štvrtok 22. augusta 2013

Rady nad zlato

RICHARD FILČÁK | Kritická ekonómia
V kľúčovej scéne filmu Traffic Nadvláda gangov sedí novovymenovaný šéf úradu pre boj proti drogám na palube lietadla a rieši otázku, čo vlastne spraviť na zastavenie šírenia omamných látok. Všetko sa už vyskúšalo a nič nefunguje. Napriek investíciám, vynaloženému úsiliu, programom a vyhláseniam problém nemizne, ale rastie.

Nový náčelník je obklopený elitnými veliteľmi, špičkovými právnikmi a šéfmi vládnych agentúr. Stimuluje a podnecuje ich, aby mysleli mimo bežných rámcov a hľadali nové riešenia. Odpoveďou je hlboké mlčanie. Nik v danom stave vecí nevidí riešenie okrem toho, že z času na čas schvália nový program a občas vymenia šéfa. Plat beží, hypotéky treba platiť a vždy existuje ospravedlnenie menším zlom i príslovie, že lepšie je zapáliť sviečku ako preklínať tmu.

Ťažko povedať, kde sedeli architekti novej európskej stratégie pre boj s nezamestnanosťou mládeže, ale navrhnuté plány pripomínajú závery našich filmových hrdinov.

V Európskej únii je takmer 5,6 milióna ľudí mladších ako 25 rokov nezamestnaných a situácia je čoraz horšia. Zmenu má stimulovať uvoľnenie ôsmich miliárd eur a sedem bodov stratégie s odvážnym názvom Výzva na boj s nezamestnanosťou mládeže.

Slovensku, kde dnes nemôže nájsť prácu takmer každý tretí mladýčlovek, priklepli predbežne okolo sto miliónov eur. Suma, ktorá sa má minúť do roku 2015, sa zdá veľká, len kým sa neprepočíta na počty nezamestnaných. Ľudia vo veku 15 až 24 rokov tvoria 34 percent z celkového počtu nezamestnaných.

Stratégia únie hovorí o mobilite, tréningu, vzdelávaní a podpore firiem. Slovensku odporúča „prelomové“ prístupy ako zintenzívnenie snáh o zamestnanosť mladých, zatraktívnenie učiteľského povolania, posilnenie prepojenia výučby s firmami a preferovanie bakalárskych programov zameraných na prax.

Nedá sa zbaviť dojmu, že návrhy len ilustrujú bezmocnosť v situácii, kde ekonomické zákony globálneho spôsobu výroby a spotreby založené na oslobodení kapitálu a miznúcich pák na vymáhanie daní ruinujú štáty. Podľa nedávno uverejnenej správy Britského parlamentu vidno v celej Európe silný trend znižovania ceny práce, európsky robotník je čoraz lacnejší. Ale ani znižovanie miezd a ani hospodársky rast automaticky netvoria prácu. Podľa posledných odhadov stúpol u nás HDP v druhom štvrťroku medziročne o 0,9 percenta, no zamestnanosť v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2012 klesla o 1,3 percenta.

V tejto situácii diskusie o nezamestnanosti pripomínajú filmovú poradu na palube lietadla, ktoré letí ktovie kam. Odvážnejší myslitelia k európskym receptom ešte pridávajú nápady, ako sú dotácie súkromných firiem cestou platenia ich zamestnancov zo štátneho rozpočtu. Alternatívnejší účastníci prihodia čosi o šedej ekonomike a zelených pracovných miestach. Naprieč politickým spektrom sa potom ešte všetci zhodnú, že najlepšie, ako ľudí zamestnať, je odobrať im sociálnu podporu.

Netreba kritizovať úniu za jej úsilie, ale tento príklad, tak ako mnohé ďalšie, iba ilustruje starú pravdu, že štrukturálne problémy sa nedajú riešiť na projektovej báze. Dúfajme aspoň, že tých sto miliónov eur vytvorí prácu aj pre niekoho iného ako pre ľudí, ktorí budú tieto peniaze distribuovať.

Článok vychádza v denníku Pravda.

Prebraté so súhlasom autora.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára