streda 28. augusta 2013

Exkluzívne: Archív CIA dokazuje, že Amerika pomohla Husajnovi pri plynovom útoku

SHANE HARRIS, MATTHEW M. AID | Foreign Policy
USA vedeli, že Husajn spúšťa jeden z najhorších chemických útokov v dejinách - a naďalej mu pomáhali

Vláda USA zvažuje vojenský zásah v reakcii na chemické útoky blízko Damašku. No Foreign Policy zistilo, že pred tridsiatimi rokmi americké vojenské a spravodajské jednotky vedeli o sérii útokov s nervovým plynom, ktorý bol omnoho ničivejší ako v Sýrii a neurobili nič.

V 1988, počas temných dní Irackej vojny s Iránom sa USA prostredníctvom satelitného zobrazenia dozvedeli, že Irán získa dôležitú strategickú prevahu využitím diery v irackej obrane. Predstavitelia amerických spravodajských služieb sprostredkovali Iraku umiestnenie iránskych jednotiek, plne si vedomí toho, že Husajnova armáda zaútočí chemickýcmi zbraňami, vrátane sarinu, smrteľnej nervovej chemikálie.

Informácie obsahovali zobrazenia a mapy o iránskych presunoch, ako aj polohe iránskych logistických zariadení a detailoch o iránskej vzdušnej obrane. Iračania použili yperit a sarin pred štyrmi hlavnými útokmi začiatkom roku 1988, ktoré sa opierali o americké satelitné zobrazenia, mapy a iné informácie. Tieto útoky napomohli nakloniť vojnu v prospech Iraku a priviesť Irán k rokovaciemu stolu, a zabezpečili, že dlhoročná politika Reaganovej administratívy zaistiť víťazstvo Iraku, uspeje. No boli tiež posledné zo série chemických útokov siahajúcich niekoľko rokov do minulosti, o ktorých Reaganova administratíva vedela a neoznámila ich.

Predstavitelia USA dlho popierali súhlas s irackými chemickými útokmi, trvajúc na tom, že Husajnova vláda nikdy neohlásila použitie týchto zbraní. No vyslúžilý plukovník vzdušných síl Rick Francona, ktorý bol počas útokov v 1988 vojenským atašé v Bagdade, to vykresľuje inak.

„Iračania nám nikdy nepovedali, že hodlajú použiť nervový plyn. Ani nemuseli. Už sme o tom vedeli,“ povedal Foreign Policy.

Podľa nedávno odtajnených dokumentov a rozhovorov CIA s bývalými funkcionármi spravodajských služieb ako Francona, mali USA pevné dôkazy o irackých chemických útokoch, ktoré začali v 1983. V tom čase Irán verejne vyhlásil, že na jeho jednotkách boli vykonané nelegálne chemické útoky, a pripravoval obvinenie pre OSN. No chýbali mu dôkazy, na ktorých by sa podieľal Irak, z ktorých sa mnohé nachádzali v prísne tajných správach a záznamoch poslaných najvyšším funkcionárom spravodajských služieb vlády USA. CIA odmietla komentár k tomuto príbehu.

V kontraste s dnešnou prebiehajúcou debatou o tom, či by mali Spojené štáty zasiahnuť, aby zastavili údajné útoky chemických zbraní sýrskej vlády, aplikovali USA na Husajnovo širokosiahle použitie chemických zbraní voči jeho nepriateľom a jeho vlastným ľuďom pred tromi desaťročiami chladný kalkul. Reaganova administratíva sa rozhodla, že je lepšie nechať útoky pokračovať, ak by mali zvrátiť trend vojny. A ak by aj boli odhalené, CIA stavalo na tom, že medzinárodné pobúrenie a odsúdenie by sa stlmilo.

V dokumentoch CIA tvrdí, že Irán možno nenájde presvedčivé dôkazy o použití zbraní – i keď ich mala agentúra. Agentúra tiež poznamenala, že Sovietsky zväz predtým použil chemické prostriedky v Afganistane a dostalo sa mu len slabej odozvy.

Už predtým sa písalo, že Spojené štáty poskytovali Iraku taktické informácie v tom istom čase ako predstavitelia podozrievali Husajna z použitia chemických zbraní. No dokumenty CIA, ktoré takmer bez povšimnutia spočívali na hromade odtajnených materiálov v Národných archívoch v College Park, Maryland, spolu s exkluzívnymi rozhovormi s bývalými funkcionármi spravodajských služieb, odhalili nové podrobnosti o hĺbke informácií USA o tom, ako a kedy použil Irak smrtiace chemické prostriedky. Ukazujú, že hlavní predstavitelia USA boli pravidelne informovaní o rozsahu útokov nervovým plynom. Rovnajú sa oficiálnemu americkému priznaniu viny v niektorých z najhorších útokov chemických zbraní, ktoré boli kedy spustené.

(krátené)

[ Zdroj: http://www.foreignpolicy.com/articles/2013/08/25/secret_cia_files_prove_america_helped_saddam_as_he_gassed_iran ]

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára