štvrtok 8. augusta 2013

Nakŕmiť chudobných Ameriky – prečo potravinové poukážky nemiznú

Channel 4
USA sú možno jednými z najbohatších a najdynamickejších ekonomík sveta, no jeden zo šiestich Američanov dostáva na nákup potravín pomoc v podobe potravinových poukážok, ktoré sponzoruje federálna vláda

Takmer 48 miliónov ľudí v USA dnes dostáva potravinové poukážky. Tento výrazný fakt je svedectvom viacerých hlbokých zmien v americkej spoločnosti.

Ukazuje to dopad krízy z roku 2008 a toho, ako dohnala mnohých Američanov na finančný pokraj.

Súčasť každodenného života

To znamená, že mnoho Američanov, ktorí by mohli byť súčasťou tradičnej, ťažko pracujúcej strednej triedy svojej krajiny, potrebuje pomoc. To vytvorilo v mnohých miestach a mestečkách po celej krajine nový, bizarný harmonogram amerického života.

Rhode Island – na východnom pobreží USA – je podľa rozlohy najmenším štátom v Únii. Je to tiež jeden z najbohatších štátov USA. No aj tu sa potravinové poukážky stali súčasťou každodenného života.

Ľudia svoje poukážky teraz dostávajú na plastovej zlatej karte – nemajú však rovnakú funkciu ako ich rival American Express.

Na začiatku každého mesiaca sa naplní peniazmi – pre USA v priemere 274 dolárov. Potom ju používate asi ako debetnú kartu v obchodoch, supermarketoch a dokonca na farmárskych trhoch.

No evidentne to mnohým do konca mesiaca vôbec nevydrží. A keď príde 1. nového mesiaca, po tom, ako sa znova naplnili prázdne regále, je možné v parkovacích priestoroch supermarketov vidieť ľudí s obrovsky naloženými košíkmi.

Kedysi v roku 2000 dostávalo potravinové poukážky len niečo cez 17 miliónov ľudí.

To číslo sa za desaťročie mierne zvýšilo na úroveň 26 miliónov v roku 2007 – rok predtým, ako zasiahla úverová kríza a priniesla do USA recesiu. Po nej počet žiadateľov vystrelil nahor – a ostal hore – ostávajúc pri 47,7 miliónoch ľudí v jari 2013.

Škrty potravinových poukážok

Nad budúcnosťou potravinových poukážok visia otázniky.

Program stojí 78 miliárd dolárov ročne, a republikáni v ňom minulý mesiac navrhli celkovo 20 miliardové škrty.

No snahy zoškrtať potravinové poukážky doposiaľ stroskotávali. Financovanie týchto dávok je súčasťou ministerstva poľnohospodárstva USA. To znamená, že sa viaže na politicky diskutabilnú tému farmárskych dotácií.

Argumentom niektorých republikánov je, že výdaje na potravinové poukážky sú príliš veľké a peniaze dostávajú ľudia, ktorí by ich dostávať nemali.

Poukazujú tiež na, podľa nich, nespravodlivosť, že niektorí daňoví poplatníci môžu dávať peniaze na príjemcov potravinových poukážok – ktorí ich potom používajú na nákup jedla, ktoré si možno títo daňoví poplatníci sami nemôžu dovoliť.

Chudoba na hlavnej triede

No na Rhode Islande si myslia, že je tu väčší problém – peniaze nasmerované na potravinové poukážky nevydržia ani mesiac.

Komunitná potravinová banka rozdáva špeciálne zásoby tým, komu jednoducho dôjde hotovosť predtým, ako dostanú ďalší príspevok. Andrew Schiff, človek, ktorý riadi potravinovú banku, opisuje ešte hlbšiu zmenu:

„Chudoba v Amerike bývala izolovaná do mestského či vidieckeho prostredia, ktoré väčšina nevidela. Dnes je veľmi verejná. Takže mnohí poznajú niekoho, kto mal od roku 2008 hrozné obdobie.“


[ Zdroj: http://www.channel4.com/news/usa-food-stamps-poor-hunger-poverty-politics ]

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára