti ústrednej finančnej inštitúcii v srdci neoliberálnej Európy, deň na to, ako ho zablokovali. Druhý rok v poradí sa konala veľká militantná akcia Blockupy [blokovať a okupovať] pred Európskou centrálnou bankou (ECB) vo Frankfurte.

Výber cieľa je dôležitý rovnako ako názov akcie. Spolu s EÚ a MMF, je ECB súčasťou takzvanej Troiky zahraničných veriteľov, ktorí spolu zaviedli prísne politiky šetrenia za záchranné balíčky, ktoré poskytli. Jednoducho povedané: grécka vláda dlží západným bankám miliardy; Troika požičala miliardy gréckej vláde, aby splatila svojim veriteľom; Troika následne žiada, aby grécka vláda znížila dôchodky, pustila sa do sociálneho zabezpečenia, prepustila zamestnancov verejného sektora – všetko preto, aby ušetrila nejaké peniaze na splatenie svojím veriteľom.To isté sa deje v Španielsku, Portugalsku, Írsku, na Cypre, a kde ďalej v budúcnosti...? Na ECB, ako súčasť Troiky, je správne nazerané ako na hlavného zodpovedného aktéra za tento sociálne devastačný balík dohôd v podobe záchrany-so-škrtmi. Úsporné opatrenia odsudzujú milióny ľudí k chudobe, bezdomovectvu a nezamestnanosti. Nezamestnanosť v eurozóne ako celku dnes činí 12,2 percenta, nezamestnanosť mladých je na 24,4 percenta. To sú priemery. V Grécku bolo vo februári nezamestnaných nie menej ako 62,5 percenta ľudí do 25 rokov.

Úsporné opatrenia tlačia ekonomiku do chronickej recesie: ľudia, ktorí nemajú peniaze ich nemôžu míňať v obchodoch; spotrebné trhy vyschýnajú; ešte viac ľudí prichádza o prácu. Z pohľadu mainstreamovej ekonómie úsporné opatrenia „nefungujú“: vlastne robia veci horšími. No z pohľadu bankárov a veriteľov, ktorí chcú svoje peniaze nazad, to funguje veľmi dobre. A z pohľadu kapitalistov a vlád, ktorí sa chcú zbaviť toľkých daní a poskytovania sociálneho zabezpečenia ako sa len dá, to funguje skvelo – ďakujeme veľmi pekne!No celý program úsporných opatrení vyprovokoval obrovský hnev – a protestujúci na Blockupy sú zároveň vyjadrením tohto hnevu, ako aj vyjadrením solidarity so všetkými tými ľuďmi, ktorí trpia a bránia sa. To je dôvod, prečo je ten názov tak dôležitý: označuje eskaláciu hnutia Occupy, ktoré sa predtým prevažne obmedzovalo na okupáciu verejného priestoru. Táto akcia nielen okupuje; jej zámerom vlastne je –i keď len dočasne a symbolicky- zablokovať jednu z hlavných inštitúcií európskeho kapitalizmu. Samozrejme, štát reaguje svojím zvyčajným represívnym spôsobom.

31. mája došlo k skutočnej blokáde budovy ECB vo Frankfurte. Demonštranti, niekoľko tisíc z nich, zablokovali ulice vedúce k budove banky. „Ľudskosť nad zisky“ bolo jedným z hlavných sloganov.

Avšak, dôležití neboli len protestujúci vo Frankfurte. Protestujúci sa zhromaždili v Portugalsku, Grécku a Španielsku – troch krajinách, kde úsporné opatrenia a zbedačovanie zasiahli najsilnejšie. 1. jún, i keď trocha zatienený pôsobivými udalosťami odohrávajúcimi sa v Turecku, bol skutočne medzinárodným dňom akcií proti kapitalizmu a mnohým anti-sociálnym spôsobom, ktorými sa snaží vyriešiť svoje krízy.

(krátené)[ Zdroj: http://roarmag.org/2013/06/blockupy-frankfurt-protests-ecb-banks/ ]

1 komentár:

  1. ...chamtivost sposobi revoluciu - ale skutocnu...
    julianBosakSt

    OdpovedaťOdstrániť