utorok 20. augusta 2013

Ako americké impérium podnecuje terorizmus

SHELDON RICHMAN | Counterpunch
Krvavé záznamy imperiálnych zásahov

Zrejme sa nikdy nedozvieme, či boli rozhovory medzi lídrami al-Kájdy –ktoré podnietili vládu USA zatvoriť desiatky diplomatických misií v moslimskom svete a vydať celosvetové upozornenie pre cesty- seriózne alebo nie. No škody netreba vylúčiť. Bez určitej ceny či rizika by sa Ajmán Zavahrí, nasledovník Usámu bin Ladína, a Nasser al-Wuhayshi, hlava al-Kájdy na arabskom poloostrove (Jemen), mohli dobre zasmiať na amerických predstaviteľoch pobehujúcich navôkol akoby im horeli vlasy. Prečo by sa mali snažiť strhnúť nejakú teatrálnu, no nebezpečnú akciu, keď môžu narušiť kolobeh vecí –zatvorenie ambasád nie je maličkosť- tak ľahko? Ako bonus sa vyhlásenie prezidenta Obamu o úpadku al-Kájdy ukazuje ako prázdna chvála. (Predstavitelia Jemenu hovoria,že sa im podarilo zmariť sprisahanie. No kto vie?)

Spojené štáty bojovali s Talibanom v Afganistane desiatky rokov, no nie preto, že by bývalí vládcovia boli priamou hrozbou Američanov. Skôr preto, lebo Bushova a Obamova administratíva trvala na tom, že ak by nebol porazený Taliban, Afganistan by sa opäť stal útočiskom al-Kájdy. Dnes vidíme (ak sme to nevideli už predtým), že šlo o čistú racionalizáciu projektu americkej moci. Al-Kájda nepotrebuje Afganistan. Bin Ladína nenašli tam. Zavahrí tam podľa všetkého nie je. A posledná uvádzaná nešpecifikovaná hrozba prichádza z Jemenu, vzdialeného 2000 míľ od Kábulu. Neukazuje sa tých 12 rokov zabíjania a ničenia spôsobených Amerikou, nespomínajúc výdaje stoviek miliónov dolárov, ako kolosálne mrhanie životmi a financiami?

Ak má Obamova administratíva nejaké pochybnosti o vážnosti rozhovorov, neukazuje ich verejne. CNN oznámila, že americká armáda je pripravená na možné útoky na „potenciálne ciele al-Kájdy, ak bude možné identifikovať tých, ktorí stoja za najnovšími teroristickými hrozbami voči záujmom USA.“ Navyše, Globe and Mail predtým písali, že „je možné, že americký drone zabil štyroch údajných členov al-Kájdy v Jemene.“

Už teraz môžeme predpokladať, že správanie sa administratívy bude rovnaké, či vzali alebo nevzali tie rozhovory vážne. Majme na pamäti, že „vojna s terorizmom“ (označenie Georgea W. Busha) je priemyslom, z ktorého krásne profitujú mnohí z aj mimo vlády. Od útokov 9/11 reagovali Spojené štáty naliatím biliónov dolárov do vládno-priemyselného komplexu. Agentúry pribudli a rozšírili sa, a byrokrati nadobudli novú silu a prestíž. Nikto by sa ničoho z toho nechcel vzdať. No ak by veci okolo toho priveľmi stíchli, mohli by sa Američania, ktorí platia účet, čudovať, či to stojí za všetky tie náklady. Ticho plodí spokojnosť.

Takže trochu väčší poplach z komplexnejšieho pohľadu, by mohol pomôcť.

Samozrejme, že al-Kájda v roku 2001 napadla World Trade Center a Pentagon, ako aj rôzne iné ciele mimo Spojených štátov predtým a potom. Jedna z jej takzvaných pobočiek mohla určite útočiť.

Znamená to teda, že si vláda USA musí udržať svetové impérium, aby vykorenila zdroje anti-amerického terorizmu? Vôbec nie – úplne naopak. V prvom rade to je to globálne impérium, kto vyprovokoval útoky al-Kájdy. V protiklade k populárnej predstave, že táto organizácia zčista jasna zasiahla do „záujmov“ USA, zatiaľ čo sa naša krajina starala o svoje vlastné záležitosti, americká vláda po desaťročia podporovala násilné režimy na Blízkom Východe a v Severnej Amerike: od skorumpovanej a brutálnej monarchie Saudskej Arábie, cez Egyptskú vojenskú diktatúru, cez Irak Saddáma Husajna, po hanebnú okupáciu Izraela Palestíny. Administratívy USA, republikáni a demokrati, priamo spôsobili smrť a utrpenie ľuďom v moslimskom svete – napríklad prostredníctvom svojich ekonomických sankcií v 1990-tych rokoch na Irak. (Súčasné sankcie na Irán teraz uvaľujú biedu na ďalšiu skupinu moslimov.) Vždy, keď má predstaviteľ alebo člen al-Kájdy možnosť, poukáže na to, že jeho nenávisť voči Amerike nevychádza z jej „slobôd“, ale z krvi, ktorú má na účte. Nemilosrdné útoky dronov na Pakistan, Afganistan, Jemen, a Somálsko, v ktorých sú zabíjaní civilisti, si nezískavajú priateľov. Verbujú nepriateľov usiľujúcich o pomstu.

Z toho vyplýva, že najlepším spôsobom ako dramaticky zredukovať, ak nie celkom eliminovať, hrozbu terorizmu je dramaticky zmeniť zahraničnú politiku USA – z imperiálnych intervencií na striktné nezasahovanie.


[ Zdroj: http://www.counterpunch.org/2013/08/09/how-the-us-empire-provokes-terrorism/ ]

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára