nedeľa 9. februára 2014

Očkovanie proti pandémii pravicovej chrípky

Okrem teplôt a blúznení o cudzopasnom štáte má chrípka zopár ďalších zjavných prejavov.


Uzlovým bodom utkvelých predstáv pravice o lepšom živote v republike je sudca Harabin. Podľa ich voličov, iniciatívy Fair Play či niektorých osobností stačí dotyčného odstaviť z funkcie a náhle sa vyšetria všetky kauzy - teda tie od firmy Fico a spol., veď pravica vlastne kauzy nemala alebo "nemala inú možnosť". Harabin dal predsa Ficovi mafiánsky bozk na líce, no Sulíkovo smskovanie Kočnerovi pri voľbe generálneho prokurátora je OK, veď ho SME malo na oslave 20. výročia založenia denníka. Pravica si zrejme myslí, že keby padla Harabinova hlava, veci by sa odrazu dali do poriadku a otec národa z Rajeckých Teplíc, krstný otec zo Žiliny, či roduverní slovenskí oligarchovia s pol miliardou EUR na účte by omráčene padli na zem, pretože ich dobehol chrabrý hojdací koník pravice. Buď musia byť na hlavu padlí patriční voliči alebo oligarchovia, ktorí by sami otvárali dvierka akémukoľvek vyšetreniu sprenevery štátnych peňazí.

Naivitu pravice nebadať len pri výbere tém, ale i pohľade na vec. V roku 2010 došlo k vtipnému paradoxu. Minister kultúry Krajcer sa chystal zrušiť alternatívne Rádio FM ako verejnoprávne médium, na čo začala pravicová mládež žobroniť o jeho záchranu. Je fascinujúce vidieť, že v otázke priorít ochrany verejného záujmu považuje niekto za dôležitejšie zachovať úzko profilové rádio, ktorým si mládež triebi "tak podstatný" imidž, než napríklad dostupnú zdravotnú starostlivosť či školstvo. (Vyhadzovanie za hry sa však stretáva s porozumením aj niektorých voličov nášho najšportovejšieho, akože ľavicového, premiéra.) Ak takto určujeme priority toho, čo necháme napospas trhu a rozhodovaniu váh ponuky a dopytu, vyvstáva otázka, či by sme nemali zvýšiť volebné právo na 21, alebo rovno 25 rokov. Pravici vyhovuje znižovanie tejto hranice, pretože záujmy mladých nie sú dlhodobé a nezaujímajú sa o to, koľko raz budú platiť za energie a hypotéku, koľko dostanú na materskej alebo či si udržia prácu po 50-tke. Nie, im stačí hipsterské rádio a kebabový Týždeň do ruky.

Najošúchanejšie sú však spomienky pravičiarov stredného veku, ktorými nainfikovali svoje deti, o tom, ako ich starým rodičom vzali komunisti kravu – tú jedinú, ktorú mali. Mojim prarodičom sa to síce stalo tiež, ale ťažko povedať, že by si dovtedy žili kráľovsky alebo že by ich čakalo bohvieaké bohatstvo. Ale možno sme v tom romantickom feudalizme mali ostať... Krivda má dlhú pamäť, a to až takú, že kapitalistické preliatie štátneho majetku do rúk zopár vyvoleným, zabezpečujúce dovtedy ľuďom štandard bývania a práce, je popritom celkom nepodstatné, asi ako má byť nepodstatný rozpad rozsiahleho modernizovaného poľnohospodárstva republiky.

Pravica, to majú byť tí inteligentní, čestní ľudia trénujúci si myseľ retardovanou debatou Pod lampou a Shootyho a Schutzovou terapiou pera s farbičkami. Za sebou majú teóriu, ktorej šíriteľ Martin Chren tvrdí, že učebnica ekonómie by mala mať hrúbku infobrožúrky. Je tak prostoduchá a primitívna, že sa ju svojho času rozhodli propagovať formou agitačnej divadelnej hry pre stredoškolákov, a to -ako inak- za štátne. Bosorka Thatcherová by z toho zrejme mala radosť ako z Pinochetovho šírenia neoliberalizmu.

Dlho som rozmýšľal o tom, ako dokážu pravičiari osočovať voličov Fica a pritom nevidieť úbohosť vlastnej obmedzenosti. Až potom mi došlo, že tu vôbec nejde o bezúhonnosť pravice, ale len opakované zastieranie snáh o obranu vlastných záujmov. Časti voličom pravice skrátka nateraz viac vyhovuje, ak sa chudobným vezmú tie zvyšky, čo im nechali a zakryjú to kauzami SMER-u. Nelogické, ale to nevadí, pretože im nejde o kauzy vo všeobecnosti, inak by ich obsesívnym výpadom nedominoval Fico. Ide im len o ochranu svojich záujmov (a trochu aj cti pre spis Gorila, pre ktorý nešli niektorí naposledy voliť), tak ako o to ide i voličom Fica (ktorí si zas sčasti uvedomujú Ficovu skorumpovanosť), čiže kde je rozdiel?

Tento (napokon zanedbateľný) rozdiel, ktorý je vlastne len rozdielom perspektív (pretože rozpad sociálneho štátu pocítia s vekom postupne všetci), má svoje opodstatnenie: máme o kom písať, na koho sa hnevať a neohrozuje to moc oligarchov, vyberajúcich vstupné do parlamentu. A ako už môžeme cítiť vo vzduchu, módnou novinkou oligarchie v nasledujúcej sezóne bude róba ultrapravice, ktorá si postupne získava sympatie klerikálov, frustrovanej mládeže a bezpečnostných zložiek. Kto by sa v takom zmätku pozastavoval nad deštruktívnou kapitalistickou nerovnosťou, vpustenou nacionalizmom, privatizačnou transformáciou a xenofóbiou, ktoré zabuchli dvere spravodlivosti, demokracii a ľudským právam?

Spite ďalej, milí pravičiari, obhajoba vyhýbania sa daniam a neuveriteľnej príjmovej nerovnosti sa prejavuje aj na vašom živote. Možno si to nechcete priznať, no enormná moc mocných rastie aj vďaka vám. Držte sa ďalej svojich bludných tém o neprispôsobivých cigánoch, Ficovi, Harabinovi, štáte, Európskej únii, pozostatkoch socializmu a ďalších bludov. Spolu budeme žať, čo ste zasiali.


Podporte na vybrali.sme

19 komentárov:

 1. To čo je toto preboha za paškvil tu ? Som klikol na to vo vybrali.sme a teraz v nemom úžase pozerám. To fakt tu ešte žijú takíto pomätanci ?! Alebo je celý tento web skvelá irónia...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. @ Anonymný 9. februára 2014 22:31
   Povazujes za trafene husy aj znasilnene zeny?

   Argumentom typu "trafena hus" si vlastne poprel cely clanok a len si potvrdil preco je lavica tak zaznavana.
   A ak si nebodaj z redakcie tak sa potom ani netreba cudovat, preco vas tu nikto neberie vazne...

   Odstrániť
 2. ja sa pokladám za toho "pravičiara", a teda trafená hus, no i tak súhlasím z článkom, že obhajujeme vlastné záujmy. Kto na svete obhajuje tie čo mu škodia? Ale... ale naše záujmy by prospeli aj tým "ľavičiarom". Samozrejme že chceme menšie dane, potom by nám zostalo viac peňazí na nové stroje, väčšie dielne a mohli by sme z malých podnikov spraviť stredné, a zo stredných veľké. A tie potrebujú ďalších robotníkov a zamestnancov. Keby sme štátu platili menej, mohli by sme dať viac na odmeny, a tí z nás, ktorí by nedali, kúpili by si nový bavorák, robotníci vo fabrikách by neprišli o prácu, alebo by sme zaplatili stavebné firmy aby nám postavili honosné vily. Zase by stavbári mali radosť. A neuveriteľná príjmová nerovnosť serie aj nás, nechápeme, prečo tie najlepšie zakázky dostávajú ľavičiari, ktorí ani nechcú byť bohatí, chcú mať len toľko, čo všetci ostatní.

  A len tak medzi nami, skutočne si myslím, že oligarchia sa rekrutovala z bývalej ĽAVICE....Česť práci..

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. nepotrebujeme, aby ste vy bacovali s peniazmi, z prace ostatnych, myslim, ze uz kazdemu musi byt jasne, ze nie nove stroje, ale nove vily, jachty a diamanty nakupite,naopak fabriky zavriete a nechate schatrat tak ako vsetko verejne.. rozsirovanie podnikov, inovacie, atd si zabezpecime aj bez vas

   Odstrániť
  2. ty anonym z 10.2.2014 si riadna trubka. Keby že všetok zisk si nechám a nakúpim si Audi A8, tak mi veľké H**** ostane na dielňu a môžem rovno zložiť živnosť a prepustiť tých 5 ľudí + účtovníka, čo mám. Lebo tomu sa hovorí strata konkurenčnej výhody. Trdlo, pozri si aké vilky majú tie "krvácajúce srdcia ľavice", čo na štátnych zákazkách obracajú milióny a potom tu niečo vypisuj.

   Moje zisky nie sú tvoje. Ty si mi nezaložil živnosť, nepomáhal s prácou, tak máš asi figu borovú nárok na tie zisky. Dane zaplatím, ale očakávam za to protislužbu, kvalitnú políciu a justíciu, dobré cesty, knižnice atď. Nebudem platiť dane pre človeka, čo je solidárny z cudzích peňazí. Lebo bezdomovcom nakúpim jedlo aj bez toho, a bude to lepšie, lebo sa tomu človeku pozriem do očí, nie ako pri Sociálnej poisťovni.

   Ale samozrejme, za všetko môžu opäť podnikatelia, to neviem z čoho by ostatní potom žili, keby neplatili dane. Potom sa spakujú a ostanú tu len svine "kvázipodnikateľské", ktoré budú vyžierať válovy eurofondov a št. zákazok. Howg (P. Kollár)

   Odstrániť
  3. jasne, ze si vsetok zisk nenechate, ved by vas ludia ubili capicami... vy ste zda sa maly kapitalista, trapite sa s malou firmou a snivate o dobrom kapitalizme s dobrymi ujami kapitalistami deliacimi sa o zisk... lenze ten zisk nepatri kapitalistom, patri tym ktori ho vytvorili, spoloscnosti, ludom

   Odstrániť
  4. vidim, že ste asi podnikali, čiže viete koľko námahy stojí vybavovať po úradoch všeliaké licencie, čo si bruselskí byrokrati vymysleli, zháňať zákazky, hlavne v dnešných časoch, platiť účtovníctvo, aby vám aspoň niečo ostalo z toho zisku a ešte platiť ľudí, aby boli spokojní a odvádzali poctiví výkon. Zamestnanec príde o 8.00 odíde o 16.00, živnostník/podnikateľ príde domov a ešte mu ostáva kopa fakturácií a pod. (teraz nepočítam zamestnancov ako právnici, učitelia a vedci, tí robia aj doma).

   Tak mi povedzte aká chmára vytvára ten zisk, keď nie zamestnanec+zamestnávateľ, či chcete jedného z toho zväzku vynechať?? To by som chcel vidieť ako by ten hantláger zháňal materiál a faktúroval. Či chcete znova štátne podniky, aby sa veselo rozkrádalo a dosadzovala rodinka a vymleté mozgy do manažmentu?? Vy asi beriete, že každý od SZČO po šéfov US Steelu sú bohapusté svine vykorisťujúce každého? Si uvedomte realitu, že zamestnanec+zamestnávateľ=symbióza, nie boj. Isteže sú svine, ale to väčšinou nájdete ruka v ruke s politikmi, lobistami, ktorí pýtajú sem dotáciu, sem clo, tu nejakú reguláciu konkurencie.

   A spoločnosťou by som sa na vašom mieste neoháňal, ľavičiari neveria na spoločnosť, veria na masu a štát, ktorý nútene prerozdelí skoro každý cent zo zárobku. Solidarita je keď dám 2% útulku pre psov, časť cirkvi (btw, nie som katolik, aby ste sa neuškierali), nakúpim susede, odveziem ju k doktorovi, darujem niečo na charitu, pár knižiek do knižnice. Či si myslíte, že je dobré niekoho okradnúť a potom dať tie peniaze chudobnému - že účel svätí prostriedky? To u vás nie je krádež??
   (P. Kollár)

   Odstrániť
  5. Pán Kollár, kľudne veďte podnik, ale neprivlastňujte si zisk. Zisk patrí spoločnosti, ktorá umožnila, že môžete zastávať danú funkciu. Ak máte radi svoju prácu, budete riadiť podnik aj v socialistickom hospodárstve a čestne. Ako ste napísali, zisk vytvára zemstnanec+zamestnávateľ, prečo by len jeden z nich si mal privlastňovať zisk? Vidíme kam vedie systém založený na súkromnom vlastníctve výrobných prostriedkov a maximalizovaní zisku (kapitalizmus). Veľký kapitál nepozná brata, zožerie aj Vás s Vašou malou firmičkou a potom dá odrobinky na charitu. Toto nám netreba. Potrebujeme fungujúci systém prerozdeľovania zisku celej spoločnosti tak, aby sme charitu nepotrebovali, lebo o slabých bude postarané tak, že už slabými nebudú. (J. Bosák ml.)

   Odstrániť
 3. Praviciari mi zjedli veceru!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. O tieto utopisticke lavicove idey sa uz snazili viaceri (Engel, Marx co "rozvijal" Lenin) a vieme ako to dopadlo, komunizmus a ZSSR padol. Proste to nefungovalo ani to fungovat nebude. "Zisk patri spolocnosti" - tak to uz je silna kava aj na starsie rocniky. Takymito vyrokmi sa len posilnuje nazor u "praviciarov", ze laviciari (na SK skor komunisti) su len lenivi prizivnici, bohuzial.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. utopia je mysliet si, ze kapitalizmus moze ist dalej, je to kapitalizmus, ktory nefunguje, narozdiel od socializmu, ktory fungoval pre ludi tak, ze sme v 89 mali minimalny dlh, kazdy mal kde byvat, mal bezplatne vzdelanie, zdravotnu starostlivost, pracu, co jest, atd

   Odstrániť
  2. Ale preco to padlo? je spravna otazka. Lebo takyto system nemôze fungovat vecne, ze vacsina obyvatelstva ma "istoty"- nemusi sa o nic starat a zopar ludi na nich doslovne drie. Nehovorim ze kapitalizmus je the best, je pravda, ze stoji na mieste a miestami sa zhovadil, ale neni spravodlive kydat niekomu na hlavu, ze sa dokaze postarat o seba a svoju rodinu sam a este ho stat za to penalizuje a prikazuje mu sa delit. To nie je vôbec slobodne uvazovanie, to je diktat. Pre lepsiu predstavu ti odporucam: http://www.menejstatu.sk/vyzera-to-na-rychly-krach/

   Odstrániť
  3. "Zisk patri spolocnosti" - tak to uz je silna kava aj na starsie rocniky."
   Staršie ročníky si nepamätajú vlastnú históriu? Sa opýtaj " Veľkého Baťu ". Privlastnenie si " zisku " , považoval za amorálne. Podnikateľ dostáva za svoju prácu mzdu, ako každý iný a to čo ostane ( podľa teba zisk, podľa niekoho nadhodnota, podľa niekoho strata inej strany ... ) si podnikateľ nemôže privlastniť, nakoľko to patrí všetkým, ktorý sa na vzniku " toho " podieľali. Preto Baťa vo veľkom budoval infraštruktúru, školy a pod.

   Odstrániť
  4. Suhlasim, bol to sikovny a velmi mudry clovek a tiez jedinecny, lebo nie kazdy dokaze z vlastneho davat na veci verejne, kazdopadne to niekomu prikazovat, nie je spravne tiez.

   Odstrániť
  5. http://nezavisli.blogspot.com/2013/10/ani-cent-batovcom.html

   Odstrániť
 5. ja som nedočítal ďalej ako po FM rádio, lebo tu je fakt: sledovanosť slovenského rozhlasu prudko klesla, na rozdiel od FM_ka, ktoré išlo hore - tento človek je blúznivec, ktorý ani nedáva dohromady fakty a reálie

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Na ukážku autentický výrok jedného takého pra-vicového inteligenta:

  "Ja som mlady o hovorim komunistov uz bolo dost, rozpredali tento stat a spravili nas zavislymi na inych statoch."

  OdpovedaťOdstrániť