nedeľa 19. januára 2014

Bude sa v Košiciach ťažiť urán?

VZDOR - Hnutie práce
Salámová metóda sa v prípade ťažby uránu v okolí Košíc uplatňuje v plnom rozsahu. Súkromná ťažobná spoločnosť Ludovika Energy môže oslavovať ďalšie víťazstvo. Jej požiadavka na predĺženie prieskumu v oddychovo - rekreačnej oblasti Jahodná bola úspešne splnená.

Opakovanie rozhodovacieho procesu
Povolenie jej ministerstvo životného prostredia vydalo aj napriek nesúhlasu obcí a obyvateľov mesta Košice. Minister životného prostredia Žiga vyhlásil, že "ministerstvo životného prostredia nedostalo dostatočné argumenty na to, aby mohlo zastaviť geologický prieskum pre prípadnú ťažbu uránu pri Košiciach." Jedným dychom alibisticky dodal: „Aj ja som proti ťažbe uránu.“   
Medzi Košičanmi a obyvateľmi obcí v okolí Košíc prevláda názor, že prieskum vedie k ťažbe. Celá genéza tomu napovedá. Povolenie k prieskumu dostala spoločnosť Ludovika Energy v roku 2005. Od vtedy sa konalo niekoľko protestov a petícií občanov proti prieskumu a ťažbe. Ak by nechceli reálne ťažiť, tak načo by robili prieskum?
Od počiatku táto firma postupne ostatných tlačí do kúta. O všetkom sa rozhoduje opakovane kým nie je výsledok rozhodnutia v jej prospech. Vždy sa zodpovedné štátne a miestne orgány vyjadria v zmysle, že oni sú proti ťažbe, ale sú splnené také a onaké podmienky tak musia povoliť prieskum. Bude to pri samotnej ťažbe inak? Bodaj by. Ilúzie si však nemôžeme robiť.
Kto vlastne môže definitívne rozhodnúť? Ministerstvo, štát, obce, ťažobná spoločnosť? Každý má právo vydať rozhodnutie a zároveň sa odvolať proti ostatným. Jediný kto z toho už teraz ťaží je práve tá zahraničná ťažobná firma. Je to iba v jej prospech.

Povolenie prieskumu, teraz jeho predĺženie, potom ...
Ťažkopádne rozhodovanie kompetentných je spôsobené tým, že:
1. pripomienky obcí musia byť relevantné, inak podľa zákona musí ministerstvo ťažobnej spoločnosti povolenie na prieskum predĺžiť,
2. veľký odpor verejnosti, hlavne v Košiciach, kde sa proti postavila už aj väčšina Mestského zastupiteľstva, vedenie Košického samosprávneho kraja a mestskej časti Košice - Sever,
3. samotný minister sa vyjadril, že osobne je proti ťažbe,
4. spoločnosť si však na prieskum nárokuje právo s odôvodnením, že prieskum ešte automaticky neznamená ťažbu,
5. podľa banského zákona majú obce pri povoľovaní ťažby právo veta.

Čo z deklarovania že ten a ten je proti ťažbe, keď v rozhodujúcej chvíli vydá povolenie v prospech firmy. Najprv na povolenie na prieskum, potom jeho začatie, teraz predĺženie potom ... Čo bude potom? Presne ako so salámou. Krájate koliesko po koliesku a ani neviete ako nemáte nič, len tupý mastný nôž a plné brucho má niekto cudzí.
V celej veci ide predsa o strategickú otázku energetickej politiky, lebo urán je významný pri výrobe elektrickej energie (samozrejme aj pre vojenský priemysel) a hlavne o zachovanie zdravého životného prostredia pre ľudí.
Miesto toho, aby štátne a samosprávne orgány ťahali za jeden koniec v prospech občanov tak prehadzujú zodpovednosť jeden na druhého a prospech má z toho jedine spomínaná súkromná spoločnosť.
Vraj ak by nedošlo k predĺženiu povolenia na prieskum museli by sme tej spoločnosti zaplatiť rádovo desiatky miliónov eur ako odškodné. Tu sa ukazuje o čo im naozaj ide. Ošklbať nás ako kurence. Buď tak, že budú vďaka lacnej pracovnej sile a daňovým prázdninám (udeľovaným zahraničným firmám automaticky) ťažiť urán alebo vysúdia mastnú pokutu.

Do kedy bude niečo také možné?
Bude to tak pokým si neuvedomíme skutočnú hodnotu našej krajiny a skutočnosť, že v prvom rade má slúžiť potrebám jej obyvateľov a nie veľkých firiem, ktorým záleží len na zisku.
Tieto firmy sú schopné dosiahnuť ho za každú cenu. Aj za cenu zničenia životného prostredia a sociálnych podmienok pre státisíce ľudí. Pri technológii ťažby pomocou kyanidu bude prostredie nenávratne zničené (v oblasti jahodnej a blízkej Čermeľskej doliny sa nachádza množstvo zdrojov pitnej vody).
Sociálne podmienky, už teraz veľmi zlé, budú ešte horšie lebo do zdevastovaného mesta ťažko príde niekto niečo robiť. Navyše zahraničná firma bude len ťažko sama od seba platiť vysoké mzdy. Podnikať sa jej oplatí práve vďaka lacnej pracovnej sile.

Súhlas aj s ťažbou
Veľa ľudí nie je len na strane odporcov. Veľa ich je aj na strane priaznivcov ťažby uránu. "Čo ste proti?! Veď aspoň bude robota!" je ich hlavný argument. To svedčí o zlej sociálnej situácii mnohých Košičanov, o tom ako nutne potrebujú prácu. Situácia v akej žijú ich núti robiť čokoľvek aj za cenu, že je to práca zle platená a v tomto prípade skutočne len na pár rokov. A čo potom? Zostanú tak ako dnes bez roboty a životných prostriedkov trčať v zašpinenej diere o ktorú nikto ani nezakopne...
Je to príklad toho, že veľké spoločnosti sú silnejšie ako celé štáty a národy. Robia si s nimi čo chcú v záujme svojho bohatnutia. Je nemysliteľné, aby jedna spoločnosť dokázala postupne prekonať celé štátne aj samosprávne vedenie. Paradoxne na základe ním prijatých zákonov. Dokazuje to, že v kapitalistickom systéme je vláda len bábkou v rukách veľkých spoločností.

Potreby ľudí vs. ciele ťažobnej firmy
Piť čistú vodu, dýchať čistý vzduch, jesť zdravé potraviny potrebujeme všetci. Máme dnes niečo z toho? Nemáme, a ak, tak len v stále obmedzenejšom množstve. Práve to majú byť v dnešnej dobe hlavné hospodárske problémy a ich riešenie, okrem iného, umožní zamestnať dnes nezamestnaných ľudí.
Tieto životné podmienky pre ľudí sú podľa nás rozhodujúce argumenty proti ťažbe uránu a nie byrokratické nariadenia, vytvárané a slúžiace potrebám bohatnutia kapitalistických firiem a nie obyvateľom.
Ak v budúcnosti dôjde k samotnej ťažbe uránu bude to nevyvrátiteľný dôkaz, že dnešná Slovenská republika je plne štátom kapitalistickým, štátom kapitalistov a radoví občania, ak chcú dôstojne žiť, musia takýto štát zvrhnúť a na jeho miesto postaviť svoj ľudový štát, v ktorom o politických a hospodárskych otázkach budú rozhodovať oni sami, lebo výroba a prírodné bohatstvo bude patriť im a nie hŕstke súkromných vlastníkov.


VZDOR – hp, Košice

1 komentár:

  1. ironia je ze tazba prebieha pod zamienkou prieskumu uz niekolko rokov

    OdpovedaťOdstrániť