pondelok 23. septembra 2013

Európske hlavné mesto klerikalizmu

Kým Dúhový pride sledovala v Bratislave z výšky policajná helikoptéra, nad Košicami sa počas „pochodu za život“ vznášal kňaz - paraglidista. Čo viac bolo treba? Veď extrémisti tiež vyzývali na podporu akcie...

Pro-life omše vo všetkých 25-tich kostoloch mesta, vytváranie propagačných materiálov na cirkevných školách, zapájanie do propagácie deti, ktoré sú voči manipulácii najbezbrannejšie, stovky dobrovoľníkov, tisíce rozkladacích bulletinov a letáčikov ako správne počať, výpomoc od (kresťanských) skautov s hrami pre najmenších, strašenie „gender ideológiou“ a prednášky teológov o biológii... A to všetko ako dôkaz, že cirkev s mentálnym vybavením stredoveku dokáže v PR kampani tromfnúť aj najnovšie vianočné akcie telefónnych operátorov. Práca s ľuďmi a schopnosť ovplyvniť veci verejné teda funguje, keď sa chce, no, žiaľ, opäť len za tým účelom, aby sa prekryli samosprávne machinácie cirkvi a presadzoval jej vplyv a svetonázor na sekulárnu spoločnosť.

Nevadí, že Komajota nechce byť gospelovou kapelou, pretože na námestí zavládol raj. Taký “raj“, aký si viete kedykoľvek vytvoriť, keď sa zbavíte tých buzien, ktoré nepoznáte, „oslobodíte“ ľudí od kontroly nad svojim životom, a dáte im namiesto počítačov, lopát a jedla do rúk encykliku Jána Pavla II. Viete, ako sa hovorí - nikdy nebolo tak zle, aby vás nepotešil posvätný nápis dĺžky toaletného papiera.

Nie som si istý, či sa vedelo, kto tam bol kvôli čomu, pretože zámer pochodu sa nenápadne zahmlieval. Pri petičnom stánku mi jedna slečna tvrdila, že osadenstvo nie je proti homosexuálom, čosi nato, ako ma rodinka s tabuľami o tradičnej rodine presviedčala, že ide o chorobu a čosi také ako teplý kresťan neexistuje. Keď mi kamarátka vravela, že pochod nie je za zákaz interrupcií, mala za sebou akurát dav, z ktorého trčali transparenty, na ktorých stál presný opak. Odkedy ju poznám, tak chodievala do kostola. Teraz je rok slobodnou matkou. Má 240EUR, aj s výživným. Popritom si privyrába prekladaním. No keď som jej povedal, že pri práci počas materskej zaniká nárok na materskú, znervóznela. Byť na jej mieste, asi si spievam tú pieseň z temne biblického albumu Residents s názvom „I hate heaven".

Kyprá a vrúcna pani z Fóra života sa mi pochválila, že po ich podpore šesťdesiatich neplánovane otehotnelých žien ostali len dve, ktoré si osvojenie porodených detí nerozmysleli. V poriadku, no bude cirkev, alebo niekto z aktivistov, žiť životy tých zvyšných 58 žien za ne? Mladý, náruživý kresťan vám síce zväčša vie vymenovať tie roztomilé synonymá pre deti, ako deťúrence, detváky, drobizgovia, nezbedníci... no na rady, ako sa o ne postarať z tristo éčok je -okrem modlitieb- skúpy. Dieťa je síce v prvom trimestri veľké asi tak do dlane, no nie je to tamagotchi, ktorého možno vypnúť, alebo nechať pípať.

Často sa opakoval argument, že tí, čo nechcú zákaz interrupcií majú sami šťastie, že ich matka nechala žiť, čiže nemajú právo hovoriť o iných. Rozprávania sprevádza predstava detí, ktoré ostali na určitom mieste ako nenarodené, majúc tak v dotyčnom vytvoriť pocit viny. Tento klam však preskakuje celé obdobie vývoja, za ktoré by dieťa vyrastalo. Ak totiž zoberieme do úvahy, že dieťa by malo narušiť psychickú integritu matky, spôsobiť rozpad dovtedajšej rodiny, a teda ostať nemilované, bol by zasiahnutý aj samotný potomok. Nikto by si zrejme neprial vyrastať v disfunkčnej či traumatizujúcej rodine. Pocit viny by sa skôr mal objavovať v cirkevných hodnostároch za vyhrážanie sa smrteľným hriechom ženám a ich odsudzovanie, či kresťanským demokratom (KDH, SDKÚ-DS) pri predstavách nezabezpečených, rozpadávajúcich sa rodín, ktorí okrem sebapropagačných vystúpení za život (pro-life) nevytvárajú žiadne vhodné podmienky pre život.

Kresťanstvo si vážim pre jeho inšpirujúci étos odpúšťania, koncept univerzalizmu a revolučný dôraz na čin orientovaný proti danosti a osudu. No na tejto masovej demonštrácii neschopnosti kritického úsudku a uzavretej dogmatickej doktríny sa dal vidieť skôr postoj: My povieme, „Vyskočte!“ a vy sa opýtate, „Ako vysoko?“


Môžete podporiť na vybrali.sme.sk

48 komentárov:

 1. Montesquie v knihe "Listy z Perzie" písal, že nechápe náboženského fanatika - fanatik sa vás snaží presvedčiť, ale on sám sa svojich názorov nikdy nezriekne... :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Asi tak ako autor vyššie uvedeného článku a ty, čo?

   Odstrániť
  2. Kolko ministrantom ste uz stihli natrhnut veniec, padre?

   Odstrániť
  3. Nie kazdy praktizuje tvoje mokre sny s ministrantami.

   Odstrániť
 2. zaujimave... to uz budeme tych krestanov kritizovat a za to ze robia co kazu? co je zle na podpore rodiny a co je dobre na viac ako 30 potratoch denne?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. vytvorte podmienky na to, aby zeny nechodili na potrat, ale nezakazujte im to, to nie je ochrana zivota, to je ochrana dogmy

   Odstrániť
  2. samozrejme, pán Anonymný, veď načo prijímať kroky proti (DOBROVOĽNÝM) samovraždám (viď ochranné opatrenia na mostoch apod.), ako aj milión tristo iných príkladov, všakže? Na primitívny dotaz, primitívne príklady (aj keď si myslím, že oveľa reálnejšie a konkrétnejšie...)
   dh

   Odstrániť
 3. No niečo tak primitívne sa len tak ľahko nevidí, ale vlastne, od včerajšieho pochodu prolife sa s týmto hnojom akoby sa roztrhlo vrece. To čo chcel povedať tým:... je slobodnou matkou, a žije s 240€. To akože je hlúpa keď podporila prolife, veď prochoice by je umožnilo interupciu, a mohla na tom byť finančne lepšie? Alebo aktivisti prolife sú na vine že, je na tom tak zle? Alebo že nemajú právo vysloviť názor keď, nevedia finančne bohato zabezpečiť každého kto sa rozhodne pre život? Alebo aký zmysel mal ten príklad v celkovom kontexte? Jedna možnosť primitivnejšia ako druhá. Ak má byť dieťa nemilované, tak ho lepšie včas zabiť? Tak to autor myslel? "Ak totiž zoberieme do úvahy, že dieťa by malo narušiť psychickú integritu matky, spôsobiť rozpad dovtedajšej rodiny, a teda ostať nemilované, bol by zasiahnutý aj samotný potomok. Nikto by si zrejme neprial vyrastať v disfunkčnej či traumatizujúcej rodine" Tým že plod zabijeme vlastne plnime jeho prianie, spoň predpokladáme že by si to tak prial. No taký primitívny výplod, to sa len tak nevidí.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. v clanku sa nepise, ze ked ma maly plat nema mat deti, ale naznacuje, ze ak nedokazete zabezpecit dostojny zivot vsetkym narodenym, co zjavne nedokazete, nenutte ostatnych rodit do takeho sveta deti, dohodnime sa na tom...

   Odstrániť
  2. po prve:akoze kto ma "zabezpecit dostojny zivot"? matka strana, tatko silny socialny stat? neuveritelny argument...
   po druhe:nikto nikoho nrchce nutit,aby plodil a rodil deti, neprekrucajte...
   po tretie: keby ludia cakali na "zabezpecenie dostojneho zivota " pre vsetkych, keby cakali na nastolenie vseobecneho blahobytu, keby cakali na stastnu chvilu,ked sa svet stane bezpecnym a prosperujucim - neboli by sme sa narodili uz ani my, ani nasi rodicia, ani nasi stari rodicia...

   Odstrániť
  3. Nie, vy zabezpečíte dôstojný život.
   Keď na to štát rezignoval (alebo sme si zvykli) a chcete rozhodovať za druhých, tak musíte zabezpečiť dôstojný život ľuďom vy. Zaviažte sa, že budete denno-denne žiť s niekým jeho život a máte právo hovoriť aj zaňho. Takto fakticky zvládate zabezpečiť možno jednu rodinku.

   Ak to nebol pochod za zákaz interrupcií, teda za snahu donútiť ľudí rodiť za každú cenu, bezhlavo, bez lásky, tak tam boli tisíce ľudí omylom a nepočuli v dave váš tichý hlas, ktorý vraví opak...

   Odstrániť
 4. Tak detsky napísanú kritiku na "prolife" som už dávno nečítal.
  Hlavným argumentom v prospech interupcií je nedostatok financií a pán pisateľ vyzýva cirkev, aby sa postarala.
  Tých pár desiatok tisíc ľudí - mladých aj starých - považuje za prosté bytosti bez vlastného úsudku vedené zlou cirkvou.
  Ale hlavná podstata - čo je interupcia? - o tú ani nezakopol. Keď sú preňho dôležité len ekonomické dôvody, to potom by matka mohla aj 10-ročné dieťa nejako interupciovať, lebo zlá ekonomická situácia jej nedovoľuje ho ďalej vychovávať.
  Pán pisateľ chce "vyčnievať" z davu svojím iným názorom, aj za cenu, že urobí zo seba hlupáčika. Gratulujem

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. uz ste to raz pisali, naco sa opakovat anonym, hudiete si svoje, asi preto, lebo keby sa s veriacimi dalo debatovat, neboli by veriacimi... co vam ine ostava?

   Odstrániť
 5. http://i.sme.sk/cdata/3/69/6942723/shooty_velky.jpg

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Pisatel asi nikdy nepocul a tom ake nasledky maju zeny po potratoch. Nie je vsetko len o peniazoch. Ale sa necudujem, ze ma taky pokriveny pohlad, ked zije bez Boha. Aspon sa za neho pomodlim.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Čitateľ asi nepočul aké následky majú ženy donútené nechať si dieťa, ktoré cítia, že psychicky nezvládnu.
   Ale modliť sa za vás nebudem...

   Odstrániť
  2. mozte mi dat nejaky odkaz na svedectvo zeny, ktora lutovala, ze nebola na potrate? svedectvo zeny, ktora lutuje, ze sa jej narodilo dieta?
   lebo skor som nasiel opacne svedectva, kde zeny lutuju, ze na potrate boli. nenasiel som jedine svedectvo zdravej zeny, ktora by bola pysna na to, ze bola na potrate.

   Odstrániť
  3. Včera ku koncu pochodu sa pristavila pri stánku medzi debatujúcimi staršia pani, ktorá spomínala známu, ktorú donútilo "spoločenstvo" pod hrozbou smrteľného hriechu porodiť postihnuté dieťa. Mala dve zdravé, no toto im vraj do rodiny prinieslo veľa ťažkého do života a vraj bolo lepšie sa preňho nerozhodnúť. Jeho matka sa rozhodla len pod tlakom.
   Môžete žene pomôcť vyrovnať sa s neľahkým rozhodnutím, dať jej nádej na ďalšie dieťa, alebo ju traumatizovať.
   Pekný večer a keep your eyes wide open!

   Odstrániť
 7. Ak by vsetci rozmyslali ako autor, tak ludstvo uz davno vymrelo.
  100 rokov dozadu ludia zili daleko horsie, ako ta s tymi € 240 a deti sa rodilií. Preto sme tu.
  Nie som ich podporovatel/prolife/, ale autor je fanatik z ineho spektra.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Píše sa tu len, že nik nemá právo nakázať druhému starostlivosť, pretože jeho život nežije. Ani Vy.
   Nedovoľujte si rozhodovať za druhých, prd ste im pomohli a prd ich poznáte.

   Odstrániť
  2. tu su projekty konkretnej pomoci: http://www.alexisporadna.sk/
   http://www.zachranmezivoty.sk/

   Odstrániť
  3. Milý priateľ/priateľka,

   Alexis je projekt Fóra života, ktorý sa spomína aj v článku. Pomoc a opora je úžasná vec, je skvelé, že to funguje, no platí skôr len dodatkovo.

   Poradenstvo nenahradí reálne zabezpečenie detí a každodennú oporu, pretože nik nebude/nedokáže žiť životy druhých matiek, ak štát rezignoval na vytvorenie dôstojných podmienok pre život.

   Otázka znie: Majú sa deti rodiť za každú cenu do biedy a traumy alebo do podľa možností čo najlepšieho prostredia a pohodlia pre výchovu? Chceme zruinovať matku, príp. celú rodinu za každú cenu len preto-lebo, alebo rozmýšľame a necháme zvážiť matku, ktorá vie tie "za" a "proti", či sa na to cíti?

   Odstrániť
 8. ... v poslednej dobe sa pretrhlo vrece s najhlupejsimi clankami ake kto kedy napisal. Tento je skutocna "perla" demagogie. Spolocny menovatel takychto clankov je: primitivna, arogantna nenavist, neznalost problematiky a absolutna nevzdelanost.
  Kamarat pisatel, ked Ta nabuduce bude premahat tuzba nieco takto "mudre" napisat ... chod sa radsej prebehnut. Slovensko bude mat aspon najlepsieho bezca na dlhe trate. Prajem Ti vela nabehanych kilometrov. Sportu zdar.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. V poslednej dobe sa tu vyjadrujú anonymovia bez jediného argumentu, no s pocitom vlastnej pravdy... čím to asi bude?

   Odstrániť
 9. Citatel pochadza z osmich surodencov a ma predstavu o com je. Bolo to a stale aj je tazke. Obdivujem svojich rodicov: A som vdacny za kazdeho zo surodencov.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Takže stavíte krk na to, že by osem detí zvládol každý?

   Tu totiž nejde o to, kto má koľko súrodencov, ale či to môžete naordinovať aj ostatným. Starať sa o dané deti budú iba dotyční rodičia a nie Vy, ani Vaši rodičia. Tí by mali usúdiť, či to zvládnu, alebo nie. Tu sa bavíme o vážnej veci, ťažkých situáciách, toto nie je súťaž rekordov.

   Odstrániť
 10. závist Můžeme Vám SLOVÁKŮM jen závidět tak překrásnou osvobozující akci DÍÍÍÍÍÍÍÍÍKY

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Ja som nepisal, ze kazdy by zvladol osem deti. A nikomu nic neordinujem. Irituje ma vsak materialisticky pohlad autora clanku a je mi ho luto. Keby takto rozmyslali moji rodicia, tak polka mojich surodencov tu dnes nie je. A nemyslite si, ze slo o rekordy a rodicia neriesili tazke situacie.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. tak mate stastie na rodicov, ale su aj ine pripady

   Odstrániť
  2. Spomína sa aj psychická újma. Čiže, aby ste rozumeli: Jeden z rodičov nezvládne potomka, ktorý je postihnutý, alebo nezvládne ďalšie dieťa, alebo ho nízky domáci rozpočet dovedie k alkoholizmu, rezignácii. Je X rôznych prípadov.

   Ten "materialistický pohľad" znamená aj, že mám čo tým deťom dať, že sa necítim hrozne, že sa o ne neviem postarať. Že nemusím ohroziť domácnosť pôžičkami, vďaka ktorým by som skončil zo všetkými na ulici. Že budem mať na ne čas a nie musieť byť na týždňovkách, ktoré mi rozvrátia rodinu...
   Ale z Vášho idealsitického pohľadu, že všetko sa dá, je asi svet gombička.

   Odstrániť
 12. Velmi povrchny clanok s dopredu jasnym zaverom.

  Autor by sa mal zamysliet skor nad tym, preco ludia v dnesnej neistej dobe maju 4, 5, 6, ba dokonca aj 10 deti, pracuju a venuju sa im do poslednych sil a su stastni.

  Bolo by jednoduchsie a pohodlnejsie nemat deti a kupit su pekny dom, 2-3 super auta a cistokrvneho psika alebo macicku.

  Odpoved je jednoducha: Niektori ludia este stale rozmyslaju. Kto bude v tomto state robit o 30-40 rokov ? Kto bude vladnut ? Z coho chcete platit dochodky ? Kto vam vymeni pampersky v domove dochodcov ?

  Zo 1000 LBGTI jedincov zostane po 100 rokoch pravdepodobne 0 ludi.
  Zo 1000 modernych ludi zostane po 100 rokoch okolo 80 ludi.
  Zo 1000 "krestanskych fanatikov" bude po 100 rokoch minimalne 20000 ludi

  Toto Vam neda spavat. Ked sa na politickej scene objavia naozaj krestanske strany ...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Milujte sa a množte sa, hoc sú bohatí bohatšími a chudobní chudobnejšími. Všetko jedno. Niekto sa o tie opustené deti postará. To je tak, ako keď idete do lesa na huby v zime a ešte so samopalom v ruke.

   V odpovedi, čo ste napísali, máte všetky premenné, len ešte nie sú odvodené.
   Za 30-40 rokov nám budú platiť dôchodky tí, čo dnes vládnu. Majetok a bohatstvo je tu, len ho stačí prerozdeliť a tak zvýšiť životnú úroveň. Niektorí síce ešte rozmýšľajú, no budú musieť aj ostatní, pretože dlhšie nevydržia žiť z ničoho, zatiaľ čo tučné peniaze unikajú do súkromných vrecák.

   Odstrániť
  2. Niektori ludia skutocne rozmyslaju nad tym, ze musia splodit viac deti, aby mal kto vymienat nase, teda aj moje, pampersky v domove dochodcov ?
   Uzasni ludia - predajte im prosim, moje vrucne pozdravy a zelanie sily a vytrvalosti v tomto prospesnom a bohumilom usili !
   Mala poznamocka k cislam - z 1000 LGBT jedincov neostane o 100 rokov nula - percento takychto "odchyliek" v populacii je viac menej rovnake, takze ich ostane priblizne rovnaky pocet a - o tolko menej bude, ako pisete "krestanskych fanatikov". Tak to bohuzial v prirode chodi a vobec nezavidim ludom, ktori to zazili, ci zaziju vo svojej rodine....

   Odstrániť
 13. Po vcerajsku som presvedceny, ze takychto "pisalkou" je na Slovensku mizerna mensina. ;)
  Ale aj Vas potrebujeme. Aspon nam trochu nastavujete zrkadielko. Je na nas, ako zuzitkujeme v buducnosti tento silny potencial.
  +
  ;)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Som rád, že si veríte,
   len škoda, že nedokážete spraviť niečo užitočné
   a naviac si ani neuvedomujete, že nič užitočné vlastne nerobíte. Nútiť ženy ísť na interrupciu a zhnusovať sa nad homosexuálmi je "skutočne" spásna úloha.

   Som rád, že ste konečne otvorili oči a namiesto riešenia ťažkého života na Slovensku, nárastu nenávisti medzi ľuďmi, korupciou, či problémov životného prostredia pre budúcnosť, riešite vo voľnom čase súkromný život druhých. Ste, ako sa hovorí, ťažký geroj.

   Odstrániť
 14. DOKONALO výstižné, presne hodnotiace, a po tomto pochode, sa bude situácia iba zhoršovať. pretože fantazmagógie KATOLIBANU budú pokračovať, čo v spoločnosti spôsobí ešte väčšie napätie.

  STOP KATOLIBANU, to musí byť heslo a silný hlas nielen súčasnosti, ale aj budúcnosti, inak totalita katolibanu dosiahne zvrátené rozmery moslimských fundamentalistov typu talibancov..

  OdpovedaťOdstrániť
 15. Navrhujem zvýšiť vek potratu plodu na 6 rokov. Rodič bude mať dostatok času zistiť, či zvládne výchovu dieťaťa, či táto náročná úloha nezanechá negatívne psychické stopy na rodine. 6-ročné dieťa ešte naplno nevníma svet, seba si uvedomuje iba málo, a tak odstránenie 6-ročného plodu nebude kruté, hlavne, keď sa vytvorí systém zdravotníckych zariadení, v ktorých sa potrat vykoná bezbolestne, napr. smrtiacou injekciou. Biologické zvyšky z plodov sa potom môžu použiť na prihnojovanie v poľnohospodárstve. Celý systém potratov až do 6. roku plodu tak vytvorí aj pridanú hodnotu - vytvorenie nových pracovných miest a zvýšenie potravinovej bezpečnosti štátu.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Pán/pani má rád(a) čierny humor, no podstata mu/jej uniká. Idete z extrému do extrému: Interrupcia do 6 rokov alebo žiadna? Uvádzali sa príklady (reálne príklady, ktoré sa stávajú), ktoré môžu ovplyvniť rozhodnutie matky, ale vy ich jednoducho neberiete. Súčasný zvolený kompromis interrupcie do troch mesiacov chráni ženu aj dieťa. Vy ale detinsky trucujete, že všetko alebo nič. Chcete chrániť dieťa, no za mak si uvedomujete, že to dieťa potrebuje lásku svojej matky a že bez nej chránené nebude.
   Po tomto si matka už dieťa nechať musí, no ak bude mať problémy zváži či zvládne ďalšie.

   Odstrániť
 16. Par poznaok pre autora:
  Pochod za zivot nebol len o potratoch. Bol o zivote ako celku. Ak je clovek clovekom od pocatia po prirodzenu smrt, je to jedno, kedy nasilne zomrie. Je to jednoducho vrazda. Moment "vzniku" cloveka sa logicky neda presnejsie nijako inac definovat ako momentom pocatia. Vsetko ostatne je len na zaklade dohody. Podla pisatela clanku by mala mat zena pravo usmrtit svoje trebars 10-rocne dieta aj napriklad vtedy, ked ju opusti muz a ona pride o pracu. (To nie je vymysleny priklad.) Lebo prisla o materialne zabezpecenie a nema moznost sa o dieta riadne starat.
  Autor nech si skusi zistit, kolko je organizacii podporujucich chudobnych, osamotenych, starych a inak postihnutych nedostatkom zo strany cirkvi a veriacich. Mozno bude velmi prekvapeny, ze tito sa vedia postarat aj bez toho, aby ich niekto nutil, pripadne aj v case vlastneho nedostatku.
  Zivotom sa mysli cely zivot az po smrt. Je zjavne, ze autor kritizuje nieco, o com nema paru. Zrejme necital manifest a nepocul myslienky, ktore na pochode zazneli. Inac by v tom mal jasno a nemohol by napisat nieco tak prizemne ako tento prispevok.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Čo ste mali z pochopenia čítaného textu? 4-?
   V tom je asi problém kresťanov, že ich motivujú vlastné predstavy, ale nie skutočnosť.
   Článok a názor "druhej strany" znie, že nemáte právo vnucovať druhému človeku vlastnú predstavu, čo má robiť. Žiť zaňho nebudete a tie organizácie normálny, každodenný život tiež nie.

   Ak chcete chrániť život, prečo je vám ukradnutý život matky? Veď v jej tele, s jej láskou, s jej psychickou integritou dieťa vyrastá a "stavia sa na nohy". Žena si uvedomuje, že to bude jej dieťa, že to je to, čo chce, no aj to, či je rozhodnutá mať dieťa aj s komplikáciami (je od násilníka, je fyzicky či psychicky postihnuté, je zdeptaná a necíti sa naňho, je maloletá, žije z minima a neuživí ho.)

   To len vy zo ženy robíte nesvojstojnú, slabú, bezcitnú, sebeckú hlupaňu, za ktorú treba rozhodnúť. Pri týchto reálnych prípadoch je vaša opora organizácií, manifest a neviem čo, zlým vtipom.

   Odstrániť
 17. Diky za pekny blog, do bodky suhlasim so vsetkym a som zdesena, kolko ludi je nielenze schopnych obhajovat katolibansku cirkevnu mafiu (ktora imho s pravou vierou v Boha a konanim dobra nema nic spolocne), ale este aj totalitarsky nanucovat svoje nazory ostatnym, ako keby boli jedine spravne. Skutocne nestojim o to, aby mi takito ludia prikazovali, ako si mam zariadit zivot, kedze si nemyslim, ze to vedia lepsie ako ja.
  Okrem toho by sme v sucasnosti mali riesit predovsetkym ochranu zivota PO narodeni (vid. clanky na SME o tom, ako nedostojne umieraju ludia v slovenskych nemocniciach) a katastrofalnu ekonomicku situaciu v tejto krajine, aby potratmi nemuseli trpiet zeny, ktore si dieta nemohli dovolit koli financnym problemom. Co sa tyka toho, ako cirkev podporuje zeny, ktore si deti nechali - neviem, ako je to inde, ale v meste, kde zijem, je verejne zname, ze na pomoc maju "narok" len tie, o ktorych sa vie, ze chodia do kostola. Ostatne sa mozu ist past. Vskutku krestanske spravanie.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za Váš názor. Pekný zvyšok večera.

   Odstrániť
  2. Zase jedna, ktora kritizuje, ale nevie o com pochod bol. Starostlivost o chorych starych ludi bola sucastou toho, o co na pochode islo. Samozrejme, ze to nebolo len o potratoch ale o kvalite zivota ako takeho. Od pocatia po prirodzenu smrt. Precitajte si manifest a potom prispievajte.

   Odstrániť
  3. Odkial poznate pomery v kalotlickej cirkvi, ked si dovolujete nazyvat ju mafiou a viete co ma ci nema spolocne s vierou v boha a konanim dobra? Chodite do kostola? Pracujete v nejakej cirkevnej organizacii? Citate denne bibliu? Ak na kazdu z tychto otazok odpovedate ano, klobuk dolu. Ale ak nie, vase slova su prinajmensom ohovaranim a vase iq menej ako u automatickej pracky.

   Odstrániť
 18. Autor článku je zrejme homosexuálne orientovaný Žid. Nenávidí kresťanstvo , na ktorého základoch vyrástla naša civilizácia. Podľa neho asi čím menej bude Slovákov a čím viac Cigánov, tým lepšie. Takej hlúpej mase sa bude lepšie vládnuť......

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. nejde o to kolko bude ako sexualne orientovanycha a kolko bude akej narodnosti, ide o to, aby jedni nevykoristovli druhych.. kapitalizmus nerobi rozdiely, preco by sme mali robit my?

   Odstrániť
  2. Ak je každý kritik tejto akcie a kresťanských machinácii žid a homosexuál, tak máte so svojou paranojou naozaj veľké problémy.
   Keď ste vy príkladom tých múdrejších a tiež kresťanskej lásky k blížnemu tak nás boh ochraňuj..

   Odstrániť