utorok 8. októbra 2013

Švajčiari ukazujú svetu ako sa postaviť voči príjmovej nerovnosti

Common Dreams
Rastúce hnutie

V Európe narastá hnutie voči príjmovej nerovnosti a za právo na základný príjem.

Švajčiarsko je jednou z najbohatších krajín Európy, no nemá zákon o minimálnej mzde.

Avšak rastúci občiansky aktivizmus ohľadom príjmovej nerovnosti od finančnej krízy od roku 2008 už viedol k dvom referendám o mzdách vrcholných manažérov.

V marci 2013 schválili švajčiarski voliči s prevažnou väčšinou jednu z najprísnejších kontrol miezd vedúcich manažérov, a prinútili štátne spoločnosti dať akcionárom hlasovať o kompenzáciách. Voliči ignorovali tvrdenie obchodnej lobby, že takéto obmedzenia podkopú obraz krajiny zhovievavej voči investorom.

Budúci mesiac, 24. novembra, sa bude v ľudovom hlasovaní rozhodovať o ďalšom návrhu na obmedzenie mesačnej mzdy výkonných riaditeľov na nie viac ako ročný plat najnižšie zarábajúcich zamestnancov firmy, čo je takzvaná iniciatíva 1:12.

Dnes, resp. v piatok, odovzdali švajčiarski aktivisti viac ako 130 000 podpisov švajčiarskemu parlamentu, čo spustí ďalšie referendum – ktoré by malo vytvoriť nový zákon, ktorý by všetkým švajčiarskym príslušníkom zagarantoval základný príjem 2500CHF mesačne ($2,756; asi 2000EUR).

Podľa švajčiarskych zákonov môžu občania organizovať iniciatívy na všeľudové hlasovanie a švajčiarsky parlament musí podávať alebo vypisovať referendá k akejkoľvek téme, ktorá vyzbierala viac ako 100 000 podpisov.

Po odovzdaní podpisov parlamentu, vysypali aktivisti náklad 8 miliónov päťcentových mincí pred budovu parlamentu v Berne, jeden za každého Švajčiarskeho občana.

Enno Schmidt, zakladateľ iniciatívy generácia základného príjmu, povedal, že verí, že švajčiarska vláda by sa mala zaoberať populárnou vlnou podpory za príjmovú rovnosť. Domnieva sa, že to politikov krajiny hnevá, „pretože sa teraz na túto iniciatívu musia pozrieť.“

Dátum hlasovania sa ešte len ohlási.

[ Zdroj: http://www.commondreams.org/headline/2013/10/05 ]

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára