sobota 13. júla 2013

Havranovo “nevermore!“

Po zverejnení výzvy, ktorou sme nežiadali nič viac, než ospravedlnenie, prišla Havranova odpoveď. Keďže sa taktiež dotýka našej cti, jej znenie uverejňujeme:


Julo viem si obetou svojho otca, ale ze si chuj, som si fakt nemyslel. chcete vojnu? Znicim vas jednym textom, tak, ze budete mat problem vykoktat ako sa volate. Uplne vam preplo, je mi to fakt luto. Mozes volat po bojkote, no na to, aby jtt prestalo existovat a byt citane by som tam musel prestat pisat ja-moje texty robia cca 50-60 000 uv mesacne. Ok ako chcete, trosku sa vam povenujem, v utorok nackovia, o tyzden mladi vymleti komousi. Toto ste posrali (11.7., 23:05)

Keď raz Ľuboš Blaha povedal, že ľavičiari sú ješitní – tak toto je toho dokladom. V minulosti sa autori ako M. Hvorecký či O. Pietruchová pre svoje články stali obeťou zastrašovania zo strany nenávistných jedincov, ktorí nedokázali stráviť ich riadky, rovnako ako argumentovať. Začína to žiaľ pripomínať neslávnu kauzu vyhodeného českého profesora vyhrážajúceho sa mailami kolegovi, ktorého pôsobenie nebol schopný uniesť. Takýto škandálny prístup je hanbou nielen danému človeku, ale aj jeho okoliu a pretože sme tiež ľavičiari, cítime za dotyčného hanbu rovnako.

Ak už na oboch stranách opomenieme nejaký oidipovský komplex, ostane nám obraz chorobného velikášstva v štýle Babišovho „Môj ksicht predáva tieto noviny“. Takto si totiž úctu k druhému nemožno predstaviť. Od ľavičiara a navyše protestantského teológa by sme čakali rovnocenné zaobchádzanie a pokoru, nie pár (hodne) pribitých, vystatovačných luteránskych téz.


Áno, nie každý je tak slávny, že si mohol poklábosiť s Adelou a Sajfom na FUN-ku, či bol verejnoprávnou televíziou s Kušnierikom vyslaný na poznávací zájazd do Maďarska. To však neznamená, že nemusí naprávať svoje chyby a hovoriť prepáč.

Ak chce naše názory kritizovať, môže tak kedykoľvek spraviť, no robiť to spôsobom opitého ex-agenta SIS, predsa len nie je vhodné. Alebo má byť tento harabinovský prístup („Pôjdeš dole ty hajzeľ!“) druhou stránkou liberálnej otvorenosti, občianskej slušnosti či vyberaného geschmacku?


M. Tížik, inšpirovaný Bourdieuom, nedávno na JTT písal o verejnej úlohe intelektuála v podobe kladenia nepríjemných otázok. Ak šéfredaktorovi tohto portálu vadí kritický marxistický štýl blogu Nezávislí, ťažko určiť čo ho odlišuje od iných strážcov diskurzu v podobe platených ideológov establishmentu. Prečo napokon nekritizuje Badioua, Foucaulta, Althussera, Lacana, Sartra, vychádzajúcich z tej najlepšej kritickej intelektuálnej tradície Francúzska, ktoré je Havranovi tak milé, ale dáva ich knihám namiesto toho reklamný priestor? Marx podnietil Lévi-Straussa, vyrovnával sa s ním Derrida a bol tiež predmetom poslednej nedokončenej knihy Deleuzea. Ak mu teda vadí tradícia inšpirujúca blog Nezávislí, čo lepšie ponúka? Pri fandení Radičovej, lobovaní za bájnu lepšiu pravicu, schvaľovaní útoku na Líbyu, kam NATO zabezpečilo dostatok bômb a návrat islamského vplyvu, je niekedy otázne, prečo si pred menom ešte nepíše bodku.

Blog Nezávislí otvára kontroverzné témy, aby dokázal s odstupom spochybniť ideologické klišé, že žijeme v najlepšom z možných svetov, pretože zatiaľ čo jedni nevedia kam ísť skôr nakupovať, druhí nemajú z čoho, alebo sú ešte stále v práci. Minulý režim je, takisto ako Stalin, nenávratne preč, tak prečo stále slúži ako strašiak a objekt hysterických predstáv? Možno by sa stačilo pozrieť pod posteľ s čistou hlavou, aby sme si to aj uvedomili. Ak však nezačne debata o tom, ako ďalej v časoch spoločenskej krízy, budeme si naďalej iba zbožne priať, aby Fico nerobil z Rómov fackovacieho panáka, politici prestali kradnúť a Eurozóna sa nerozpadla.


Dúfame, že sa veci zlepšia a Michal Havran ml. dokáže o týchto veciach uvažovať bez prejavov osobnej zášti a emócií, teda tak, ako sa patrí na človeka veriaceho v étos odpúšťania a lásku k blížnemu.


Redakcia blogu Nezávislí

7 komentárov:

 1. ...tomu hovorim inteligentna reakcia na hlupe jednanie jedneho egocentrika...
  ...koho "obetou" je michal havran, ak nie svojho otca?
  julianBosakSt

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ostatným ľavičiarom to, zdá sa, zatiaľ nevadí.
  Peťo Daubner asi očakáva skôr gladiátorov, ako spravodlivosť. To je úroveň...

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Tak si to zosumarizujme:

  Svojvoľné narábanie s článkom, bezdôvodné urážanie
  a následné zastrašovanie a vyvyšovanie sa.

  Chce tu snáď niekto nahovoriť, že by sa zmieril z vyhrážkami a osočovaním?

  Spravte si jednoduchý myšlienkový experiment, v ktorom by sme to isté spravili s článkom JTT (alebo hocikoho), potom urazili šéfredaktora, napísali že sú chudáci a ešte sa vyhrážali, že ich zničíme.

  Sorry, ale uvedomuje si tu niekto okrem kamarátskych vzťahov, čo sa stalo?

  Mala obeť českého profesora, podriadený Babiša, či O. Pietruchová počkať, kým sa zastrašovateľ nevyjadrí pred všetkými, aby bolo osočovanie oficiálne???????

  Myslím, že pokračovanie Havranovho článku "Ako som sa stal salónnym ľavičiarom" by malo znieť "Ako som sa stal krčmovým grobianom". Necítiť tú priepasť medzi tým ako sa prezentujem a ako sa správam v súkromí?

  Fakt má tento človek taký problém sa ospravedlniť?

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Nenavisť plodí iba nenávisť a tu už to zachádza do osobných stretov. Treba schladiť hlavy. Boli tu už povedané veci na oboch stranách, ktoré sú velmi vážne a nemajú s meritom sporu nič spoločné(STV) atd.Myslim si že nemá zmysel reagovať na Michala Havrana aj keď si ho hlboko vážim.
  Nie za to čo predviedol, ale za to akého som ho poznal z jeho článkov hoci som s nimi nesúhlasil. Nie som študovaný v teológii a ani vo filozofii , ale ako človek ktorý 12 rokov navštevoval kreťanské gymnázium a základnú školu s pravidelnou dennou dávkou kresťanskej ideológie viem čo prežíva keď počuje slovo komunizmus. Viem že práve kreťanstvo ho bude v pohľade na svet neskutočne sputnávať.Holt, každý si nesieme svoj kríž.

  Navrhujem protiofenzívu. Ospravedlnenie sa portálu Jetotak, za osobné urážky na adresu Michala Havrana. Nie som veriaci ale myslím, že večné heslo kto do teba kamenom ty doňho chlebom by mohlo ukludniť situáciu. Matej

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Matej toto myslíš vážne alebo ironicky? S tým chlebom si to kúsoček prehnal...

   Odstrániť
 5. Miesto ospravedlnenia tento zhavranelý grobian, pridal do Jetotak další ohováračský pamflet na T.E.Rostasa. On behom pár dní dokáže sprdnúť pomaly celé Slovensko!Takíto snobíci nepoznajú mieru a hlavne hanbu. Ja si tohoto človeka hlboko nevážim!Je mi z neho na zvracanie..

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tu ide o dve úplne rozdielne veci. Do Rostasa sa zmestí veľa kritiky a je dobre, že niekto to robí. Váš príspevok je "náhodne" (alebo zámerne) zavádzajúci.

   Odstrániť