pondelok 25. novembra 2013

Fašisti majú zúfalstvo, my nádej na lepší svet

História je v prípade fašizmu dosť nudná. Kapitalistická kríza, neschopnosť riešiť ju a z nej vyplývajúce nerovnosti, beznádej, zakomplexovaný chrobák Truhlík, prvý pokus, druhý pokus, oheň na streche.

Nie budúcnosť, ale minulosť je stále bližšie, takže si čoskoro budeme môcť nielen predstaviť, ako došlo k nástupu fašizmu a nacizmu k moci, ale zažiť to na vlastnej koži. Ako bola možná segregácia, vysídľovanie, prenasledovanie, vraždenie, toľko hrôzostrašnej, donebavolajúcej neľudskosti??? To hneď uvidíte...

Na začiatku hrá ping-pong družstvo modrastých a červenkastých. Hra začína byť napínavá vtedy, keď hráči (trhoví súťažiaci) nestíhajú odrážať útoky súperov a loptička padá do trávy. To je revír hnedých vreteníc prirodzene sa vyskytujúcich na území Slovenska. Vretenice alebo zmije sú klzké, maskované a svoju korisť napádajú nenávistným jedom. Preto sa po čase v regiónoch hovorí o invázii hadov.

Tu by som mohol aj skončiť, pretože je to všetko po starom. Ľavica, pravica, intelektuáli a ľudskoprávni aktivisti sa totiž k fašizmu stavajú spôsobom detskej hry opička stratila farbičku. Jedni sa dištancujú, druhí nespolupracujú, tretí píšu listy do neba, aby mali pokojný spánok. Pravicová privatizácia, ľavicové zásahy do voľnej súťaže, hlúpi voliči, prízemná slovenská nátura, blablabla... rasistické nálady obiehajú, no nikto za ne vraj nemôže, a to šovinistom vyhovuje.

My našťastie nie sme tak naivní, aby sme si mysleli, že tieto texty majú čas čítať bežní ľudia, ktorí na vlastnej koži pociťujú život na splátkach (preto by najvernejším prezidentom bol anjelský Andrej Kiska, ako kráľ splátkových kalendárov), bez práce a prepadávanie sa do chudoby. Tieto texty majú byť skôr fackou pre pravičiarov, ľudskoprávnych aktivistov, intelektuálov a spol., aby pochopili, že ich chabé aktivity a vykecávačky dotvárajú pitoreskný kolorit zúfalej krajinky.

Nejde ani o to, že aj za fašistom stoja podnikatelia, ktorí sa chcú nabaliť na pozemkoch, či temné skupinky, ktorým niekto vadí, pretože vyprodukovaná atmosféra sa šíri a dokáže vymknúť akejkoľvek kontrole ako všetko pohlcujúca, žeravá guľa čierneho ohňa v Piatom elemente. Áno, aj v realite sa ultimátne zlo vracia raz za čas a už aj našim salónnym intelektuálom by mohlo trknúť, že mu podozrivo predchádzajú kapitalistické krízy a bolestná nespravodlivosť, ktorá sa nedá len tak prečkať. Fašizmus je implikáciou kapitalizmu asi ako prepadnutie z matematiky pri absentujúcej snahe učiť sa.

Fašizmus nenastane hneď. Fašizmus skáče z kameňa na kameň ponad riavou vzájomného obviňovania sa, vyčkávania, neporozumenia, neschopnosťou niečo zmeniť. Postupuje ako heglovská lesť rozumu, nečaká niekde v diaľke, ale tvorí súčasť nášho samotného konania. Stále si myslíme, že sa ešte dá zastaviť, no práve toto presvedčenie mu drží pootvorené dvere. Falošné dojmy o demokratických kontrolných mechanizmoch, občianskom dialógu, politikách integrácie, či verejnej osvete sú klapkami na očiach rozbehnutého koňa rútiaceho sa do priepasti.

Povie sa, že fašista na pozícii kraja nemá reálne právomoci ovplyvniť niečo okrem ciest, avšak svoje choré predstavy môže realizovať nenápadne, na pozadí. Napríklad osadzovaním svojich ľudí medzi úradníkov, či políciu a vytvárať dvojaké štandardy pre prijímanie do zamestnania, či miery na posudzovanie prehreškov, teda súbežné štruktúry priamo medzi ľuďmi.

Fašisti majú zúfalstvo a my nádej, že to ide aj inak a lepšie. Výzvou je zvoliť si medzi nimi, radou použiť rozum a srdce.

Môžete podporiť na vybrali.sme.sk

5 komentárov:

 1. áno, fašizmus prichádza postupne a my si myslíme, že sa dá stále zastaviť, ale už to nie je pravda. napríklad otlačky prstov na OP ako prvý zaviedol hitler. a tí, čo sa teraz nazývajú modrí a červení to znova uzákonnili na pasoch. rovnako je to s čipmi. najprv rozkázali čipovať psov, dočasne skrutku povolili o pol závita pre nepopularitu, ale 60% psov ostalo čipovaných. dosmrti poznačených ako väzni číslom v koncentráku. nik už neinvestuje prostriedky na odstránenie škôd spôsobených eurofašistami.
  a keď sa zabudne na psov, nasledovať budú ľudia. eurofašisti budú vytvárať zoznamy a triediť ľudí do rôznych kategórií podľa rôznych kritérií. a potom tí, čo budú nevyhovujúci a nebude z nich zisk pre židovské banky, tak ich dajú do plynu, ako židov v minulosti. akurát sa obrátila strana, metódy zostali.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. nie je problem cipovanie, ale kapitalizmus, ktory to robi kvoli zisku

   Odstrániť
  2. a banky nepoznaju narodnost

   Odstrániť
  3. zaujímavá štatistika že "60% ostalo čipovaných" (60% ľudí, vlastniaci psov dalo, po nátlaku od médií, vlády, zákonov, začipovať svojích psov - bez rozmýšľania poslušne, podradne) ... ako by to dopadlo ak by podobný "nátlakový" postup bol aplikovaný na ľudí?? ....

   Odstrániť
 2. myslieť si, že kotleba je najväčší fašista, je omyl. najväčší fašisti sú v eú a v europarlamente.
  dôkazom je napríklad aj to, že z eurofondov odmietli zafinancovať skulptúru "povstaleckých plameňov" v hnúšti, pričom ten projekt schválili miestny poslanci a primátor bagačka za smer. stálo to 55 tis. eur. skutočný dôvod, že zamietli prefinancovať túto skulptúru symbolizujúcu snp nebol neoprávnené výdavky, ale to, že v eú je najsilnejší štát nemecko a to sú synovia a vnuci ss ákov a gestapákov a oni odmietli financovať sochu pripomínajúcu odboj proti ich otcom- fašistom.
  financovanie tej sochy predsa nezakázal kotleba, ani ju jeho prívrženci nepoškodili!

  OdpovedaťOdstrániť