streda 13. novembra 2013

Kradmý zabijak, ktorým je kapitalizmus

PAUL BUCHHEIT | Common Dreams

Ten proces je postupný, zákerný, smrteľný. Začína s finančným tlakom v rozličných podobách, a potom, podľa stale viacerých dôkazov, vedie k zdravotným problémom a kratšiemu životu.

Finančný tlak nám prináša kapitalistický motív zisku, ktorý ponúka slabú motiváciu na nakŕmenie hladných detí, starostlivosť o chorých, naše zabezpečenie na dôchodku, poskytnutie pracovných príležitostí pre Američanov strednej triedy. Niektoré kroky tohto procesu sú nám stále známejšie.

1. Dáva polovicu z vášho dôchodkového sporenia 401 (k) bankám

Dokument programu Frontline s názvom Dôchodkový hazard uviedol, že fond 401 (k) zarábajúci 7% ročne pri 2% poplatkoch stratí až do 60% hodnoty porovnateľného fondu, ktorý je bez poplatkov.

2% poplatok nevyzerá byť veľa, no tvrdenie dokumentu bolo blízko pravde. Na základe 6% historického výnosu na trhoch s akciami by zamestnanec investujúci 1000 dolárov ročne po dobu 30 rokov vo fonde bez poplatkov a držiaci nazhromaždenú sumu po dobu ďalších 20 rokov skončil s 269 000 dolármi. Uloženie 2% ročného poplatku by zredukovalo konečnú výšku na 127 000 dolárov, čo je 53% strata. Uloženie 1.3% poplatku, ktorý je podľa dokumentu priemyselným priemerom, by zredukovalo konečnú výšku na 165 000 dolárov, teda 39% strata.

Finančný priemysel si tieto peniaze každý rok berie od stále viacerých z nás. Počet pracujúcich súkromného sektoru závisiacich od sporenia 401 (k) namiesto firemného dôchodku sa zvýšil z 12 percent na 68 percent od roku 1983.

2. Sledovať hladovanie 24 000 000 detí, aby ste neobťažovali 20 bohatých jednotlivcov

Je to nemysliteľný kompromis, no to sa deje. I keď je rozpočet SNAPu (potravinové poukážky) na rok 2013, činiaci 78 miliárd dolárov, menší ako investičný zisk roku 2012 20 majetných Američanov, SNAP sa zoškrtá, no multimilionárom sa nevezme ani o penny viac.

Deti, ktoré predstavujú takmer polovicu zo 48 miliónov prijímateľov, teraz dostanú 1,40 dolára na jedlo, namiesto 1,50 dolára.

3. Počúvať „tvorcov pracovných miest“ ako parodujú pravdu

Kasínový miliardár Steve Wynn: „Ľudia ako ja sú tvorcami pracovných miest a neradi na svojich chrbtoch nosíme terčík.“

Výkonný riaditeľ banky John A. Allison IV.: „Namiesto útoku na horné 1% to nazvime útok na tých najproduktívnejších.“

Skutočnosť je, že sa korporátne zisky za desať rokov zdvojnásobili, a koporátna percentuálna daň sa znížila o polovicu, kým zmizli milióny pracovných miest. Zopár dát o znižovaní počtu pracovných miest je z The Nation, Market Watch, a Business Insider.

Ako sa vodí „tvorcom pracovných miest“, Stevovi Wynnovi a Johnovi A. Allisonovi IV.? Nasledovné čísla sú prevzaté z ich ročných správ 10-K, predložených SEC [federálna agentúra zodpovedná za zákony a reguláciu cenných papierov]:

Z Wynn Resorts: Viac ako zdvojnásobenie ziskov, zníženie počtu zamestnancov:

---- 2012 príjmy $728,699,000 / Zamestnanci 16,000
---- 2011 príjmy $825,113,000 / Zamestnanci 16,400
---- 2010 príjmy $316,596,000 / Zamestnanci 16,405
---- 2009 príjmy $39,107,000 / Zamestnanci 18,900

Z Allisonovej banky, BB&T: Viac ako zdvojnásobenie ziskov, malý rozdiel v zamestnancoch:

---- 2012 príjmy $2,028,000,000 / Zamestnanci 34,000
---- 2011 príjmy $1,332,000,000 / Zamestnanci 31,800
---- 2010 príjmy $ 854,000,000 / Zamestnanci 31,400
---- 2009 príjmy $ 877,000,000 / Zamestnanci 32,400

4. Cítiť oslabujúci tlak

Viac ako 200 nedávnych štúdií potvrdilo prepojenie medzi finančným tlakom a chorobami. Asi za 20 rokov pokleslo hodnotenie Ameriky v takmer každom veľkom meraní zdravia medzi rozvinutými krajinami.

Nedostatok vhodnej zdravotnej starostlivosti je jedným zo zdrojov tohto tlaku. Harvardská štúdia odhadla, že takmer 45 000 Američanov prišlo v roku 2005 o život kvôli nedostatku zdravotného poistenia.

Popri dopadoch na naše fyzické zdravie ohrazuje finančný tlak našu duševnú pohodu. Je omračujúce, že až jeden z piatich Američanov trpel v roku 2011 duševnou chorobou, píše sa v Správe o zneužívaní látok a službách duševného zdravia. Ďalšia nedávna štúdia zistila, že nezamestnanosť, či dobrovoľná alebo nedobrovoľná, môže vážne ovplyvniť duševné zdravie osôb. No len jeden z dvoch Američanov vyžadujúcich zdravotnú starostlivosť si môže dovoliť liečbu.

Naďalej desivá je rastúca miera samovrážd, tiež prepojená s nezamestnanosťou a poklesom majetku. Táto miera sa zvýšila od krízy 2008.

Fakty ukazujú, že sme boli relatívne zdravými ľuďmi, kým neregulovaný voľnotrhový kapitalizmus nezačal narúšať naše životy. Dnes, kvôli motívu zisku, kde víťaz berie všetko, doslovne bojujeme o svoje životy.


Zdroj: http://www.commondreams.org/view/2013/11/11

15 komentárov:

 1. Poznámka ku poslednej vete článku:
  Ja si myslím, že ekonomika je veľmi regulovaná, a teda o nejakom voľnotrhovom kapitalizme nemôže byť ani reči.A práve reštrikcie spôsobujú napr. to že sa vytvára menej pracovných miest ako by sa mohlo.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Tento komentár bol odstránený správcom blogu.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. You can get a Amazing variety of bridal dresses at our sites.
  The dresses are very beautiful to look at and you can pick them up from online shops.
  we have some for you in your budget...
  For More...
  Plz Visit: Bridal Lehengas

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Wedding Saree, Designer Saree, sari, or shari is a female garment from
  the Indian subcontinent. The designs that we have at
  our website are select very carefully so that you can make your decision quickly.
  Plz visit:- WeddingSaree

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Designer Bridal Lehenga is perhaps the desire of every single girl in this world to look amazing on her wedding day.
  It is certainly important that the bride must be the star of the show.The most beautiful woman at the wedding venue.
  In India,Bridal Lehenga are the most obvious choice for the brides.There are many designer Bridal Lehenga in our site...
  For more...
  Plz visit:- Bridal Lehenga

  OdpovedaťOdstrániť
 6. You can buy from our large and diverse collection of salwar kameez, party wear suits, Bollywood collection, cotton Kurtis, Anarkali suits, Bollywood saree and many other products.....
  We Have Some For You In Your Budget For more…
  Plz visit:- Kurtis

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Kurtis online shopping at Stylizone will not disappoint you as it is India's best designer wear selling outlet. The evolution of technology has made shopping much simpler and easier. We have simple and user-friendly interface with filtering option that helps customers make an easy choice from the very wide collection. So what are you waiting for? Visit us at www.stylizone.com and enjoy best quality, stylish products at the best prices. We Have Some For You In Your Budget For more…
  Please visit Designer Kurti

  OdpovedaťOdstrániť
 8. India is the country of culture Festival.People in india are so crazy about festivals.Diwali is the biggest festival of India.It is the Festival Of Lights.
  Christmas is the New Year of Christians.
  Plz visit:- Happy Diwali Images
  Merry Christmas Wishes
  Happy New Year 2017

  OdpovedaťOdstrániť
 9. An adorable personality partnered with a perfect choice for Designer Dress unbeatable.
  Even before the blossom of modernization in Indian culture, kurta, sarees, and salwar kameez had been part of India's unique civilization.
  In India,Designer Salwar Kameez are the most obvious choice for the Young Ladies & Girls.There are many Designer Salwar Kameez in our site...
  Punjabi Dress
  Wedding Saree
  Lehenga Choli
  Ghagra Choli
  Silk Saree
  Ladie Suit
  Indian Saree
  Designer Dress
  Brindal Dresses
  Designer Kurtis

  OdpovedaťOdstrániť
 10. An adorable personality partnered with a perfect choice for Designer Dress unbeatable.
  Even before the blossom of modernization in Indian culture, kurta, sarees, and salwar kameez had been part of India's unique civilization.
  In India,Designer Salwar Kameez are the most obvious choice for the Young Ladies & Girls.There are many Designer Salwar Kameez in our site...
  Punjabi Dress
  Wedding Saree
  Lehenga Choli
  Ghagra Choli
  Silk Saree
  Ladie Suit
  Indian Saree
  Designer Dress
  Brindal Dresses
  Designer Kurtis

  OdpovedaťOdstrániť
 11. Movies are essential to provide entertainment for childern, old age Person, etc.. That entertainment industry provide to entertainment movie idea. to watch and download movie visit at:
  kingsman: the golden circle full movie
  kingsman: the golden circle full movie download

  OdpovedaťOdstrániť
 12. Nice blog.. thanks for sharing a nice blog.. its very interesting and useful for me....please visit my website i assure you that it will benefit you.
  Packers And Movers Mumbai

  OdpovedaťOdstrániť