streda 5. februára 2014

Boj s rakovinou sa netýka len osobného životného štýlu, ale prostredia, v ktorom žijeme

ALEX ANDREOU | The Guardian
Svetová zdravotnícka organizácia vydala v pondelok Správu o rakovine vo svete. Je to hutný dokument 800 strán varujúci pred „prílivovou vlnou“ rakoviny, ktorej bude svet čeliť najbližších 20 rokov. Reakcie médií na tieto správy boli žiaľ, i keď možno predvídateľne, senzáciechtivé.

Ignorovaný je záver správy o tom, že len polovici z 24 miliónov prípadov predpokladaných do roku 2035 je možné predísť. Ignoroval sa záver, že hlavným dôvodom tohto nárastu je rast populácie a zvýšenie priemerného veku dožitia. Namiesto toho sa pozornosť takmer výlučne zamerala na iné faktory prispievajúce k predchádzateľným rakovinám, a naviac veľmi selektívne.

Správa identifikuje viacero hlavných zdrojov predchádzateľných rakovín; zahŕňa to fajčenie, infekcie, alkohol, obezitu, radiáciu a znečistenie ovzdušia. Z týchto zdrojov boli dané bokom infekcie, radiácia a znečistenie ovzdušia a diskusia sa zamerala na úzky súbor toho, čo sa opisuje ako „spôsob životného štýlu“. Pretože hovoriť o znečistení ovzdušia alebo infekciách či radiácii by si žiadalo diskusiu o majetkovej nerovnosti, životných podmienkach, informačnej asymetrii, ničivých rozhodnutiach týkajúcich sa životného prostredia. A to je príliš ťažké.

Odporúčania WHO sa ignorujú dokonca aj pri diskusiách o fajčení, alkohole a obezite. Hovorí sa o viac peniazoch idúcich do skoršej detekcie, o tesnejšej regulácii producentov potravín a nápojov, o dani na sladené nápoje, jasnejšom označovaní alkoholu, o motiváciách zakázať fajčenie na verejných miestach. No zodpovenosť producentov nevyrábať a agresívne nepredávať nezdravé výrobky a zodpovednosť štátu regulovať veľký biznis sú zo správy vyretušované. Takéto myšlienky nie sú v móde. Červené pásky a korporátna zodpovednosť sú nepriateľmi podnikania a v protiklade k ekonomickému rastu.

Namiesto toho sa pozornosť zameriava na jednoduchý koncept osobnej zodpovednosti a obviňovanie jednotlivca; podmnožina podmnožiny podmnožiny toho, o čom táto správa hovorí. Pre rakovinu som prišiel o otca. Nefajčil, nepil, ani nejedol spracované potraviny. No prečo by na tom malo záležať? Prečo sa dostávame k debate o ochrane niektorých chorých ľudí a nie ostatných? Prečo končíme v kúte, v ktorom je za jedného z najväčších zabijakov nejakým spôsobom vinný ten, kto je ním postihnutý?

V prostredí, kde stále viacerí z nás žijú v malých králikárňach mestského prostredia, dýchajúci znečistený vzduch, pracujúci dlhšie a dlhšie v sedavých zamestnaniach, so slabým prístupom ku kvalitným infromáciám, priestorom na cvičenie a čerstvým ovocím a zeleninou, nonstop bombardovaní reklamou, ktorá nám navráva jesť a piť tie nesprávne veci, je absurdné tvrdiť, že si multimiliardové korporácie a štát môžu očistiť ruky od všetkých dôsledkov tým, že nám povedia „vieš, mal si žiť zdravšie“.

Prirodzene, veľmi záleží na osobných rozhodnutiach a zodpovednosti za svoj životný štýl. Zámer strašiť ľudí, aby robili lepšie rozhodnutia môže byť zvrátenou logikou. No naivné a selektívne čítanie takejto komplexnej a detailnej správy necháva omnoho väčších vinníkov pomimo a vyhýba sa dôležitým diskusiám. Posilňuje to vieru, že sa je pred „prílivovou vlnou“ možné brániť zahasením cigarety, nosením šnorchla, a ak tak neurobia, utopenie sa bude ich vlastnou chybou.

Zdroj: http://www.theguardian.com/commentisfree/2014/feb/04/cancer-personal-lifestyle-environment-world-health-organisation

1 komentár:

  1. Tomáš Bella, SME a Piáno!

    Na SME si zjednodušenú podobu tohto článku môžete prečítať za peniaze. Slobodný prístup k informáciám pre všetkých... Pozdravujeme!

    http://tech.sme.sk/c/7090910/rok-2035-kazdy-piaty-muz-bude-mat-rakovinu.html

    OdpovedaťOdstrániť