streda 19. februára 2014

Na Slovensku jedia od hladu odpadky

AD: V Severnej Kórei jedia od hladu aj kôstky z výkalov
Agentúra AP - Štvrťstoročie po socialistickom režime sa pre Slovákov stalo bežným prespávať na ulici či jesť odpadky.

Väčšina obyvateľstva však tento problém nevníma ako pálčivý. Zmierili sa s novými pomermi, ktoré s privatizáciou priniesla trhová spoločnosť. Neschopnosť čeliť strádaniu si ľudia vysvetľujú rôzne, málokto však upozorňuje na novú dobu, ktorá priniesla dovtedy nevídanú chudobu, nízke mzdy a zhoršenú kvalitu života.

Vyhováranie sa na externé vplyvy

Časť viní bývalé kádre, ktoré ostali v politike, pričom neberie do úvahy, že práve prechod ku kapitalizmu roztvoril nožnice nerovnosti a umožnil sa novovzniknutej elite obohatiť na socialistickom vlastníctve.

Iní skutočnosť odbíjajú slovami, že ide prevažne o Rómov, ktorí sú nezamestnateľní. Rómovia však tvoria len desatinu všetkých nezamestnaných. Celkovo nemá na Slovensku zamestnanie každý siedmy, z ktorých sa vzhľadom na voľné pracovné miesta môže zamestnať akurát jeden človek zo sto. V niektorých okresoch stredného a východného Slovenska ako Trebišov, Kežmarok, Rimavská Sobota, Spišská Nová Ves, či Lučenec sa táto možnosť blíži nule.

Pri udržiavaní žalostnej sociálnej situácie pomáhajú aj nacionalisticky a ultrapravicovo ladené strany a inštitúcie ako Matica slovenská, vyvolávajúce v ľuďoch pocit vonkajšieho ohrozenia. Po témach Čechov a Maďarov, ktoré dnes už na verejnosť nepôsobia, prišli na rad Rómovia. Mnohí pod tlakom vlastnej sociálnej situácie, pravicových reforiem a mediálnych senzácií uverili témam o neprispôsobivých občanoch a nepriateľoch medzi rôznymi menšinami. Samotná národná strana je pritom známa mrhaním verejnými financiami pri zákazkách, za ktoré bola zodpovedná a Matica slovenská pochybným hospodárením s jej zvereným majetkom. Za novou ultrapravicovou populistickou stranou sa zas ukrýva podnikateľ s pozemkami, pre ktorého je vysťahovanie stigmatizovaných menšín osobne vyhodné.

Ovládnutie ľudí prepúšťaním

Na ovládnutie spoločnosti využíva režim strach, vzájomnú nedôveru a odcudzenosť medzi ľuďmi, vytvorené spoločenskými vzťahmi založenými na princípe individuálneho zisku a všeobecnej konkurencie. Jednotlivec si pre prežitie musí nájsť zamestnávateľa – najímateľa, ktorému sa predá za cenu nižšiu ako ostatní uchádzači. Neustálu vzájomnú konkurenciu uchádzačov využíva najímateľ vo svoj prospech.

Zisk vyplynuvší zo súkromného vlastníctva ostáva v individuálnych rukách a povinnosť oplácať spoločnosti podiel mimo mzdy pracujúceho je minimálna alebo vôbec žiadna. Najväčší najímatelia pracovnej sily, neustále tlačiaci na mzdy pracujúcich, naviac dostávajú aj dotácie od štátu či vystavanú infraštruktúru.

Samotné spoločenské pomery kapitalistického režimu fungujú cez nepriame zastrašovanie obyvateľstva. Práca určuje začlenenosť a hodnotu jednotlivca, a kto ju nemá býva obviňovaný z nečinnosti a postupne vyčleňovaný zo society. Médiá, reklamy a televízna produkcia stanovujú príklady úspechu, ktoré treba nasledovať – ako žiť a čo pre to robiť. Ľudia sa dostali do stavu úplnej podriadenosti, kedy nedokážu za ošumelým, neupraveným zovňajškom iného súkmeňovca vidieť skrytú ľudskú bytosť so svojou neoceniteľnou hodnotou a dôstojnosťou.

Bez práce a bývania, ľudský život nič neznamená

Bezdomovcom či sociálne vylúčeným sa človek v kapitalistickej demokracii môže stať rýchlo a jednoducho. Majorita síce má zabezpečené politické práva, no tie ju absolútne nechránia pred pádom na dno a peklom, v ktorom musí žiť potom. Systém sociálnej ochrany, ktorý by mal byť zabezpečený sociálnymi právami, je v troskách. Rozpad rodiny, prepadnutie alkoholizmu, nachytanie podvodníkmi teda nie je tým najhorším, čo sa vám ako občanovi spomínanej krajiny môže prihodiť, aby ste skončili na ulici.

Ľudia pracujú od výplaty k výplate, takže nie sú schopní našetriť si alebo kúpiť náhradu za pokazené spotrebiče bez toho, aby si nemuseli požičať. Mnohým neostáva iné ako mať dve práce, zadĺžiť sa u nebankových subjektov či exekúcia. Slovensko má pritom jedny z najvyšších výdajov za energie v eurozóne, takže je ohrozené aj tzv. energetickou chudobou -ľuďom preto hrozí, že kvôli slabým príjmom ostanú v zime či bez elektriny.

Sociálno-demokratická strana zostavila vládu sama, no to jej nestačí ani na pomoc dôchodcom, z ktorých viac ako polovica (55%) žije pod hranicou chudoby. Nepomohla ani trištvrtine zamestnaných s podpriemerným platom, či sedmine zamestnaných s platom na hranici chudoby (350 eur mesačne). Strana, ktorá dala na svoju poslednú volebnú kampaň v roku 2012 100 miliónov korún (3,3 mil. eur), má podľa všetkého silných sponzorov, ktorí si budú pýtať patričný revanš. Do podrobností vplyvu biznisu na stranu je ťažké preniknúť, keďže vyjadrenia bývalého člena o tom, že jej predseda schvaľoval nároky sponzorov na štátne zákazky, spochybnili a podali trestné oznámenie pre krivé obvinenie. Podozrivé však ostáva ako sa strana dostala k toľkým financiám a že zámerom propagácie strany zrejme nebolo zvýšenie životnej úrovne na Slovensku, inak by sa tak už stalo.

Západ stojí za režimom

Počas vystriedania sa rôznych vlád bol vybudovaný systém, ktorý spravil predajcov aj z vonku mrznúcich bezdomovcov a podmienil dávky v hmotnej núdzi prácou. Naďalej sa zvyšuje počet Slovákov pracujúcich v zahraničí, ktorých motiváciou k odchodu je predovšetkým nedostatok a slabo platené pracovné príležitosti. Za hranicami musia ale vykonáť podradné práce, ktoré by domáci nerobili, alebo sa dokonca stávajú obeťami obchodovania s ľuďmi.

Proces prechodu na súkromný spôsob hospodárenia najskôr prebiehal prostredníctvom rozpadu česko-slovenskej federácie počas vládnutia nacionalisticky orientovaného hnutia a následnou divokou privatizáciou, na ktorú s heslom „štát je zlý vlastník“ nadviazala pravicová vláda. Štát tak prišiel nielen o strategický majetok, príjmy do rozpočtu a pracovné miesta, ale stratil aj na ich predajoch pod cenu.

Niet preto divu, že Západ aj kvôli týmto naďalej prebiehajúcim zákazkám, členstvu krajiny vo vojenskej organizácii NATO a lacnej, no kvalitnej pracovnej sile pre firmy, režim demokratického kapitalizmu podporuje.

Pokiaľ ide o Európsku úniu, ktorej je SR tiež členom, jej nadnárodné inštitúcie sa aj po kríze naďalej správajú neoliberálne a elitársky, čo nemôže viesť k integrácii zaostávajúcich štátov a zlepšeniu sociálnej situácie ich obyvateľov. Ak sa nevezme ohľad na spomenuté varovné signály zrejme to povedie k ďalšiemu zväčšovaniu ekonomických a sociálnych rozdielov ako medzi štátmi, tak vnútri nich, čo môže aj pre Slovensko znamenať nárast rasizmu, fašizmu a ďalšieho spoločenského úpadku.

Podporte klikom na vybrali.sme

6 komentárov:

 1. Veru tak, toto je realita aj ked ju vela ludi nechce vidiet. Taketo clanky by mali citat ludom na skolach aby ich nieco naucili, pripadne im pomohli zit v realite.

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Je my vas luto, ako sa musite stravovat. Kedze mata pristup na internet, tak si dokazete napr. do googlu zadat slovo charita a aktualne miesto kde sa nachadzate. Tam vam kazdodenne pomozu so stravou a oblecenim. Vo vacsich mestach su aj ubytovne. Len musite prist triezvy.
  Prepacte mi ze ja moje siroke okolie sa mame lepsie ako popisujete. Nie som milionar a vobec nedojim statnu pokladnu. Ta doji mna a vsetkych okolo.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. vasa lutost a ospravedlnovanie si strcte za klobuk aj s charitou, ludia chcu slusne zit a nie chodit zobrat o jedlo a modlit sa, aby ho dostali

   Odstrániť
  2. Máte sa možno lepšie, ale vnútorne ste chudák.
   Tu totiž nejde o Vás a Vaše osobné dojmy, ale skutočnú situáciu na Slovensku, ktorá je pre milióny ľudí tvrdou realitou.
   To, že si to neuvedomujete, len ukazuje Vašu zaslepenosť a zotročenosť režimom, v ktorom sú spomínané veci normálne.
   Podľa Vašej logiky môže Kimova elita tiež nasrať Severokórejčanom na ich problémy. "Pekná" Smečkárska logika..

   Odstrániť
 3. "Vládna sociálno-demokratická strana má ústavnú väčšinu"

  V nejakom paralelnom vesmíre?

  OdpovedaťOdstrániť