nedeľa 22. septembra 2013

50 000 bangladéšskych textilných pracovníkov štrajkovalo proti „neľudským“ platom

rt.com
Desiatky tisíc textilných robotníkov zložili nástroje a vyšli do ulíc, aby naliehali na vládu, aby zvýšila minimálnu mzdu.

4 milióny zamestnancov pracuje v krajine s 20 miliardovým (v dolároch) exportným textilným priemyslom – 60% ide do Európy – a zarábajú okolo 38 dolárov na mesiac. Požadujú zvýšenie na 103 dolárov na mesiac.

Nedávno bangladéšska vláda súhlasila s 20 percentným navýšením, ale robotníci to označili ako „neľudské a ponižujúce“.

„Sme pritlačení k múru, takže už nemáme inej alternatívy ako silno zdvihnúť hlas,“ povedala novinárom Nazma Akter, prezidentka Federácie zjednotených textilných robotníkov (United Garments Workers´ Federation).

„Nebudeme váhať urobiť čokoľvek, aby sme dosiahli naše požiadavky. Nie sme objektom zľutovania, ekonomika sa hýbe z našej práce,“ cituje ju Reuters.

„Zhromaždenie trvalo štyri hodiny a bolo najväčším zhromaždením svojho druhu na dosiahnutie ich požiadavky zvýšenia platov,“ povedal Habibur Rahman, šéf mestskej polície v Dhake.

Cez 300 fabrík bolo zatvorených pri hlavnom meste potom, ako zamestnanci usporiadali akciu, ktorou zablokovali diaľnicu a poškodili niekoľko áut.

Podľa miestnej polície bola diaľnica zablokovaná prinajmenšom 10 000 zamestnancami. Niekoľko blízkych fabrík bolo poškodených protestujúcimi, čo spôsobilo prerušenie prevádzky.

Vedenie krajiny zatiaľ vyjednávalo s demonštrantami a vlastníkmi fabrík. Vlastníci fabrík sú silne proti zvyšovaniu, lebo ich zákazníci na západe sú zvyknutí od nich kupovať lacné oblečenie.

V júli v Bangladéši prišiel podnet k posilneniu práv robotníkov potom, čo sa zrútila budova fabriky a zanechala 1100 ľudí mŕtvych. Čo viac, v júni, stovky robotníkov museli hospitalizovať kvôli kontaminovanej pitnej vode.

Bangladéš tiež čelí tlaku Európskej únie, ktorá hrozí krajine sankciami, ak nebudú zlepšené štandardy bezpečnosti pracujúcich.

zdroj: http://rt.com/news/bangladesh-garment-workers-wages-198/

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára