streda 2. októbra 2013

Košický magistrát zdravotné sestry vykázal!

Vzdor - Hnutie práce

Dnes poobede sa k štrajku zdravotných sestier pripojili aj Košice. O 14 00 sa zdravotné sestry zhromaždili na Hlavnej ulici pred budovou Ústavného súdu. Odtiaľto však podľa ich slov boli vykázané. Ako jedna z nich povedala: „Vraj tam prebiehajú prípravné práce na maratón, a preto nám Magistrát nedovolil byť pred Ústavným súdom.“

Ja som v dnešný deň išiel počas obeda okolo Ústavného súdu a prípravné práce boli už dávno hotové. Vyvesenie vlajok mesta Košice netrvá celý deň.

Košickí predstavitelia si nenašli práve najlepšiu výhovorku. Zbabelosť z nej len tak srší. Aspoň dobre vidno čo sú ich priority. Ukazovať sa z VIP tribúny bude každý jeden. Nemocnice tiež majú vlastné pre bohatých. Tak čo tam po zdravotných sestrách v nemocniciach pre obyčajných smrteľníkov.

Museli dostať poriadny strach z otvorenej demonštrácie nespokojnosti sestričiek, ktorá by mohla strhnúť väčšie davy. Demonštráciu odsunuli pekne na bok na dobre neviditeľné miesto, kde sa obetiam svojej nenažranosti nemusia pozerať do tváre. Konala sa na Námestí Sándora Máraia. Sestry sa však ani po tejto komplikácii nevzdali. Veď vo svojej ťažkej a záslužnej práci, keď ide o ľudský život, prekonávajú oveľa väčšie komplikácie. Bolo to však neférové a poriadne svinské jednanie.

Okolo sochy významného novinára rozložili svoje transparenty a začali zvolávať okoloidúcich, aby ich prišli podporiť. Drvivá väčšina ochotne prišla a vyjadrila im svoju podporu – najviac pokrikmi „HANBA VLÁDE“, „PREČ S FICOM“, „SLOVENSKO JE DIKTÁTORSKÝ ŠTÁT“, „PENIAZE PRACUJÚCIM, NIE ZLODEJOM“.

Vlastne podľa týchto pokrikov som aj ja našiel miesto konania demonštrácie. „Kedysi bolo na Slovensku 76 tisíc sestier, dnes je nás 30 tisíc.“ Hneď mi povedala jedna. Ďalšia sestra ju doplnila slovami: „Priemerný vek zdravotnej sestry stále stúpa. Kto sa o 10 rokov bude starať o pacientov?“ To zďaleka nebol koniec výpočtu zlej situácie zdravotných sestier. „Platy nám nezvyšujú. Pacientov pribúda a teda aj práce. Čo sa čudujú, že kvalita zdravotníctva klesá? Veď nevládzeme toľko. Aj teraz sme po nočnej.“ Takto sa rozhovorilo množstvo ďalších.

Vážiť si treba všetkých, ktorých prišli a prejavili kus odvahy. Množstvo sestier bolo v tom čase v práci. Spolu s lekármi bojovali o ľudské životy. Nato musia mať v prvom rade tie svoje. Bez poriadnych platov a pracovných podmienok to však nepôjde. Preto nebude nič zvláštne ak pôjdu do ulíc všetci.

A čo ostatní? Hundranie, že si z ľudí robia rukojemníkov pomôže jedine zlodejskému štátu bankárov a zbohatlíkov. Demonštrácia bude v Košiciach pokračovať do piatka od 9 hodiny do 16 hodiny. Pevne verím, že počet účastníkov bude každý deň narastať. Všetci musia takéto štrajky podporovať a aktívne sa k nim pripojiť. Pracujúci môžu niečo presadiť, len ako jedna sila.

Prebraté zo Vzdor.org

[ Zdroj: http://vzdor.org/?p=194 ]

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára