nedeľa 8. decembra 2013

Milí revizionisti, Mandela nikdy nebude spievať tú vašu

MUSA OKWONGA | Common Dreams
Jeho odkaz patrí tým, ktorí bránia spravodlivosť, nie tým, ktorí jej naďalej stoja v ceste.

Počas najbližších pár dní sa o to budete tak veľmi snažiť, aby ste z neho spravili niečo, čím nebol, a nepodarí sa vám to. Budete sa snažiť uhladiť ho, zarovnať, zobrať z neho to, čo mal Malcolm X. Budete sa snažiť ukryť jeho hnev. Práve teraz úzkostlivo chodíte po chodbách svojich bytov a pozemkov, hľadáte správne slová, správne pocty, pravicové pocty. Budete hovoriť, že Mandela sa netýkal témy rás. Budete hovoriť, že Mandela sa nezaoberal politikou. Budete hovoriť, že Mandela nebol o ničom inom než spoločnej láske, budete sa snažiť zredukovať ho na spevavú reggae melódiu. „Spojme sa a cíťme sa dobre.“ Áno, to urobíte.

Budete prehlasovať, že apartheid bol len istým druhom zlovestnej choroby mystického miesta, ktorá náhle spadla z oblakov a usadila sa v nás všetkých, všetkých nás zovrela, čiernych či bielych, v područí, až kým sa z ničoho nič neobjavil Mandela, aby nás zachránil. Budete sa snažiť spraviť z Mandelu čarovného kúzelníka a nepodarí sa vám to. Poviete, že Mandela stál predovšetkým za odpúšťaním, kým zbabelo prebehnete detaily zvrátenosti, ktorej dokázal s milosťou odpustiť.

Budete sa snažiť prehlasovať, že apartheid bol nejakou hroznou impulzívnou historickou odchýlkou, a nie logickým vyvrcholením stáročí imperiálnej arogancie. Áno, aj o sa budete snažiť. Budete naznačovať alebo odvážne konštatovať, že jej zlá skončili v deň, keď Mandela vyšiel z väzenia. Budete skladať ruky a hovoriť, že teraz nemôžu čierni viniť nikoho, než seba.

No, snažte sa ako len môžete, a nepodarí sa vám to. Pretože Mandela bol politikou a týkalo sa to rasy a týkalo sa to slobody a týkalo sa to dokonca aj sily, a spravil to, čo cítil, že musí spraviť a vzhľadom na súčasnú ekonomickú nerovnosť v Južnej Afrike mohol dokonca zomrieť pri pomyslení, že pre to zďaleka nespravil nič. A zrejme najväčšou tragédiou Mandelovho života nie je to, že strávil takmer tridsať rokov uväznený zazobanými rasistami, ktorí sa pokúšali otriasť miliónmi životov tým, že zlomia jeho dušu, ale to, že nebolo alebo nie je dosť ľudí ako je on.

Pretože to je Južná Afrika dnes, krajina tak dávno hlboko hlavou ponorená v stoke rasovej nenávisti, že napriek všetkej Mandelovej snahe naďalej zvracia na kraji tohto močiara. Len si predstavte, že by Kapské mesto bolo Londýn. Predstavte si, že vidíte dva milióny bielych žijúcich v chatrčiach a bahenných domčekoch pri diaľnici M25, keď tadiaľ idete do mesta, kde je väčšina najväčších domov a najlepších zamestnaní zabratých malou, v blahobyte žijúcou až bohatou skupinou černochov. Niet slov pre tú zlosť, ktorá by sa tam varila.

Nelson Mandela nebol boh, ktorý by nad nami vznešene poletoval a zachraňoval nás. Bol celkom, skrz-naskrz človekom, a spravil všetko to, čo spravil napriek ľuďom ako ste vy. Netreba vás menovať, pretože vy viete, kto ste, my vieme, kto ste, a viete, že my to vieme tiež. Nezlomili ste ho počas života, a nepremeníte si ho po smrti. Budete sa snažiť, kdekoľvek ste, a nepodarí sa vám to.

Zdroj: http://www.commondreams.org/view/2013/12/06-5

3 komentáre:

  1. Čo tak toto?
    James Peron: I do not believe Nelson Mandela’s legacy is all sweetness and light, but his contribution to the world, especially South Africa, was mostly positive.
    http://thelibertarianrepublic.com/nelson-mandela-view-end-apartheid/#axzz2nDEQYuDe

    OdpovedaťOdstrániť