piatok 10. januára 2014

„Niet prečo žiť“: nezamestnanosť mladých, kríza, úsporné opatrenia

SARAH LAZARE | Common dreams

„Bola som nezamestnaná skoro tri roky. Byť mimo pracovného pomeru ma obralo o sebavedomie a dostala som sa do važnej depresie" – Afsana Benozir (foto: Prince's Trust)

Nová štúdia ukázala, že dlhodobá nezamestnanosť si vyberá vážnu daň na psychickom zdraví.

Zdá sa, že výbuch krízy nezamestnanosti mladých rozpútava krízu vo verejnom zdravotníctve.

Mladí, ktorí čelia dlhodobej nezamestnanosti sú viac ako dvakrát náchylnejší veriť, že nemajú prečo žiť, a to až 21% z nich uvádza sa v správe (pdf) vydanej mládežníckou charitou sídliacou vo Veľkej Británii - Prince's Trust vo štvrtok.

V 2161 rozhovoroch s mladými Britmi vo veku od 16 do 25 rokov organizácia zistila, že „40% nezamestnaných mladých ľudí čelilo symptómom duševnej choroby – zahŕňajúc samovražedné myšlienky, pocity sebazhnusenia a záchvaty paniky – ako priamy dôsledok nezamestnanosti."

Správa uvádza, že skoro tretina „zvažovala samovraždu“ a skoro štvrtina si „ubližovala“ – počty vyššie ako u ich rovesníkov.

Nasledujúca tabuľka ukazuje kľúčové zistenia štúdie.


(obrázok: Prince's Trust)

„Byť mimo pracovného pomeru zrazilo moju sebadôveru a vytvorilo vo mne pocit, že som zlyhal,“ povedal Steve Hardie v rozhovore s Prince's Trust. „Bolo to tak zlé, že som sotva vychádzal z domu. Celý deň som sedel doma a premýšľal, čo je skutočne zlý nápad, keď ste v depresii. Dostal som sa do sebakritického stavu až som mal samovražedné myšlienky.“

„Nezamestnanosť sa ukázala ako príčina devastujúcich, dlhotrvajúcich zdravotných problémov medzi mladými ľuďmi,“ povedala Martina Milburn, výkonna riaditeľka Prince's Trust.

„Tento výskum dokazuje, že nezamestnanosť je témou verejného zdravia,“ povedala Shiley Cramer CBE, generálna riaditeľka Kráľovskej spoločnosti pre verejné zdravie.

Zdroj: http://www.commondreams.org/headline/2014/01/02-1

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára