piatok 7. februára 2014

Teraz to už to vieme. JPMorgan Chase je horší ako Enron

RICHARD ESKOW | Common Dreams
Začína to vyzerať tak, že JPMorgan Chase má prsty v každom veľkom bankovom škandále posledného desaťročia. Vlastne je to zeligovský zločin z Wall Street. Spravte snímok ktoréhokoľvek veľkého bankového podvodu a je šanca, že uvidíte, ako na vás z obrázku pozerá JPMorgan Chase.


Podvody s vykupovaním domov, investičné podvody, podvádzanie zákazníkov, trhová manipulácia, LIBOR [priemerná úroková sadzba, za ktorú sú si banky ochotné požičiavať na medzibankovom trhu]... a teraz posledný úder pošramotenej reputácii JPM: pokuta 2 miliardy dolárov za zatvárenie očí a kamuflovanie toho, keď Bernie Madoff doslova ušiel bez platenia pred vdovami a sirotami, ako aj mnohými ďalšími inými rodinami a charitatívnymi inštitúciami (Tu je zoznam investorov.)

Myslí si riaditeľ banky Jamie Dimon aj naďalej, že o ňom ľuďom nehovoria dosť pekne? Robia to jeho priatelia?

A čo je dôležitejšie, ako je možné, že to prejde najväčšej banke (vzhľadom na aktíva), keď je ešte horšia ako Enron? Je to prosté: Tak, že je najväčšou bankou v krajine.

Vina ako hriech

Pre zločinné konanie v tomto poslednom finančnom vyrovnaní sa k JPMorgan Chase dostalo “rozhodnutie o odklade stíhania”, čo v podstate znamená, že nebudú stíhaní pokiaľ budú rozhodnutie akceptovať a naďalej pripúšťať svoje previnenie. Ako poznamenali New York Times, tento typ rozhodnutia je ”pri obrovskej americkej banke takmer neslýchaný,” “zvyčajne sa používa len vtedy, keď je prehrešok extrémny,” a “podčiarkuje rozsah prípadu JPMorgan.“

Podľa verejne dostupných informácií je prípad JPMorgan Chase extrémne usvedčujúci. Dokonca aj keď vyšli na svetlo vysoko podozrivé fakty o Madoffovej operácii, JPM pokračoval v balení a predávaní Madoffom nasycovaných fondov svojim zákazníkom. Nepodarilo sa im ho nahlásiť úradom, dokonca ani potom, ako dospeli k záveru, že bol zapojený do masívneho podvodu.

Niet divu, že sa JPM snažil zabrániť vyšetrovateľom dokázať manipuláciu s Madoffovým účtom. Podľa týždenníka Newsweek ministerstvo spravodlivosti dokonca chránilo banku pred obštrukčnými poplatkami.

Horší ako Enron

O tom niet pochýb: JPMorgan Chase je horší ako Enron. Je pravda, že boli manipulácie Enronu na trhu s energiami hrozné. Vedenie Enronu a zamestnanci pripravili ľudí o ich životné úspory, vyhnali nahor ceny životne dôležitých verejných služieb a zakrývali svoje zločiny so ľsťou najhorších veľkých konšpirátorov dejín.

Avšak JPMorgan spravil všetko to, čo spravil Enron – a ďaleko, ďaleko viac. Zvážte nasledovné:

Pred pár týždňami zaplatil JPM 13 miliárd dolárov, aby uhradil dobre zdokumentované náklady za obrovský a rozsiahly podvod s konfiškáciou domov. I keď šlo o najväčší poplatok zaplatený korporáciou v dejinách, jestvuje presvedčivý argument, že mal byť väčší – až 22 krát väčší.

JPM zaplatil 296,9 milióna dolárov za to, že investorom klamal o stave platieb – a tým pádom o investičnej hodnote – svojich hypotékami krytých cenných papieroch.

JPM zaplatil viac ako tretinu miliardy dolárov, aby uhradil náklady za obvinenie, že podviedol zákazníkov pri zaúčtovaní poplatkov za úverové monitorovacie služby, ktoré nikdy neposkytol.

JPM súhlasil, že zaplatí 1,8 až 4,5 miliardy dolárov, v závislosti od toho, ako zrátate náklady, za nelegálne zabavenie majetkov amerických rodín a vyhodenie ich z domovov.

JPM zaplatil ďalších 56 miliónov dolárov za podvedenie členov pohotovostnej služby a ich rodín, a taktiež za ich nelegálne vykúpenie.

JPM zaplatil 228 miliónov dolárov za manipuláciu dražby 93 transakcií komunálnych dlhopisov v 31 štátoch. (Poznáte tie mestá, ktoré si údajne nevážili svoje dôchodkové zmluvy s penzionovanými zamestnancami? Tento druh klientov podviedli tu.)

JPM zaplatil 410 miliónov dolárov za uhradenie nákladov týkajúcich sa jeho manipulácie cien elektriny, čo je to, čo spravil Enron.

JPM zaplatil viacero pokút a úhrad kvôli prípadu „Londýnskej veľryby“, pri ktorej sa obchodníci snažili zmanipulovať trhové ceny, zapojil sa do protiprávneho „bezohľadného konania“ (zatiaľ čo sa generálny riaditeľ Dimon chválil zvládaním rizika a „spevnenou bilanciou“ banky), načo protiprávne zakryli svoje konanie. Nie sú dôkazy o tom, že by sa nejaké vyšetrovanie snažilo určiť ako ďaleko táto kamufláž až zašla. Vieme, že Dimon investorom povedal, že tento prípad bude „búrkou na dne nočníka“ po tom, ako mu v súkromí povedali, že sa straty pohybujú v miliardách.

JPM zaplatil 1,2 miliardy dolárov pre dohodu s kreditnými spoločnosťami a inými inštitúciami, aby zmanipuloval obchodné ceny úverov.

JPM zaplatil dve veľké pokuty za nelegálne investovanie peniazmi klienta.

Brloh zlodejov

Len v minulom roku zaplatil JPMorgan Chase celkovo 20 miliárd dolárov na pokutách. No žiadna z týchto pokút nebola osobne pripísaná vedeniu, ktoré tieto zločiny spáchalo. Namiesto toho boli zaplatené akcionármi – z ktorých niektorí boli taktiež podvedení zo strany dotyčného vedenia.

A čo viac, väčšina (ak nie všetky) z týchto pokút je odpočítateľná z daní. To znamená, že daňoví poplatníci dostanú za zločinnosť JPM tiež svoje. Na to nepomysleli dokonca ani chlapíci z Enronu.

Pracujú v JPMorgan Chase aj nejakí dobrí ľudia? Samozrejme. Sám tam mám niekoľko priateľov, a sú to čestní ľudia. No žijú v hniezde podvodníkov. Buď si generálny riaditeľ Dimon myslí, že to je v poriadku, alebo nie je dostatočne kompetentný na to, aby to miesto vyčistil a mal by byť hneď prepustený.

Sú to tí, ktorých poznáte...

Ako sa z tohto podvodu dokáže dostať gang JPM? Prostá odpoveď znie: prístup. Politický prístup. Mal ho i Bernie Madoff. Rodina Madoffovcov bola silne zainteresovaná v SIFMA, Asociácii cenných papierov a finančných trhov, obchodnou skupinou s hlbokými konexiami na Washington DC. (Madoffov brat Peter bol ocenený SIFMA v roku 2006.)

Dimonove konexie na DC sú samozrejme legendou. Smerujú k členom oboch strán. Kým škandál celkom nezohyzdil reputáciu banky, bol Dimon bežne označovaný ako „obľúbený bankár prezidenta“. A ako vysoko výkonný právnik Wall Street, generálny prokurátor Eric Holder nepochybne viackrát skrížil cestu s Dimonom.

Naši lídri trvajú na tom, že tieto osobné konexie nemajú žiadnu váhu v ich rozhodovacom procese. O tom si každý môže urobiť vlastnú mienku. Je tu tiež ten argument, ktorý mal generálny prokurátor vo chvíľke úprimnosti, že niektoré banky nemožno obžalovať, pretože by ich to dostalo do nebezpečenstva – ktoré by na oplátku predstavovalo systémové riziko pre globálnu ekonomiku.

Avšak, nikto v administratíve netvrdí, že by toto bol problém, a už vôbec neponúkajú riešenia. Riešenia tu sú: rozpad systémovo rizikových inštitúcií alebo obvinenie jednotlivcov a nie inštitúcií.

Nanešťastie sa nikto vo vláde o riešenia nezaujíma. Naďalej len robia dohody, dokonca aj keď sú zaangažovaní zločinci oveľa, oveľa horší ako Enron.


Zdroj: https://www.commondreams.org/view/2014/01/07-12

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára