pondelok 19. augusta 2013

Elevation (Vyvýšenie)

GEORGE MONBIOT

Koho v skutočnosti reprezentuje Bono a kampaň ONE: tých najchudobnejších alebo tých najbohatších?

Bolo to dostatočne zlé v roku 2005. Vtedy na summite G8 v Škótsku zasypávali Bono a Bob Geldof chválou Tonyho Blaira a Georgea Busha, ktorí sa stále váľali v jatkách, ktoré začali v Iraku (1, 2, 3). V istej chvíli sa objavil Geldof, doslovne a obrazne, aby zasadol do lona Tonyho Blaira. Africkí aktivisti ich obvinili, že charitatívnou kampaňou prehlušili kampaň za globálnu spravodlivosť.

No toto je horšie. Vyzerá to tak, že pritom ako bude Spojené kráľovstvo opäť predsedať summitu G8, kampaň, ktorú založil Bono, a s ktorou Geldof úzko spolupracuje (4), zabieli politiku G8 v Afrike.

Minulý týždeň som upozornil na New Alliance for Food Security and Nutrition [Nová dohoda o potravinovej bezpečnosti a stravovaní], spustenej v USA, keď minulý rok predsedalo stretnutiu G8 (5). Táto dohoda tlačí africké krajiny do zmlúv umožňujúcich zahraničným firmám zobrať im pôdu, patentovať svoje semená a monopolizovať ich trhy s potravinami. Ignorujúc hlasy vlastných ľudí, šesť afrických vlád urobilo obchod so spoločnosťami ako Monsanto, Cargill, Dupont, Syngenta, Nestlé a Unilever, na oplátku za prísľuby pomoci od Anglicka a iných krajín G8.

Široká škála aktivistov, ako afrických, tak európskych, je z Novej dohody rozzúrených (6). No kampaň ONE, spoluzaložená Bonom, vystúpila na jej obranu (7). Článok, ktorý napísala bol pozoruhodný vo viacerých ohľadoch: vo vynechaní záujmov afrických lídrov a tiež ich ľudí, v precenení úlohy malých afrických firiem, no predovšetkým v tom, že vôbec nespomenuli nespravodlivosť v samotnom srdci Novej dohody – jej podporu novej vlny zaberania pôdy. To vzbudilo moju pozornosť.

Prvú vec, ktorú som zistil bolo, že Bono tiež chválil Novú dohodu v prejave krátko pred minuloročným summitom G8 v USA (8). Druhú vec, ktorú som zistil, je, že veľkú časť základného financovania kampane ONE zabezpečila Nadácia Billa a Melindy Gatesových (9), ktorej dvaja riaditelia sedia v jej predstavenstve (10). Táto nadácia pracovala s biotechnologickou spoločnosťou Monsanto a obchodným obrom s obilím Cargill, a má veľký podiel v Monsanto (11). Tvárou tvár zničujúcim dôkazom a obrovskému odporu afrických farmárov, reagoval Bill Gates na znepokojenia vyvolané zaberaním pôdy v Afrike tvrdením, že „mnohé z týchto obchodov s pôdou sú prospešné, a bolo by veľmi zlé ak by sa niektoré z nich zastavili kvôli nazeraniu Západných skupín na veci.“ (12) (Afričania, všimnite si, sú z tohto diania vylúčovaní).

Tretiu vec, ktorú som objavil bolo, že to má dlhú históriu. Vo svojej skvelej a sarkastickej knihe The Frontman: Bono (in the Name of Power), práve vydanej v Anglicku, zastáva írsky vedec Harry Browne názor, že „takmer tri desaťročia v pozícii verejného činiteľa Bono... šíril názory vyjadrované elitou, obhajoval neefektívne riešenia, povyšoval sa nad chudobných a bozkal zadky bohatých a mocných.“ (13) Jeho prístup k Afrike bol „falošnou zmesou tradične misionárskeho a komerčného kolonializmu, v ktorom svet chudobných funguje ako úloha, ktorej sa má ujať svet bohatých.“

Bono, obviňuje Browne, sa stal „naoko starostlivou tvárou globálnej technokracie“, ktorý si bez akéhokoľvek mandátu prisvojil rolu hovorcu Afriky, a potom túto pozíciu využil na vytvorenie „humanitárneho krytia“ západných lídrov. Jeho stavanie Západu do pozície spasiteľa Afriky, zatiaľ čo nedokáže hovoriť o škodách, ktoré spôsobujú krajiny G8, podkopalo kampane za spravodlivosť a zodpovednosť, pričom prepožičiaval legitimitu neoliberálnemu projektu.

Bono vyhlasuje, že „reprezentuje najchudobnejších a najzraniteľnejších ľudí“ (14). No od minulého týždňa, kedy ONE vydali svoj článok, som pri rozhovoroch so širokou škálou aktivistov z chudobného aj bohatého sveta znova a znova počul tú istú sťažnosť: že Bono a jemu podobní sa chopili politického priestoru, ktorý by inak zabrali Afričania, o ktorých oni hovoria. Keďže svetoví lídri vidia Bona ako predstaviteľa chudobných, chudobní nie sú k rozhovorom prizvaní. Funguje to veľmi dobre pre každého – okrem nich.

Kampaň ONE mi pripadá ako ten druh organizácie, ktorú mohli vymyslieť John le Carré alebo Robert Harris. Tvrdí, že funguje v mene extrémne chudobných. No jeho predstavenstvo pozostáva prevažne z multimilionárov, korporátnych aristokratov a presadzovačov záujmov USA (15). Nájdete tu Condoleezzu Riceovú, poradcu v národnej bezpečnosti Georgea W. Busha, ktorý agresívne propagoval irackú vojnu, nariadil CIA, že má právomoc používať mučiace techniky (16) a zastrašoval menšie štáty, aby podporovali širokú škálu amerických cieľov.

Tiež tu je Larry Summers, ktorý bol hlavným ekonómom Svetovej banky počas najtemnejších dní štrukturálnych programov, a ktorý ako minister financií USA pomohol deregulácii Wall Street, s takými šťastnými dôsledkami pre nás zvyšných. Je tu Howard Buffett, ktorý bol v rade svetového obilného obra Archer Daniels Midland, ako aj Coca-Cola a potravinových korporácií ConAgra a Agro Tech (17). I keď je hlavným zámerom ONE Afrika, má iba dvoch afrických členov. Jedným je magnát mobilných telefónov, druhým je nigérijský minister financií, ktorý bol predtým generálnym riaditeľom Svetovej banky. Akí lepší zastupitelia extrémne chudobných by tam mohli byť?

Ak vám organizácia neustále hovorí, že je „spontánnou kampaňou od ľudí“ (18), tak, ako to robí ONE, je pravdepodobné, že nie je ničím takým. Táto spolupráca multimilionárov a technokratov podľa mňa vyzerá viac ako projekt americkej a korporátnej moci.

Bonovu minulotýždňovú výzvu na „pokrok v transparentnosti“ považujem za rovnako nechutnú (19). Ako nám pripomína Harry Browne, komplexná sieť firiem U2, finančné zaopatrenie Bonovej kampane Product RED a jeho investície cez firmu private equity, ktorú spoluzakladal, je, ako je známe, nepriehľadná. A nie je úplným prekvapením zistiť, že daňová spravodlivosť v globálnych témach identifikovaných ONE chýba.

V známom, i keď možno pochybnom príbehu sa hovorí, že na koncerte v Glasgowe začal Bono pomaly tlieskať. Mal pritom vyhlásiť: „Vždy, keď tlesknem rukami, v Afrike zomrie jedno dieťa“. Načo niekto v hladisku zakričal „Tak to potom kurva prestaň robiť.“ Je to dobrá rada, a prajem si, aby sa jej držal.


www.monbiot.com

Odkazy:

1. http://www.monbiot.com/2005/06/21/bards-of-the-powerful/

2. http://www.monbiot.com/2005/07/09/africas-new-best-friends/

3. http://www.monbiot.com/2005/09/06/the-man-who-betrayed-the-poor/

4. http://www.one.org/c/international/faq/1613/

5. http://www.guardian.co.uk/commentisfree/2013/jun/10/african-hunger-help-g8-grab

6. http://www.guardian.co.uk/global-development/poverty-matters/2013/jun/12/new-alliance-imperialism-monbiot-know-better

7. http://www.guardian.co.uk/global-development/poverty-matters/2013/jun/12/new-alliance-imperialism-monbiot-know-better

8. http://www.one.org/international/blog/bono-addresses-global-leaders-on-hunger-agriculture-and-transparency-at-pre-g8-symposium/

9. Eg Harry Browne, 2013. The Frontman: Bono (in the Name of Power). Verso, London.

10. http://www.one.org/c/international/about/3575/

11. http://www.guardian.co.uk/global-development/poverty-matters/2010/sep/29/gates-foundation-gm-monsanto

12. http://allafrica.com/stories/201102091101.html?viewall=1

13. Harry Browne, 2013. The Frontman: Bono (in the Name of Power). Verso, London.

14. http://www.jannswenner.com/archives/Bono.aspx

15. http://www.one.org/c/international/about/3575/

16. http://www.guardian.co.uk/world/2009/apr/23/condoleezza-rice-cia-waterboarding

17. http://www.one.org/c/international/about/3575/

18. http://www.one.org/c/international/about/3833/

19. http://www.guardian.co.uk/global-development/2013/jun/12/european-union-laws-extractive-industries-payments

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára