streda 18. septembra 2013

Gréci protestujú proti útoku Zlatého úsvitu na komunistov

HELENA SMITH | The Guardian
V atmosfére strachu z občianskej vojny tisíce ľudí demonštrujú v Aténach potom, ako podporovatelia neonacistickej strany vážne zranili deviatich ľudí.

Tisíce Grékov vyšlo v piatok do ulíc Atén, aby protestovali proti násilnému útoku na členov Komunistickej strany podporovateľmi neonacistickej strany Zlatý úsvit v čiernych tričkách, ktorí po sebe nechali deviatich ľudí v nemocnici s vážnymi zraneniami.

Bolo to opísané ako vražedný útok – najvážnejší prípad násilia odkedy bola táto extrémistická skupina zvolená do parlamentu minulý rok – okolo 50 mužov so železnými páčidlami a pálkami prepadlo ľavičiarov, keď vylepovali plagáty v robotníckej štvrti hlavného mesta vo štvrtok.

V stanovisku KKE, Komunistickej strany Grécka sa píše: „Spôsob, akým zaútočili a zbrane, aké použili sú dôkazom toho, že išlo o útok s úmyslom vraždiť. Medzi členmi Zlatého úsvitu, ktorí mali zahalené tváre, alebo mali helmy, či stranícke tričká, boli aj ich lídri, dobre známi fašisti a gangstri.“

S tým, ako sa Komunistická strana pripravuje v najbližších dňoch usporiadať festival mládeže, štvrtkový útok posilňuje strach z toho, že v Grécku sa krajná pravica pokúša vyvolať atmosféru občianskej vojny. Poprední členovia ostro proti-imigrantského Zlatého úsvitu otvorene predpovedajú, že dlhmi postihnutá krajina je na ceste k občianskej vojne.

Dimitris Psarras - spisovateľ, ktorý zdokumentoval vzostup Zlatého úsvitu počas posledných štyroch dekád od pádu vojenskej vlády, povedal: „Ich jasnou agendou je vytvoriť klímu občianskej vojny, rozkol, v ktorom si ľudia budú musieť vybrať medzi ľavičiarmi a pravičiarmi.“

Psarass uvádza, že útok v prístavnej štvrti Perama – komunistickej bašte, kde Zlatý úsvit v posledných rokoch podnikol značné nájazdy na pozadí hnevu a úsporných opatrení – ukazuje akou stratégiou.

„Bol to veľmi dobre zorganizovaný a zatiaľ najvážnejší incident.“ povedal pre Guardian. „Už viac neútočia len na imigrantov pod rúškom noci. Zámerne zvyšujú napätie, rozširujúc svoju agendu nenávisti, útočiac na ľavičiarov.“

Začiatkom tohto roka dostala Moslimská asociácia Grécka list nesúci znaky skupiny s priamočiarou vyhrážkou, že ich členovia budú „podrezaní ako sliepky“ ak neopustia krajinu. Pri príležitosti útokov z 11. septembra tento týždeň, strana vyvesila jednoznačne antisemitské invektívy na svojich stránkach odsudzujúc „svetový sionizmus (ako) architekta globálneho terorizmu.“

Grécko, ktorého politické zlomy boli poznačené krvavou občianskou vojnou v dôsledku brutálnej nacistickej okupácie, sa utápa v šesťročnej recesii, ktorú sprevádza zväčšujúca sa chudoba a nezamestnanosť, a napreduje k najhoršej kríze modernej histórie.

Aktuálne prieskumy verejnej mienky ukazujú, že žiadnej inej strane sa nepodarilo tak efektívne zhodnotiť narastajúcu mieru zúfalstva a núdze ako Zlatému úsvitu.

Prieskumy vydané agentúrou Verejných otázok a Pulsu v uplynulých dňoch potvrdzujú, že extrémisti - ktorí nedávno ponúkli ľuďom účasť na výdaji potravín „iba Grékom“ s oficiálnou hymnou nacistického Nemecka – boli najrýchlejšie rastúcou skupinou v Grécku a s ich 13, respektíve 15 percentami, treťou najväčšou politickou silou.

Hlavná opozičná strana, radikálne ľavicová Syriza, dosiahla podporu 29%, nepatrne pred premiérovou stredopravou Novou demokraciou. Mnohí sa obávajú, že Zlatý úsvit, ktorý má 18 kresiel s takmer 7% z volieb minulého júna naberie ďalších voličov pri lokálnych voľbách na budúci rok.

Podľa analytikov štvrtkový útok ukazuje rastúce sebavedmoie Zlatého úsvitu a jeho schopnosť šíriť svoje posolstvo. Poukazujú na ich úspechy v zasahovaní štvrtí Atén so strednou vrstvou.

S poprednými kňazmi, ktorí vyjadrujú skupine podporu, sa komentátori začali pýtať, či by vládnuci konzervatívci nemali spojiť svoje sily so Zlatým úsvitom, ktorých názory na témy verejného poriadku sú nápadne podobné.

„Tento zvrat, ktorý otvára debatu o legitimizovaní Zlatého úsvitu je obzvlášť znepokojujúci,“ povedal Psarras. „Reči o tom, že by mali skoncovať s izoláciou a spojiť sa s Novou demokraciou sú v čase, keď Grécko prechádza od zlého k horšiemu nebezpečné.“

Mainstreamové politické strany – ako aj zahraničné ambasády – nemajú so Zlatým úsvitom kontakty.

Ľavičiari zhromaždení v piatok blízko miesta, kde sa odohral útok, žiadali od úradov, aby „konečne zasiahli“ a „vymazali“ túto fašistickú skupinu.

zdroj: http://www.theguardian.com/world/2013/sep/13/greeks-protest-golden-dawn-attack-communists

1 komentár:

  1. ...ano, kapitalizmus usti do fasizmu, ked je v uzkych.

    OdpovedaťOdstrániť