štvrtok 23. januára 2014

Oxfam: 85 najbohatších ľudí má toľko bohatstva ako najchudobnejšia polovica sveta

GRAEME WEARDEN | The Guardian
V Davose sa začína Svetové ekonomické fórum a rozvojová a charitatívna organizácia konštatuje, že rastúcu nerovnosť poháňalo „hromadenie moci“

Najbohatší ľudia sveta nie sú známi tým, že by cestovali autobusom, no ak by to sa rozhodli zmeniť, potom by sa najbohatších 85 ľudí na zemeguli –ktorí medzi sebou kontrolujú toľko bohatstva ako polovica globálnej populácie dohromady- natlačilo do jedného kĺbového autobusu.

Rozsah toľkého bohatstva, ktoré nahromadila virtuálna hŕstka takzvanej „globálnej elity“, odhalila v pondelok nová správa od Oxfamu. Varovala, že týchto najbohatších 85 ľudí po svete dohromady zdieľa bohatstvo 1 bilióna libier, toľko ako najchudobnejších 3,5 miliardy svetovej populácie.

Bohatstvo 1% najbohatších ľudí sveta sa rovná 110 biliónom dolárov (60,88 bilióna libier), alebo 65-násobku toho, čo má najchudobnejšia polovica sveta, dodala charitatívna organizácia pre rozvoj, ktorá sa obáva, že táto koncentrácia ekonomických zdrojov ohrozuje politickú stabilitu a podnecuje sociálne napätia.

Je to mrazivá pripomienka hĺbky majetkovej nerovnosti v čase, keď politickí lídri a ľudia z vrcholového biznisu smerujú do zasnežených vrchov Davosu na tohtotýždňové Svetové ekonomické fórum. Len zopár z nich, ak vôbec niekto, pricestuje na čomsi tak bežnom ako je autobus, do služieb povolajú osobné lietadlá a helikoptéri, aby sa stretlo mnoho najmocnejších ľudí sveta, aby počas štyroch hektických dní stretnutí, seminárov a večierkov v exkluzívnom lyžiarskom stredisku spolu prediskutovali stav globálnej ekonomiky.

Výkonný riaditeľ Oxfamu, Winnie Byanyima, ktorý sa zúčastní stretnutí v Davose, povedal: „Je neuveriteľné, že v 21. storočí polovica svetovej populácie –to jest tri a pol miliardy ľudí- nevlastní viac než maličká elita, ktorej počet by sa komfortne zmestil do kĺbového autobusu.“

Oxfam ešte tvrdí, že to tiež nie je náhoda, pretože rastúca nerovnosť poháňala „hromadenie moci“ majetných elít, ktoré si kooptovali politický proces, aby si prispôsobili pravidlá ekonomického systému podľa seba.

V správe, nazvanej Pracovanie pre hŕstku (zhrnutie tu), Oxfam upozornil, že boj proti chudobe sa nedá zvíťaziť, kým sa nevysporiadame s majetkovou nerovnosťou.

„Rozširovanie nerovnosti vytvára začarovaný kruh, kde sú bohatstvo a moc stále viac koncentrované v rukách zopár ľudí, čo nás ostatných necháva bojovať o omrvinky zo stola,“ povedal Byanyima.

Oxfam vyzval účastníkov tohtotýždňového Svetového ekonomického fóra, aby sa zaviazali riešiť problém tým, že upustia od uhýbania daniam či používania svojho bohatstva kvôli politickým výhodám.

Popri morálnej pochybnosti môže ekonomická nerovnosť taktiež zhoršiť iné sociálne problémy ako rodová nerovnosť, varoval Oxfam. Samotný Davos taktiež bojuje v tejto oblasti pri poklese počtu ženských delegátov v súčasnosti zo 17% v roku 2013 na 15% tohto roku.

Ako najbohatší využívajú svoje bohatstvo na získavanie príležitostí

Prieskum pre správu Oxfamu zistil, že ľudia v krajinách po celom svete –vrátane dvoch tretín dotázaných v Anglicku- si myslia, že bohatí majú príliš veľa vplyvu na smer, ktorým sa ich krajina uberá.

Byanyima vysvetľuje:

„V rozvinutých ako aj rozvojových krajinách žijeme stále viac vo svete, kde najnižšie úrokové sadzby, najlepšia zdravotná starostlivosť a vzdelanie a možnosti mať určitý vplyv smerujú nielen k bohatým, ale tiež ich deťom.

Bez spoločnej snahy vysporiadať sa s nerovnosťou bude plejáda privilégií a znevýhodnení pokračovať s generáciami. Čoskoro budeme žiť vo svete, kde je rovnosť príležitostí len snom. V príliš veľa krajinách sa ekonomický rast už teraz rovná len čomusi viac ako výhre pre bohatých v štýle víťaz berie všetko.“

Správa Oxfam zistila, že za posledných niekoľko desaťročí si bohatí úspešne uplatňovali politický vplyv na prikláňanie si politík vo svoj prospech na témy idúce od finančných deregulácií, daňových rajov, nekonkurečných obchodných praktík, po nízke úrokové sadzby na vysoké príjmy a škrty vo verejných službách pre majoritu. Od konca 1970-tych rokov sa úrokové sadzby pre bohatých znížili v 29 z 30 krajín, ku ktorým sú dostupné dáta, píše správa.

„Chopenie sa príležitostí“ bohatými na úkor chudobných a stredných tried viedlo k situácii, kde 70% svetovej populácie žije v krajinách, kde sa od 1980-tych rokov zvýšila nerovnosť a 1% rodín vlastní 46% svetového bohatstva – takmer 70 biliónov libier.

Prieskumy verejnej mienky v Španielsku, Brazílii, Indii, Južnej Afrike, USA, Anglicku a Holandsku zistili, že majorita každej krajiny si myslí, že bohatí ľudia majú príliš veľký vplyv. Obavy boli najsilnejšie v Španielsku, za tým Brazílii a Indii a najmenej výrazné v Holandsku.

V Anglicku sa asi 67% ľudí zhodlo na tom, že „bohatí majú priveľa vplyvu nad tým, kam sa uberá ich krajina“ – 37% povedalo, že s tvrdením “veľmi” súhlasia – oproti len 10%, ktorí nesúhlasili, 2% z nich veľmi.

Správa o Globálnych rizikách samotného SEF nedávno identifikovala rastúce príjmové rozdiely ako jednu z najväčších hrozieb svetového spoločenstva.

Oxfam vyzýva tých, ktorí sa zišli na SEF, aby sa zaručili: podporiť progresívne zdanenie a neuhýbali vo svojich vlastných daniach; upustili od užívania svojho bohatstva na politické výhody, ktoré podkopávajú demokratickú vôľu ich spoluobčanov; zverejnili všetky investície do spoločností a nadácií, ktorých sú úplnými skutočnými vlastníkmi; vyzvali vlády na použitie dane z príjmov na poskytnutie všeobecnej zdravotnej starostlivosti, vzdelania s sociálnej ochrany; žiadali životné minimum vo všetkých spoločnostiach, ktoré vlastnia alebo kontrolujú; a vyzvali ostatných členov ekonomickej elity, aby sa k nim v týchto záväzkoch pridala.


Zdroj: http://www.theguardian.com/business/2014/jan/20/oxfam-85-richest-people-half-of-the-world

12 komentárov:

 1. "85 najbohatších ľudí má toľko bohatstva ako najchudobnejšia polovica sveta"... no a?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. zdá sa vám to v poriadku?

   Odstrániť
 2. áno - nerovnomerné rozdelenie bohatstva sa mi zdá prirodzenejšie než... než... aká je vlastne iná možnosť?

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ako ďaleko to musí ešte zájsť, aby ste s tým spokojný neboli? Koľko ľudí musí hladovať, trpieť, aby ste si to uvedomili? Hocikoľko, pokiaľ to nie ste vy?

   Odstrániť
  2. Vy si tento stav uvedomujete a nie ste s tým spokojný. Takže? Čo s tým mienite urobiť?

   Odstrániť
  3. Vlastne áno, máte napokon pravdu. Čo sa s tým nakoniec dá robiť?
   Radšej len čušme, možno nás to nejako obíde a budeme si nejako prežívať. A ak by aj nie, tak bohatí majú istotne len tie najlepšie úmysly.

   Za minulého systému by ste boli ideálny občan a teraz tomu nie je inak. Vďaka bohu za takých dobrákov ako ste vy. Idete príkladom apatie, beznádeje, strachu a sebeckosti. Len keby bolo viac takých...

   Myslím, že vám trepanácia za tie peniaze stála...

   Odstrániť
  4. Áno, som naivný dobrák - kým niekomu nedokážem vinu, považujem ho za nevinného. To, že je niekto bohatý, neznamená jedine a výlučne, že na druhej strane niekto trpí - ako to podsúvate vy. Ja pripúšťam legálnu možnosť zbohatnutia. Niektorí sú jednoducho šikovnejší alebo múdrejší alebo - áno - majú jednoducho viac šťastia - narodili sa do lepších podmienok. Alebo chcete znivelizovať aj šťastie?

   Odstrániť
  5. nevadí vám, že niektorí, čo nemali to "šťastie" umierajú od hladu?

   Odstrániť
  6. samozrejme že mi to vadí

   Odstrániť
  7. Čo s tým mienite urobiť?

   Odstrániť
  8. zostavovať rôzne zaujímavé štatistiky

   Odstrániť
  9. pre toho prveho diskutujuceho..v kapitalizme vzdy bolo a bude nerovnost, ale extremna nerovnost je kontraproduktivna a destrukcna pre system samotny..totiz bolo by si dobre uvedomit, ze kapitalizmus je system zalozeny na spotrebe, takze ked dojde k vyraznej asymetrii vo vlastnictve kapitalu a prerozdelovani kolaca a nadhodnoty, stracate spotrebnu masu, bez ktorej sa kapitalizmus nezaobide..docasne sa to da riesit tym ze uvolnite pravidla a ludom umoznite riesti spotrebu dlhmi a poziciavanim..ale uz nefuguje ani to

   Odstrániť