pondelok 14. októbra 2013

Veriaci ľudia sú menej inteligentní ako ateisti, vyplýva z analýzy desaťročia vykonávaných vedeckých štúdií

ROB WILLIAMS | The Independent
Štúdia zistila hodnoverný negatívny vzťah medzi inteligenciou a nábožnosťou v 53 zo 63 štúdiách

Nový výskum 63 vedeckých štúdií siahajúcich desaťročia dozadu vyvodil, že veriaci ľudia sú menej inteligentní ako neveriaci.

Výskum analýzy univerzity v Rochesteri, vedený profesorom Mironom Zuckermanom, zistil „hodnoverný negatívny vzťah medzi inteligenciou a nábožnosťou“ v 53 zo 63 štúdiách.

Podľa štúdie nazvanej „Vzťah medzi inteligenciou a nábožnosťou: Meta-analýza a určité navrhované vysvetlenia“, vydanej v časopise „Personality and Social Psychology Review“, dokonca v ranom veku platí, že čím inteligentnejšie dieťa je, tým skôr sa odvráti od náboženstva.

Výskumníci tiež zistili, že je menej pravdepodobné, že ľudia s nadpriemernou inteligenciou v starobe uveria.

Jedna zo štúdií použitých v Zuckermanovej práci bola celoživotná analýza vier 1500 nadaných detí s IQ nad 135.

Štúdia začala v roku 1921 a pokračuje dodnes. Dokonca aj vo veľmi starom veku mali jedinci omnoho nižší podiel náboženskej viery ako priemerná populácia.

Výskum, ktorý je prvou systematickou meta-analýzou 63 štúdií vykonaných medzi rokmi 1928 a 2012 ukázal, že z týchto 63 štúdií preukázalo 53 negatívny vzťah medzi inteligenciou a nábožnosťou, kým 10 preukázalo pozitívny vzťah.

Iba dve štúdie preukázali výrazne pozitívne vzťahy a výrazne negatívne vzťahy boli videné v celkovo 35 štúdiách.

Autori výskumu sa pozreli na každú štúdiu nezávisle, berúc do úvahy kvalitu zozbieraných dát, veľkosť vzorky a analýzu použitých metód.

Traja psychológovia vykonávajúci výskum definovali inteligenciu ako „schopnosť argumentácie, plánovania, riešenia problémov, abstraktného myslenia, chápania komplexných myšlienok, rýchleho učenia sa, poučenia sa zo skúsenosti“.

Nábožnosť je psychológmi definovaná ako podieľanie sa na niektorých (alebo všetkých) aspektoch náboženstva.

Podľa výskumu nebol pri iných faktoroch –ako pohlavie, či vzdelanie- rozdiel pri vzťahu medzi inteligenciou a náboženskou vierou.

Miera viery, alebo jej opak, sa však menila v závislosti od veku v korelácii, ktorá bola najslabšia medzi predškolskou populáciou.

Práca uzatvára, že „Posledné vysvetlenia (negatívneho vzťahu) zdieľajú jednu ústrednú tému – predpoklad, že náboženské viery sú iracionálne, nezaložené na vede, netestovateľné a, preto, nezaujímavé pre inteligentných ľudí, ktorí ´vedia lepšie´.“

Kritiky týchto záverov tiež tvrdia, že práca pracuje len s definíciou analytickej inteligencie a nedokáže vziať do úvahy novo identifikované formy kreatívnej a emocionálnej inteligencie.

Psychológovia, ktorí vykonalivýskum, sa tiež snažili predísť sekulárnej interpretácii zistení, teda, že by predpokladali, že u inteligentnejších ľudí je menej pravdepodobné mať náboženskú vieru, pretože si spájajú samých seba s myšlienkami týkajúcimi sa sebakontroly.

Inteligentní ľudia zvyčajne trávia viac času v škole – forme sebaregulácie, ktorá môže priniesť dlhodobý prospech,“ napísali výskumníci.

„Inteligentnejší ľudia dostávajú zamestnania na vyššej úrovni (a lepšie zamestnanie a vyššiu mzdu), ktoré môžu viesť k vyššej sebadôvere, a posilňujú vieru v sebakontrolu.


Môžete podporiť na vybrali.sme


[ Zdroj: http://www.independent.co.uk/news/science/religious-people-are-less-intelligent-than-atheists-according-to-analysis-of-scores-of-scientific-studies-stretching-back-over-decades-8758046.html ]

7 komentárov:

 1. Čakala som hocičo, ale toto ma odrovnalo..:o)) Napadlo ma: nie je to ďalšia "zástupná téma"??? Mne posledné IQ testy ukázali 155 a 162. Nejako to nesedí..:o) Prehnali ste to chlapci.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ten test nebol o tebe - myslí sa to v priemere. Zatiaľčo ty ťaháš priemer hore, je veľa ľudí čo ho ťahajú dole. Keď sa spraví prierez obyvateľstvo, vyjde z toho, že veriaci sú menej inteligentní. Okrem toho, ja som ateista, a mne IQ testy ukázali 156 a 163, takže ... nevidím problém! :)

   Odstrániť
 2. Toto beriem na seba.
  Vedci to prehnali? Ide o VŠEOBECNÉ čísla, z ktorých nevyplýva, že veriaci sú hlúpi (to by bol hlúpy výskum), ale že je pravdepodobnejšie, že inteligentnejší neostane alebo sa nestane veriacim, pretože mu to nestačí.
  Naviac, ako naznačil Karol Ondriáš, čo ak náboženstvo brzdí vývoj človeka, keďže má tendenciu nahovárať človeku brať isté veci ako dané a nespochybniteľné, pretože niekto povedal, že sú tabu a basta?

  Mám pocit, že sa teraz vysmievate vede a tomu, čo sa v článku vôbec netvrdí.

  Zaujímavé pre mňa je, že veriaci dokážu spochybňovať vedecké výskumy (čo je myslím ich prednosť, pretože veda samotná nás nespasí, pokiaľ bude spoločnosť takto nespravodlivá, ako som písal nedávno), ale nie témy ako pro-life, kampane za akúsi bájnu "tradičnú rodinu" a pod., ale čakajú až na to, čo povie pápež.

  Dojem, že pochod za život je zástupná téma vyplýva z toho, že až vtedy, keď bola masovo určená cirkvou, vzbudila horlivý záujem veriacich. Kde bola téma "nenarodených" doterajších 20 rokov? Čakalo sa kým p. Tutková dostane rozumy z USA, aby sme vedeli ako nezanedbateľná téma to je?

  Peter

  OdpovedaťOdstrániť
 3. To je celé hrozná demagógia. Ano, veriaci sa môže od viery odvrátiť, ale môže sa ku nej na vyššej úrovni vrátiť, nie preto, že mu chýba jej praktizovanie, ale chýba niečo viac. Niečo, čo pociťuješ pri pohľade na Rubensov obraz, pri počúvaní krásnej hudby, alebo keď si sám zaspievaš, alebo sa príjemne unavíš pri futbale.
  Brzda? Môžeš kľudne porovnávať aké percento na pokroku ľudstva mali praváci versus ľaváci, modrookí versus hnedookí. Z mojej skúsenosti v konkrétnej organizácii ťahali dopredu veriaci, ktorí nemali klapky na očiach, nepracovali podľa pracovnej náplne na papieri, ale podľa toho, čo bolo treba urobiť, lebo nezniesli nedokonalosť a hlúposť. A v prizerajúcej sa väčšine boli aj veriaci aj neveriaci. Ondriáš si predstavuje veriacich tak, ako slepý modrú farbu. Nie je to hlúpi človek, ale ako ateista nemôže tušiť čo znamená veriť.
  Ty si naozaj myslíš, že veriaci nerozmýšlajú samostatne? Že čakajú čo povie pápež??? To nemyslíš vážne. Vieš koľko je veriacich ľudí, ktorí sú kritickí? Možno viac ako tých, ktorí chodia do kostola. V každom prípade je tradičná fungujúca rodina pre dieťa to najlepšie. Nezahadzujme tradičné hodnoty. To neznamená, že nemôžu existovať iné netradičné láskyplné prostredia pre život. Tie sú prirodzenou výnimkou a mali by byť tolerované. Odsudzovať treba nemorálnosť a nie lásku. Téma nenarodených detí je tu odjakživa a vždy tu táto téma bude. Keď potraty zakážu, tak budú umierať ženy na nelegálne potraty. Malo by to byť na rozhodnutí ženy, pretože bude matkou celý život. ... ženy...prečo sa nikdy nikde nehovorí, že o tom má rozhodnúť aj muž?...kde je vtedy ten muž??? , neotehotnela predsa nepoškvrnene....nahradí ho nejaký psychológ, ekonomický poradca, právnik, realitný maklér, lekár, ...ktorý s ňou pred potratom strávi nejaký čas v odbornom poradnom rozhovore? Nie, ľudia sú proste múdri, alebo hlúpi bez ohľadu na to, či sú veriaci, alebo nie. Týmto článkom dáte pocit ateistom z nízkym IQ pocit nadradenosti nad veriacimi všeobecne. Nerobte to. Jeden konkrétny exemplár šéfa KSČ v jednej organizácii mal IQ 80, ale mal robotnícky pôvod a nechodil do kostola, to bolo podstatné. Porovnávate neporovnateľné. Porovnávať možno čo je morálne a čo nemorálne. Bývalý režim bol nemorálny a aj tento režim je nemorálny. Hľadajte riešenia aj s veriacimi, lebo aj ich máte medzi čitateľmi..:o)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, pointu beriem, i keď s viacerým nesúhlasím.

   Dnes cirkev diktuje témy a názory a využíva práve to, čo svojim ovečkám od malička vštepovala - veriť, poslúchať a nespochybňovať.

   Veriaci práveže veria v niečo také ako nepoškvrnené počatie a to, že pred 2000 rokmi kráčal po Jeruzaleme syn Boha. Ak niekto príjme toto, dokáže prijať aj zázraky, alebo že sa pápež rozpráva s neviditeľnými bytosťami... tak zhltnú aj to, že ich ohrozujú ateisti, homosexuáli, pedofilná európska lobby a veľa ďalších bludov, o ktorých v dnešnom chaose nie je núdza. Pritom si nevidia na špičku nosa a tiež, že pedofili majú teplé miesta v samotnej cirkvi.

   Cez kritiku náboženstva vedie cesta ku kritike ideológie.
   Aj neveriaci prijímajú niektoré veci za dané, samozrejmé a nespochybniteľné, a to aj keď v nich vlastne neveria.
   Napríklad chodia voliť, napriek tomu, že neveria, že voľby niečo zmenia, no boja sa spochybniť takúto demokraciu, pretože nechcú vyzerať ako totalitári. Alebo uveria každej rasistickej propagande o cigánoch ako ultimátnom zle, o tom ako hrozne doplácajú na chudobu a štát, či že je vojnové zabíjanie ľudí odôvodnené.


   Napriek tomu -alebo aj preto, že s naivitou ateistov to nie je o nič lepšie (veď veria, že zelené papieriky majú hodnotu)- náboženstvo neodsudzujem a ešte o ňom budeme veľa písať v pozitívnom zmysle.
   Peter

   Odstrániť
 4. To som vedel už dávno, že veriaci (v priemere) sú menej inteligentní ako NEveriaci. Veď aj preto sú veriaci ...:D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Problém je ale v tom, že chaotická a bezcitná doba tlačí čoraz viac ľudí k tomu stať sa veriacimi..
   Dnes vidíme, že sa roztrhlo vrece s náboženstvami a pseudonáboženstvami.

   Náboženstvo je cit bezcitnej doby, ako hovorí klasik..

   Odstrániť