sobota 4. januára 2014

Boj za $15 hodinovú mzdu: kampaň za životné minimum chystá federálny tlak

JON QUEALLY | Common Dreams
Nik by nemal drieť za biedne mzdy len preto, aby sa uspokojil nekonečný smäd veľkých korporácií po ziskoch

Tlak na skutočné životné minimum – nie $8,25, nie $9,50, nie $10,10, ale $15 hodinovú mzdu – smeruje k federálnej kampani.

Po úspechu zavedenia $15 hodinovej mzdy vo Washingtonskom meste Seatac v novembri, spolu s víťazstvom Kshamy Sawantovej, ktorá kandidovala do mestskej rady Seattlu ako kandidátka Socialistickej alternatívy a rastúcim hnutím vedeným nízkopríjmovými pracovníkmi maloobchodov a fast-foodov, si organizátori „Kampane 15Now“ myslia, že nadišiel čas prepojiť naprieč krajinou tých, ktorí smelo volajú po takomto navýšení.

„Dobré zamestnania sa strácajú, zatiaľ čo si najbohatšie 1% berie bezprecedentný podiel národného produktu,“ hovorí Sawantová, ktorá hodlá bojovať za $15 mzdu v Seattli, kde s myšlienkou súhlasil i novozvolený starosta Ed Murray.

„Nik by nemal drieť za biedne mzdy len preto, aby sa uspokojil nekonečný smäd veľkých korporácií po ziskoch,“ pokračuje. „Zamestnanci fast-foodov a nízkopríjmoví pracovníci celkovo vystupujú na protest žiadajúc životné minimum $15/hodinu. Spojme sa v boji za $15 a vyhrajme v historickom víťazstve pre pracujúcich.“

Vo vyhlásení ohlasujúcom ich novú kampaň sa organizátori vyjadrili, že sa zamerajú na Seattle ako bezprostredné testovacie prostredie, no budú svoj nátlak považovať za celonárodný.

„$15 životné minumum v Seattli stanoví príklad, ktorý budú pracujúci a odbory po celej krajine pravdepodobne inšpirovaní nasledovať,“ stojí v kampani v ich oficiálnom vyhlásení.“ Aby zabránili odporu zo strany korporátnej Ameriky, stránka 15now.org apeluje na ľudí, aby sa zapojili a pridali sa do boja. Na stránke 15now.org môžu ľudia prispievať $15/mesačne, pridať svoje meno na zoznam podporovateľov a prihlásiť sa ako dobrovoľníci.“

Skupina plánuje usporiadať v Seattli v nedeľu, 12. januára, počiatočné zhromaždenie, aby verejne spustila svoju kampaň, no priznáva, že skutočný pokrok príde len vtedy, keď pomôžu „vytvoriť masívnu ľudovú kampaň s miestnymi komunitami a vysokoškolskými skupinami, stretnutiami na radniciami, masovými zhromaždeniami a štrajkami.“

I keď sa to mnohým javí ako politicky nereálne, organizátori a zástancovia $15 mzdy vravia, že ekonomické čísla sú jednoznačne na ich strane. Podľa skupiny:

- Podľa čísel Úradu pre sčítavanie ľudu USA bol v roku 2012 reálny mediánový príjem domácností o 8,3% nižší ako v roku 2007.
- Podľa National Employment Law Project predstavovali nízkopríjmové zamestnania iba 21% z krízových strát, kým 58% nových zamestnaní vytvorených medzi 2010 a 2012 bolo nízkopríjmových.
- Podľa Úradu pre sčítavanie ľudu USA žilo v USA v roku 2013 rekordných 46,5 milióna ľudí v chudobe.
- Navzdory vysokej nezamestnanosti a najslabšiemu zotavovaniu sa od druhej svetovej vojny, dosiahli akciové trhy a zisky korporácií v roku 2013 rekordne vysoké hodnoty.
- Podľa istej štúdie šlo 95% príjmov na ekonomickú obnovu najbohatšiemu 1%.
- Ak by sa minimálna mzda zvyšovala s nárastom produktivity od roku 1968 bola by $21,72.

Ako povedal začiatkom roka obhájca spotrebiteľov a bývalý prezidentský kandidát Ralph Nader, prieskumy ukazujú, že u verejnosti panuje široká zhoda na navýšení federálnej mzdy a napriek námietkam veľkých korporátnych zamestnávateľov -ktorých mzdy riaditeľov sa za posledné desaťročie raketovo zvýšili- by zvýšenie miezd pracujúcich zároveň stimulovalo celkovú ekonomiku a riešilo rozsiahle nerovnosti, ktoré naďalej bránia zdieľať zvýšenú produktivitu. Ako napísal Nader:

Prvým krokom ako riešiť príjmovú nerovnosť v Spojených štátoch je zvýšenie federálnej minimálnej mzdy. Prezident Obama nedávno vyzval na zvýšenie minimálnej mzdy na $9 na hodinu od roku 2015. (Kandidát Obama v roku 2008 podporoval zvýšenie minimálnej mzdy na $9,50 od roku 2011.) No $9 je príliš málo – ak to upravíme o infláciu založenú na úrovni roku 1968, pracujúci zarábajúci federálnu minimálnu mzdu by dnes zarábali prinajmenšom $10,50 na hodinu. Podľa nedávneho Gallupovho prieskumu podporuje zvýšenie minimálnej mzdy cez 70 percent americkej verejnosti. Mnoho ekonómov súhlasí, že by to stimulovalo ekonomiku prostredníctvom väčšieho objemu predaja, nepoškodilo jej to. Veľké spoločnosti ako Walmart a McDonald´s (ktoré zamestnávajú cez dve tretiny nízkopríjmových pracovníkov) profitovali z chrbtov pracujúcej chudoby už príliš dlho.

A tí z hnutia „15Now“ hovoria, že ako najbohatšia krajina v svetových dejinách, niet pochýb o tom, že USA má ako celok zdroje na to, aby každému pracujúcemu poskytla slušný životný štandard. „Každý pracujúci si zaslúži životné minimum – nikto by nemal žiť v chudobe, ak pracuje v práci (či prácach) na plný úväzok.“

Zdroj: http://www.commondreams.org/headline/2014/01/03

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára