sobota 11. januára 2014

EÚ zlyhala pri ochrane práv Rómov

Listy | The Guardian
Pochopenie, ktoré ste vyjadrili vo vašom editoriáli (18. novembra) spraví málo pre zlepšenie vážnej situácie Rómov v Anglicku. Vo Francúzsku, ako aj inde v Európe, je téma Rómov prepojená s obtiažnymi otázkami etnicity, rasy, sociálneho vylúčenia a politického nešportového správania. Jedným zábleskom nádeje je Španielsko, ktoré má okolo 750 000 Rómov, takmer polovicu do 25 rokov. Takmer všetky rómske deti tam ukončia základnú školu. V roku 1978 žili tri štvrtiny španielskych Rómov v nevyhovujúcom bývaní; dnes tak býva len 12%. Isidro Rodríguez Hernández, riaditeľ Fundacion Secretariado Gitano, uvádzal prístup k bezplatnému vzdelaniu, zdravotnej starostlivosti a sociálnemu bývaniu, ktoré prišli po protirómskom útlaku počas vlády Franca. Rómska otázka: je to chudoba alebo kultúra?

Tara Mukherjee
European Multicultural Foundation

Článok Garyho Younga (Osočovanie anglických Rómov nie je odvážne. Je to rasistické, z 18. novembra) je aktuálny. Hitler chcel vyhladiť Rómov tak, ako sa snažil vyhladiť Židov. No reakcia po holokauste na tieto dva národy bola veľmi odlišná. Navrhujem, aby sa v každé výročie holokaustu prikladala špeciálna pozornosť snahe vyhladiť Rómov. Potom by sme mohli začať naprávať nerovnováhu postojov voči týmto dvom národom, ktoré boli rovnako obeťami Hitlerovho zvráteného rasizmu.

Malcolm Pittock
Bolton

Gary Younge a váš editoriál majú oba pravdu o rómskych osadlíkoch v Anglicku, no ignorujú toho príslovečného slona v miestnosti: najhlbšie zlyhanie Európskej únie spraviť niečo s rasistickým prenasledovaním, ktorému Rómovia čelia v členských štátoch Európy. Gary Younge vraví, že "zabezpečenie menšinových práv Rómov bolo podmienkou pre krajiny z tohto regiónu na vstúpenie do EÚ". No tieto krajiny nespravili absolútne nič, aby to splnili a Európska komisia sa nijako nesnaží ich k tomu prinútiť. Tvrdenie eurofilov, že EÚ sa zastáva ľudských práv je tak trochu vtipom.

John Wilson
London

Zdroj: http://www.theguardian.com/world/2013/nov/18/european-union-failed-roma-rights

2 komentáre:

 1. Treba už zrušiť tú hydru EU. God Save the Queen...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Myslíte, že sa bude viac dbať na ľudí bez EÚ?
   Nútenými prácami od Fica či Kotlebu? Politikou trestania a dozoru KDH? Čipovými kartami SaS?

   Odstrániť