utorok 28. januára 2014

Víťazi ceny Public Eye Awards 2014 za najväčšie znečistenie životného prostredia a porušovanie ľudských práv

The Public Eye Awards
Gazprom je zodpovedný za značné ropné škvrny vo svojich krajinných operáciách. Ruskí odborníci Greenpeace identifikovali 206 ropných škvŕn na 6 ropných poliach, kde Gazprom vykonáva ťažobné operácie.
Módny gigant Gap odmietol podpísať zaväzujúcu „Dohodu o bezpečnosti požiarov a budov v Bangladéši“. Namiesto toho aktívne podkopáva vážnu reformu podporovaním nezáväzných programov kontrolovaných korporáciou.

----
GAZPROM

Problém

Gazprom je prvou spoločnosťou, ktorá v offshoreovom arktickom, ľadom pokrytom Pečorskom mori nainštalovala ropu ťažiacu plošinu, pomenovanú Prirazlomnaya.

V decembri 2013 sa Gazprom stal prvou spoločnosťou vo svete, ktorá začala ťažiť ropu v arktickom Barentsovom mori. Odkedy začala ťažba, korporácia už porušila viacero regulácií týkajúcich sa federálnej bezpečnosti a životného prostredia.

“Pred piatimi rokmi sme mali okolo 800 sobov. Teraz ostalo iba 80 až 100. Sú z veľkej časti zabíjaní zamestnancami ropného priemyslu. Myslím, že nemajú budúcnosť. Ak by odišli ropné spoločnosti, mohli by sme tu niečo dokázať zachrániť, obnoviť toto miesto. No kým tu stále sú pracovníci od ropného priemyslu, niet pre nás budúcnosti.” Vladimír Vello, pracovník hospodárenia s jeleňmi z oblasti Purovskij

Dôsledky

Nezávislý výskum o potenciálnych dopadoch ropných škvŕn odhalil, že Gazprom nebude schopný reagovať na ropné škvrny. Takáto škvrna povedie k vážnemu, dlhodobému znečisteniu tohto zraniteľného region.

Geologický prieskum USA došiel k záveru, že “niet dostatočnej metódy na vyčistenie ropy uniknutej do morského ľadu”. Odhaduje sa, že celková oblast v ohrození má cez 140 000km2 mora a 3000km pobrežného pásma, a že budú vážne ohrozené neďaleké rezervácie a dôležité stanovištia arktických morských vtákov a mrožov.

Príčina

Gazprom je zodpovedný za značné ropné škvrny vo svojich krajinných operáciách. Satelitnými snímkami a návštevami polí identifikovali ruskí odborníci Greenpeace 206 ropných škvŕn na 6 ropných poliach, kde Gazprom vykonáva ťažobné operácie. Gazprom sa taktiež podieľal na offshoreovom ťažobnom nešťastí, kedy v decembri 2011 zahynulo 53 ľudí, keď sa počas ťažby prevrátila zdvíhacia súprava. Súprava na základe zmluvy patrila sesterskej spoločnosti Gazpromu, ktorý za túto nehodu nikdy nebol vzaný priamo na zodpovednosť. No jeho zodpovednosť za túto tragédiu je zrejmá.

Pravidelné škrty v rozpočte a bezpečnostných opatreniach vo svojich ťažobných operáciách prispeli k nehode. Svet už videl ako bol Shell, napriek minutiu miliárd dolárov a investovaných rokov snáh, úplne neschopný bezpečne pracovať v aljašskej Arktíde. S priepastným traťovým rekordom Gazpromu sa v zachovanom a zraniteľnom regióne treba obávať najhoršieho.

Ruským daňovým poplatníkom hrozí, že zaplatia za nehody Gazpromu v Arktíde a veľmi pravdepodobne aj za akékoľvek dôsledky ropnej škvrny v regióne Arktídy, spolu so zvyškom sveta.

Páchateľ

Ruská akciová spoločnosť Gazprom („Gazprom“) je v súčasnosti najväčšou energetickou spoločnosťou a je prevažne v rukách Ruského štátu. V roku 2012 hlásil Gazprom čistý zisk 83 miliárd dolárov.

Gazprom je taktiež mediálnym gigantom; jeho „Gazprom Media Holding“ je jednou z najbohatších mediálnych spoločností v Rusku s obratom viac ako 2 miliardy dolárov. Spoločnosť do značnej miery používa svoje TV kanály a rádio, aby ovplyvňovala verejnú mienku, napríklad na vykresľovanie mierumilovných akcií Greenpeace na ochranu životného prostredia ako cudzokrajného ekoterorizmu.

Alexej Miller
Spoločnosť: Gazprom
Plat: 25 000 000 dolárov
Pozícia: riaditeľ

V roku 2000 bol Alexej Miller zástupcom ministra energetiky v Rusku

http://publiceye.ch/en/case/gazprom/ ------------------------------
GAP Inc.

Problém

Po páde fabriky Rana Plaza v Bangladéši, kde zomrelo viac ako 1100 zamestnancov, prevzalo viac než 100 svetových odevných značiek zodpovednosť za bezpečnosť v svojich dodávateľských reťazcoch podpísaním Dohody o bezpečnosti požiarov a budov v Bangladéši.

No módny gigant Gap, jeden z najväčších odoberateľov oblečenia vyrobeného v Bangladéši, odmietol podpísať zaväzujúcu dohodu s odbormi. Namiesto toho aktívne podkopáva serióznu reformu podporovaním nezaväzujúceho programu kontrolovaného korporáciou, ktorá je voči pracujúcim úplne nezodpovedná.

Gap nahradil stratégiou publicity bezpečnosť a práva pracujúcich a doviedol k tomu iné spoločnosti, ako Walmart a Target.

„Títo západní maloobchodníci majú zodpovednosť – nielen dostať svoj tovar. Majú zodpovednosť poskytnúť (ľuďom) vyrábajúcim pre nich šaty bezpečné pracovné prostredie.“ Kalpona Akter, bývalá textílna pracovníčka a výkonná riaditeľka bangladéšskeho Centra pre solidaritu pracujúcich

Dôsledky

Viac ako 4 milióny ľudí, z ktorých je 85 percent žien, pracuje v 20 miliardovom Bangladéšskom textilnom priemysle. Rýchly nárast sektora dospel k obrovským ľudským ujmám. Požiare vo fabrikách a pády budov sú pravidelným úkazom kvôli hrubým porušeniam bezpečnostných štandardov.

Medzinárodné značky odoberajúce výrobky z Bangladéša ako Gap nedokázali zabezpečiť, aby ich dodávatelia šli v súlade i tými najzákladnejšími bezpečnostnými štandardami vyžadovanými miestnymi zákonmi. Naviac, textílni pracovníci pracujú neznesiteľne dlhé hodiny za biedne mzdy.

A ak risknú postavenie sa za svoje práva, riskujú stratu svojich miest či ešte horšie. Neochota Gap-u prispieť k tak potrebnej reforme stavia ľudské životy a bezpečnosť do vážneho ohrozenia.

Príčiny

Zodpovedný výber dodávateľom svetovými značkami ako Gap je neodlúčiteľný od pozdvihnutia tohto priemyslu. Avšak, fabriky, ktoré používajú, často postrádajú bezpečnostné opatrenia ako núdzové východy, dostatok schodísk a moderné elektrické systémy. Manažéri ukázali, že sú schopní obetúvať životy nariaďovaním pracujúcim ostať v budovách s neistou oporou.

Gap nesie zodpovednosť za rešpektovanie práv textílnych pracovníkov a zabezpečenie ich bezpečnosti v celom dodávateľskom reťazci. Nova Dohoda –ktorú Gap odmieta podpísať- žiada vyššie bezpečnostné štandardy, vyžaduje nezávislé inšpekcie a zaväzuje participujúcich maloobchodníkov pomáhať vo financovaní zlepšenia bezpečnosti vo svojich dodávateľských fabrikách.

No pokiaľ Gap a jemu podobní zotrvávajú pri svojich falošných dohodách, mnoho fabrík bude unikať vážnym kontrolám a postrádať financie pre dôležité bezpečnostné opatrenia.

Páchateľ

Gap Inc. (“Gap”), so sídlom v San Franciscu, USA, je jeden z najväčších odevných maloobchodov sveta s 3000 obchodmi po svete a viac ako 1 miliardov dolárov čistého zisku v roku 2012. Gap tvrdí, že sa zaujíma o práva a blahobyt pracujúcich, a ohlasuje svoje programy pre ženy v nerozvinutom svete na novej webstránke s názvom „Zaujímame sa“.

No za týmto zdanlivo ružovým obrazom, ktorý sa Gap snaží načrtnúť, necháva spoločnosť pracujúcich v strachu o svoju bezpečnosť. Nebezpečenstvá pre pracujúcich v textílnom priemysle sú známe mnoho rokov, no Gap spravil málo pre to, aby sa pokúsil problém vyriešiť.

Glenn K. Murphy
Spoločnosť: Gap Inc.
Plat: 4 140 000 dolárov
Pozícia: prezident a riaditeľ

http://publiceye.ch/en/case/gap-inc/

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára