pondelok 18. novembra 2013

Smer - asociálna demokracia

Keby sa v SMER-e na ľavicu iba nehrali, ľudia by nevolili fašistov.

Spriaznené médiá a intelektuálni ideológovia SMER-u by si mali konečne uvedomiť, že ich strana je spoluzodpovedná za súčasný stav a prestať hovoriť o akomsi zabezpečovaní sociálneho zmieru. Ľavicovými škraboškami na plese smotánky zapôsobia akurát na svoje „pocity“, sociálnu NEistotu peňaženiek to nezmení. Popri vysokej nezamestnanosti a zdražovaní nezmenených od dôb pravicovej vlády pôsobia reči o sociálnom štáte hlúpejšie ako vlasový styling pre bezdomovcov. Na zabezpečenie chodu štátu nestačí zastaviť privatizáciu, tým sa štátna kasa nenaplní a ani ľudia bezdôvodne neprestanú žiť -s dovolením- z ruky do huby.

Chvíľu sa dá strašiť ultra-neoliberálnym tancom sv. Frieďa, pokiaľ si spomenieme, že pravica mala fazónu Radičovej, ktorú sociálna demokracia z druhej strany dobieha uctievaním investorov prázdninami a lacnou prácou. Sociálna rovnosť, ani situácia sa veľmi nezmenili... No aby niekto nepovedal, že nerozlišujeme Pepsi od Coca-Coly, vždy sa za nechet lepšie striedavo darí inej sfére: strednej triede alebo chudobným, policajtom a úradníkom alebo podnikateľom, starším alebo mladším. Len bohatým sa darí bez rozdielu kolovej príchute.

Záujmy ohýbajú pravdu, takže z ľava len portál JeToTak poukázal na to, že Fico sám priživuje atmosféru rasovej nenávisti. Nedávno študentom tlačil do hláv obľúbené populistické kaleráby o odoberaní detí Rómom na prevýchovu, aby nemusel riešiť problém viacgeneračnej chudoby, ktorá nevytvára vyhliadky pre integráciu, prístupnú antikoncepciu, komunitné politiky začleňovania, a ani situáciu, kde asi 40-50 nebratislavčanov čaká na jedno pracovné miesto. Naposledy svoje neschopné vyrovnávanie sa so sociálnymi problémami skryl za etnické predsudky tvrdením, že štatistiky nezamestnanosti skresľujú Rómovia.

Rómovia a všeobecne menšiny sú vďačnou témou akejkoľvek pokryteckej a hanebnej spoločnosti. Je to ako v tom rasistickom vtipe: „Aký je rozdiel medzi belochom a hadom? Jedno je podlá, chladnokrvná, jedovatá, slizká bytosť od Satana, a to druhé je had.“ Ako člen bielej majority môžete rozkradnúť celý štát, nabaliť sa s krstnými otcami a elitnými kamarátmi z vyššej triedy a keď sa to prejaví na sociálnych problémoch, stačí to zvaliť na tých, ktorí sú v menšine a nejako sa odlišujú. Fašistov vždy poteší, keď im spoločnosť odobrí ich komplexy, pričom toho, kto použije rozum, obvinia bez problémov tiež. Ak idete na pogrom, rozum radšej nechajte doma, lebo by ste ho mohli stratiť.

Z Rómov sa tak postupne stáva ďalší Pán-signifikant, nový vymyslený dôvod rozličných problémov Európy. Všade k tomu vedie sociálna frustrácia z neistoty, nezamestnanosti a zlej ekonomickej situácie. Vyhlásenia postavené na predsudkoch rasistickej ideológie prídu vhod, pretože vychyľujú kapitalistické rozpory. Alebo naozaj niekto verí tomu, že ak sa zbavíme Rómov, kríza prejde, vyrastú pracovné miesta a bude lepšie? Alebo sa len posunie poradie „vinníkov“ o ďalšiu skupinu, aby sa udržal nespravodlivý systém?

A podobne je to v prípade iných menšín, či pri anti-semitizme. Logika „Slovensko Slovákom“ (alebo satiricky podľa pesničkára Xaviera Baumaxu: „slova Slovákum, pole Polákum, řeky Řekum.") nevyrieši problém chudoby a vykorisťovania, veď Jakabovič a Tkáč, Haščák, Brhel, Mečiar či Slota sú Slováci. Zúfalá doba plodí zúfalé riešenia, no ak nechceme pri zúfalstve skončiť, mali by sme uvažovať odvážne a riešiť príčiny, nie dopady. Krízu nespôsobili Rómovia, ale režim, ktorý funguje na zisku a prekáža mu ľudskosť.

Tak pre všetkých múdrych ľudí v SMER-e ešte raz a pomaly: Byť ľavičiarom, teda zmierňovať (ak nie riešiť) dopady kapitalistickej akumulácie, neznamená vylučovať zo spoločnosti nejakú skupinu ľudí. To ste si pomýlili červenú s hnedou a zásadu rovnosti s rovnakosťou. Zdá sa, že Fico pôsobí ako šatka cez oči, ktorá síce nezbaví dojmu a pachu z toho, v čom stojíte, no môžete aspoň veriť, že ide o bahenný kúpeľ. A práve to je na SMER-e krásne, to nič, tá voda, čo nás drží nad vodou.

PS: Milí sponzori SMER-u, kúpte si nás všetkých, aby vás nikto nekritizoval a mohli ste naďalej robiť sociálny štát pre vybraných.

Môžete podporiť svojim klikom na vybrali.sme

12 komentárov:

 1. je smiesne ako 2 miliony nevolicov vyplakava a stazuje sa na to ako voli 1 milion volicov, pritom maju dvojnasobnu silu. Ich lahostajnost a spupna rezignovanost ich vsak robi bezzubymi. Oligarchia ma 2 miliona nevolicov najradsej zo vsetkych, udrzuju ju pri moci a nemusia im nic slubovat ani nic ponukat za ich hlas. 9 z 10 oligarchov odporuca nevolit.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. volenim ich legitimizujete.. koho maju ti nevolici volit, aby nevolili oligarchov, noze prezradte?

   Odstrániť
  2. poviem ti koho nevolit: smer,sdku,kdh,most-hid,smk,sns,hzds
   a preco, no jednoducho preto, ze uz pri koryte boli a nam ludom z toho moc nekvaplo ;)

   Odstrániť
  3. cize ide len o to, aby boli pri koryte novi? delate si prdel?

   Odstrániť
  4. Uplne uplne mimo... kym nebude moznowst povedat nikto z tych co kandidovali, tak je to cele fraska

   Odstrániť
 2. Sme zhruba v polke volebneho obdobia a nezda sa, ze do volieb sa vytvori nejaky novy politicky subjekt, ktory by priniesol systemovu zmenu. Skusme spolocne navrhnut koncept politickeho riesenia situacie v state ... postavme politicku stranu, ktora prestavia system do funkcneho stavu ... Obetujme trochu zo svojho pohodlia a sami si navrhnime novu ustavu, ktora bude zodpovedat 21. storociu, napisme nove zakony, ktore budu postavene na vedeckom poznani a humanistickej etike. Vytvorme si vladu (v sirsom zmysle vsetkych statnych institucii, ktore riadia nas zivot), ktora bude riesit problemy tych, ktori stat vytvoraju a ktori ten stat vytvaraju pre seba navzajom. Vyuzime moznosti internetu a vytvorme socialnu siet s obsahom politickej strany :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. najprv treba oligarchov fyzicky vykynožiť, potom zaviest priamu demokraciu

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. dajte zoznam, koho chcete kynozit... priama demokracia sa neda zaviest, k demokracii mozeme dospiet v systeme, ktory jej praje...

   Odstrániť
 4. Všetci ľudia ktorí si dali začipovať psy by mali podať hromadnú žalobu na európsky súd pre ľudské práva na túto vládu ktorá ich vedome a účelovo okradla o peniaze a ktorá nenesie žiadne dôsledky za dodrbaný a účelovo úžernícky zákon.

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Zaujímavý názor obracať sa na politickú stranu a nie na jej voličov...+ nevoličov...

  OdpovedaťOdstrániť
 6. nejde len o peňažnú stratu pri čipovaní psov. ide o vytváranie zoznamov a každý zoznam sa dá zneužiť. a ide aj o test ľudí, ktorí sa dajú čipovať a ktorí budú klásť odpor.

  OdpovedaťOdstrániť
 7. kritizovať nevoličov je hlúposť.
  je to akoby vám niekto dal na výber, či chcete zomrieť obesením, utopením, alebo pri výbuchu ohňostroja (to je kotlebova varianta).
  potom sa nečudujme, keď niekto, kto má istú smrť, sa rozhodne aspoň pre riadny teáter okolo toho.
  vo voľbách boli vybraní víťazi už popredu. boli to kandidáti. ich nevyberali ľudia, ale strany. podľa pravidiel volieb nemohli byť vymenení ľuďmi. takže vlastne 1. kolo volieb je samotný výber kandidátov. a o tom občania nerozhodujú.
  keď si niekto nemôže dať svojho kandidáta tak prečo by mal podporovať cudzieho? to ale neznamená, že "víťaz" môže beztrestne zaujať postoj, že ak niekto nevolil, nemá právo kritizovať. to je veľmi nebezpečný a veľmi drzý postoj.
  nevoliť, nie je rezignovanosť na politiku, ani ľahostajnosť, je to len postoj človeka, ktorého kandidát prehral už v 1. kole volieb, tj. pri výbere kandidátov.

  OdpovedaťOdstrániť