štvrtok 17. októbra 2013

Ani cent Baťovcom!

Vzdor - Hnutie práce
Otvorený list ústavným činiteľom

Vážený pán prezident SR, vláda a parlament SR, vážený pán minister kultúry,

občianske združenie VZDOR – hnutie práce týmto otvoreným listom vyjadruje nesúhlas s možným vrátením Bojnického zámku ako aj ostatného majetku rodine Baťovcov. Na protest proti týmto ich snahám budeme organizovať dňa 19. októbra (sobota) od 9 00hod. do 14 00hod. demonštráciu pri bielej fontáne v zámockom parku v smere od Hurbanovho námestia.

Vrátenie Bojnického zámku rodine Baťovcov pokladáme za okradnutie pracujúcich ľudí na Slovensku. Celý tento majetok pochádza z práce ľudí – robotníkov a ostatných zamestnancov – nie z podnikateľskej činnosti Baťovcov. Tí svoje bohatstvo vyťažili z vykorisťovania zamestnancov. Taktiež by sa jednalo o hrubé porušenie Benešových dekrétov podľa ktorých bol Baťovcom spravodlivo skonfiškovaný majetok za kolaboráciu s fašistami.

Ani vyplatenie rodiny Baťovcov nie je podľa nás riešením spravodlivým z pohľadu pracujúcich ľudí. Peniaze na vyplatenie tiež vyprodukovali pracujúci. Patria teda pracujúcim na uspokojenie ich potrieb a nie Baťovcom.

Konkrétne Bojnický zámok považujeme za historickú pamiatku hodnú spoločenskej starostlivosti o jej zachovanie pre ďalšie generácie. Má slúžiť pre aktívny oddych, kultúru a vzdelávanie obyvateľov. To všetko má význam pre celú spoločnosť. A preto si úspešné plnenie týchto úloh vyžaduje, aby Bojnický zámok spravovala celá spoločnosť – štát.

Vyzývame prezidenta, vládu a parlament a ministra kultúry, aby zabránili vráteniu Bojnického zámku do súkromných rúk Baťovcov, alebo kohokoľvek iného, lebo sa pre nich stane len zdrojom peňažných príjmov. Nič viac. Jeho terajšia kultúrna a oddychová funkcia bude značne obmedzená lebo v prvom rade bude Bojnický zámok slúžiť súkromným záujmom Baťovcov a až potom potrebám verejnosti.

Považujeme za nezodpovedné akékoľvek konanie vedúce ku strate spoločenskej (štátnej) kontroly nad kultúrnym, prírodným, výrobným bohatstvom Slovenskej republiky, ktoré je výsledkom spoločnej práce pracujúcich a má slúžiť im a nie hŕstke bohatých.

OZ VZDOR – hnutie práce

zdroj: https://www.facebook.com/vzdor.hnutieprace?hc_location=stream

Podporte svojim klikom na vybrali.sme.sk

12 komentárov:

 1. Tomáš Baťa urobil pre Slovensko ako všetky vlády dohromady. Ak by dnes vládol on zo svojimi zásadami chodili by k nám za prácou nemci. Bojnický zámok by rozhodne mohol vyzerať i lepšie ako vyzerá a jedna či dve akcie do roka na pritiahnutie turistov rozhodne nestačí! Baťovci by z neho urobili lepší turistický magnet!

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. A Vy ste, ktorý z vnukov?

   Odstrániť
  2. Plny suhlas, ludia ako Bata zufalo chybaju na dnesnom Slovensku. Vdaka nemu nejeden chudobny mohol mat na nohach topanky pravidelne, spytajte sa starych rodicov, co znamenalo slovo meno Bata.

   Odstrániť
  3. To ktorý imbecilný chumaj zosmolil takýto otvorený list? Idiócia je tuším nesmrteľná.

   Odstrániť
  4. Vdaka kapitalistom (medzi ktorych patri aj Bata) tu mame chudobnych, bezdomovcov, rozvrat verejneho, samovrazdy, hlad, vojny...

   Odstrániť
  5. Nechapem. tak Bata je aj v zahranici povazovany za ekonomickeho a socialneho hrdinu, bol asi jediny velkopodnikatel ktory dal svojim zamestnancom vsetko co potrebovali k zivotu a stastiu, dal im aj domy aby mali kde zit nadpriemerne platy a tu nejake debilne zdruzenie ich nazyva vykoristovatelom. vsak kazdy cent ktory dostanu jeho pozostaly, bude reinvestovany. ukazte mi jednu organizaciu ktora toto urobila. vsetky slovensko len tuneluju. takto by sa kapital dostal do rozumnych ruk ktore maju chut urobit "Bata casy 2.0" !!! Bata je narodny hrdina a bol okradnuty tymto statom. jeho potomkovia maju plne pravo ziadat satisfakciu a pravo!

   Odstrániť
  6. "Vzpomínky na ty, kteří si u Bati vydělali na pěkné živobytí, zastiňuje dobově mnohem obvyklejší příběhy tisíců dělníků, které koncern zaměstnával na rok či dva, tj. dobu, v níž se zapracovali, tvrdě pracovali, ale na onen očekávaný nadstandardní plat nedosáhli. Právě obrovská fluktuace pracovních sil byla pro toto podnikání výhodná. Vedle vysokého standardu zaměstnanecké elity, bydlící ve známých funkcionalistických domcích zlínských předměstí, měla naprostá většina zaměstnanců mnohem horší plat i životní podmínky a byla neustále ohrožena možností propuštění."

   viac tu http://denikreferendum.cz/clanek/12498-mluvil-tady-nekdo-o-batovi-ohlizeni-za-kapitalismem-s-lidskou-tvari

   Odstrániť
 2. Urážka pracujúceho ľudu? To čo za špinavého komunistu písal ten list. Súkromný majetok nemôže byť nikdy urážkou. A pokiaľ viem historicky žiadnemu ľudu nikdy nepatril.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Vazeny cisty antikomunista, ak by Vas majetok pochadzal z kolaboracie s nacistami, nebolo by to pre Vas urazkou? Kto postavil Bojnicky zamok? Komu patril?

   Odstrániť
 3. Hodnoty, spravodlivosť a prezident. Kiska sa správa ako americká celebrita. Prednáša, píše knihy, radí ako jednať a zbohatnúť. Cíti sa ako určujúci faktor spoločnosti, priam baťovský vzor. Svoj príbeh obchodníka podsúva ako recept, ktorý zaručí úspech spoločnosti a všetkým. Kiska Baťovi nesiaha po päty. Medzi Kiskom a Baťom je obrovský rozdiel. Baťa investoval do ľudí, budoval fabriky, mestá, ulice, polyfukčné centrá, sídliská, domy, nemocnice, banky, školky, školy, obchody, kultúrne domy, kiná, školy pracujúcich, školy pre mladých mužov, manažérov a zamestnával tisíce ľudí. Baťa vytvoril podmienky, priestor, dal prácu a životu zmysel. Filozofiou Baťu bolo zarobiť jednu korunu na jednom páre. Kiska do ľudí, miest, fabrík, nemocníc, škôl a bytov zamestnancov neinvestoval, tovar, ktorý nevyrábal, s vysokými úrokami predával a na tom zarábal. Peniaze, ktoré za Quatro a Triangel dostal, si nakoniec v zahraničnej banke na úroky ponechal. Prvými krokmi ku kríze je, keď sa k velikým peniazom dostávajú ľudia, ktorí nevedia, čo s nimi. Oni sú roztáčacím motorom krízy. Kiska hovorí, že spoločnosť mu veľa dala a to čo si od nej vzal, jej chce dať. Má jednu podmienku. Vráti jej to až potom, keď bude prezident. Medzi podnikateľom Kiskom a podnikateľom Baťom je neporovnateľný hodnotový rozdiel.
  Celý článok si prečítate na www.necenzurovanenoviny.sk

  OdpovedaťOdstrániť
 4. "Málo je slyšet o praktikách koncernu, které doprovázely onen „vyšší standard“ baťamanů. Nemluví se o všudypřítomných kontrolách zaměstnanců zasahujících jak do provozoven továren, tak intimního prostoru domova, o zákazu jakékoliv sebeorganizace dělníků (odborů), o pronásledování kritiků (nikoliv pouze komunistů, ale i sociálních demokratů, politicky organizovaných či jen domněle nedostatečně loajálních zlínských živnostníků, intelektuálů, aj. více zde).

  Vzpomínky na ty, kteří si u Bati vydělali na pěkné živobytí, zastiňuje dobově mnohem obvyklejší příběhy tisíců dělníků, které koncern zaměstnával na rok či dva, tj. dobu, v níž se zapracovali, tvrdě pracovali, ale na onen očekávaný nadstandardní plat nedosáhli. Právě obrovská fluktuace pracovních sil byla pro toto podnikání výhodná. Vedle vysokého standardu zaměstnanecké elity, bydlící ve známých funkcionalistických domcích zlínských předměstí, měla naprostá většina zaměstnanců mnohem horší plat i životní podmínky a byla neustále ohrožena možností propuštění."

  ...

  "Žádný problém ale nepředstavovalo ani prostředí protektorátu. Baťa odjel do Ameriky, ale baťovský systém beze změn fungoval po celou dobu války jako hodinky, zvětšoval produkci a zisky. Druhá světová válka sice odřízla podnik od některých trhů, ale zároveň mu umožnila další rozkvět a expanzi v nacisty kontrolovaných zemích. Využití válečných zakázek i nucené práce polských i českých židů k tomu patřilo, ostatně stejně jako v případě mnoha jiných velkých koncernů."

  viac tu http://denikreferendum.cz/clanek/12498-mluvil-tady-nekdo-o-batovi-ohlizeni-za-kapitalismem-s-lidskou-tvari

  OdpovedaťOdstrániť
 5. „K rovnošate Hlinkovej gardy potrebujete dokonalé vysoké čižmy. Vyberte si! Dostanete ich v každej predajni Baťa.“ http://vzdor.org/?p=250#more-250

  OdpovedaťOdstrániť