streda 2. októbra 2013

Nebrať ľahké drogy (na ľahkú váhu)

Rekreačné užívanie marihuany sa -popri porovnávaní so škodlivosťou a návykovosťou alkoholu a tabaku- stáva spoločensky viac prijateľné. Situácia sa však stáva obdobnou ak tomuto zvyku jedinec prepadne a začne mu prerastať cez hlavu. I Andrej Šeban vedel do čoho ide, keď spieval: „Navykať, navykať ľahké je a odvykať bolí.“ A to veru platí aj pri tráve. Zľahčujúcich rečí jej užívateľov je navôkol všade dosť, no keď treba pomôcť s odvyknutím, možno by sa tiež hodila dobrá rada.

A to viedlo istého bývalého užívateľa k tomu, aby sa so zážitkami podelil na svojom malom webe. Jeho prvotné nadšenie z húlenia a zvyšovanie dávok po znížených účinkoch ešte podporovali všeobecne rozšírené články o relaxačných, liečivých, duchovných, či inšpiračných účinkoch drogy. Ako sám píše, začal si o marihuane zháňať čím ďalej tým viac informácií a rastlina ho postupne pohlcovala.

Časom si však uvedomoval, že si nevie predstaviť začať deň bez jointa, pričom sa po ročnom návyku dostal na niekoľko cigariet denne. Dobrovoľne sa preto rozhodol s tým prestať. Tak nadšenie vystriedali depresie, nevoľnosť, kašeľ, angína a zoslabnutie. Ďalší, ktorí sa odhodlali rovnako ako on, menujú tiež nespavosť, podráždenosť, výbušnosť, hnev, nadmerné potenie...

Istotne lepšie, ako sa smiať na tom, že niekto kritizuje trávu, či že neustál jej užívanie, je podeliť sa so svojimi skúsenosťami z absťáku. Človeku, ktorý je spokojný so svojim jointom, to môže byť jedno, ibaže má strach, že je na tom niečo pravdy, alebo sa taktiež obáva následkov. Vzájomná podpora tých, ktorí si prešli rovnakým osudom slúži ako povzbudenie a nádej pred druhých, že na konci opäť svieti slnko.


Marihuana dokáže užívateľovi pomôcť precítiť jeho vnútorný alebo vonkajší svet a lepšie sa "naladiť na jeho vlnu", ale samotný obsah ľudského života už vytvoriť nedokáže, ten si musí každý užívateľ sám „nažiť“. V tomto ohľade nemá význam zvyšovať dávky, pretože bez obsahu to nepôjde. Odporúča sa preto robiť dlhšie prestávky, medzi ktorými sa venovať zmysluplným aktivitám a po tráve siahať len výnimočne. Takto sa neriskuje strata kontroly nad svojim užívaním.

Nikto samozrejme netvrdí, že každé užívanie marihuany prerastie do závislosti, a niektoré zážitky môžu byť pre niekoho vnímané ako prínos, no hranica medzi prospechom a rizikom je veľmi jemná. Dôležité je preto nájsť si primeranú mieru užívania drog, a mať schopnosť sebaovládania a sebareflexie, aby bol jedinec schopný úprimne vyhodnotiť, či mu droga prospieva alebo nie.

Každý by si mal preto zhodnotiť dopady užívania a opýtať sa: neupadáš do lenivosti, nezhoršujú sa tvoje mentálne schopnosti, neklesá tvoj pracovný výkon, nezanedbávaš iné činnosti, ktoré ťa predtým napĺňali, dokážeš odmietnuť užitie drogy, keď to nie je vhodné? V skratke, rozhoduješ o svojom živote stále ty alebo ho prispôsobuješ aktivitám súvisiacim s užívaním marihuany?

Testom na tieto otázky by mohlo byť odporučenie pokusne prestať s užívaním marihuany na dva mesiace. "Dokážem sa na všetko pozrieť s odstupom, budem vnímať rozdiel v tom, ako som rozmýšľal a konal popri marihuane a aké je to s čistou hlavou?" Dá sa tak dôjsť k zisteniu, či to všetko nerobíš na úkor voľného času, aktivít a zábavy, pri ktorých sa drogy neužívajú.


SPRACOVANÉ PODĽA:
http://rastamama.sk/
a http://stop-marihuana.webnode.cz/


Upozornenie: Redakcia nepodporuje užívanie, ani propagáciu drog. Informácie sú zverejnené s cieľom znižovať riziká, ktoré vyplývajú z užívania týchto látok. Sú určené pre ľudí, ktorí s nimi experimentujú.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára