streda 5. februára 2014

Nemecko pristupuje k zníženiu dôchodkového veku a zvýšeniu penzií

ANDREA THOMAS | The Wall Street Journal
Zákon je populárny medzi starnúcim elektorátom, no má mnohých kritikov medzi zástupcami obchodu

BERLIN – Vláda si v stredu [22.1.] vzala kladivo na prelomovú ekonomickú reformu a prezentovala v parlamente zákon, ktorý znižuje dôchodkový vek a zvyšuje výplaty dôchodkov pre niektorých pracujúcich.

Zákonu, ktorý bol schválený vládnym kabinetom a o ktorom sa bude debatovať v parlamente, sa darí vďaka kampani, ku ktorej sa zaviazali konzervatívci kancelárky Angely Merkelovej a ich koaliční spojenci, naľavo sa kloniaci sociálni demokrati, aby preskúmali a zmenili postupný nárast dôchodkového veku z 67 na 65 rokov, prijatý v roku 2007.

Predchodca pani Merkelovej, Gerhard Schroder, skritizoval tento návrh, ktorý by mohol do roku 2030 stáť až 160 miliárd EUR (220 miliárd dolárov). Pán Schroder bol hlavným architektom balíčka opatrení z 2003, ktorým sa pripisovalo dramatické zlepšenie výkonu Nemeckej ekonomiky za posledné roky.

Prieskumy ukazujú, že dôchodkový zákon a iné opatrenia novej vládnej agendy, ako plánované zavedenie záväznej minimálnej mzdy, sa medzi voličmi tešia prevažnej podpore.

Riaditelia obchodu a ekonómovia začali biť na poplach. Tiež je to v rozpore s obrazom kedysi zápasiacej ekonomiky, ktorý si Nemecko vytváralo počas ekonomickej krízy, čo sa zmenilo vďaka bolestným štrukturálnym zmenám.

Skorší odchod do dôchodku v 63 rokoch je „absolútne zlým signálom, hlavne s ohľadom na našich európskych partnerov, na ktorých správne naliehame, aby zaviedli štrukturálne reformy,“ napísal pán Schroder vo svojej knihe „Hovoriť priamo“, ktorá bude v predaji od februára.

Tieto komentáre, ktoré v stredu medzi ukážkami citovali noviny Bild, potvrdila kancelária pána Schrodera v stredu.

Ministerka práce a sociálnych vecí, Andrea Nahles, na ľavej strane sociálnej demokracie zákon bránila ako snahu “o vytvorenie väčšej spravodlivosti.”

Pri otázke ohľadom komentárov pána Schrodera pripomenula, že bola proti mnohým, voči obchodu ústretovým reformám, keď bola v úrade.

Podľa zákona vypracovaného za čosi viac než mesiac, by zamestnanci, ktorí prispievali do štátneho system dôchodkového poistenia Nemecka 45 rokov, mohli odísť do dôchodku vo veku 63 namiesto 65 rokov. Rodičom, ktorí sú doma s malými deťmi narodenými pred rokom 1992 by sa dôchodky zvýšili.

Očakáva sa, že zákon prejde parlamentom, v ktorom má koalícia pohodlnú väčšinu.

Predstavitelia obchodu, ekonómovia a komentátori hovoria, že zákon upozorňuje na rastúci vplyv starších voličov, ktorí činia viac ako dve tretiny elektorátu.

Vo viacerých nemeckých denníkoch bola v stredu celostránková reklama od “Iniciatívy novej sociálnej trhovej ekonomiky”, biznisom financovaného think tanku, s prísne vyzerajúcim dievčaťom s titulkom: “V koho prospech v skutočnosti sú dôchodkové plány vlády? Nikoho, kto vie čítať.”

Reklama citovala viacero redakčných komentárov hlavných novín kritizujúcich tieto opatrenia.

BDA, spoločnosť zastrešujúca nemeckých zamestnávateľov, vymeriava cenu dôchodkových opatrení do roku 2030 na 160 miliárd EUR, a to vrátane daní z miezd, zvýšenia dotácií systému poistenia z rozpočtu a očakávaného deficitu dôchodkových miezd spôsobeného vyššími daňami z miezd.

“Návrh zákona je v jasnej nerovnováhe na úkor mladšej generácie. Tí ťahajú za kratší koniec, zatiaľ čo hlavnými príjemcami budú tí, ktorí už teraz patria k starším,” povedal prezident BDA Ingo Kramer. “Podkopáva to snahy zvýšiť zamestnanosť medzi staršími.”

Zdroj: http://online.wsj.com/news/articles/SB10001424052702304428004579350733617120864

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára