utorok 25. marca 2014

Obama Putinovi: Rob tak, ako hovorím, nie ako konám

RALPH NADER | Common Dreams
Podvoliť sa medzinárodnému právu

Vážený prezident Obama,

pokiaľ zvažujete možné kroky vzhľadom k pripojeniu Krymu prezidentom Vladimírom V. Putinom (veľká väčšina z jeho 2 miliónov obyvateľov sú etnickí Rusi), je dôležité pamätať, že o všetok morálny vplyv, ktorý ste mohli mať v očiach svetovej mienky, ste prišli precedensami stanovenými predchádzajúcimi americkými prezidentami, ktorí nerobili to, čo hovoríte že by mal spraviť pán Putin – podvoliť sa medzinárodnému právu.

Potreba dodržiavať medzinárodné právo je opakujúcim sa refrénom často používaným v kontexte obviňovania voči vojenskému vstupu pána Putina na Krym a jeho následné pripojenie, nasledované referendom, v ktorom krymskí voliči prevažnou väčšinou schválili pripojenie sa k Rusku. Je pravda, že väčšina Ukrajincov a etnických Tatárov referendum bojkotovalo a bolo bránené slobode prejavu. No ani najférovejšie referendum, pod záštitou OSN, by neprivodilo väčšinovú podporu pripojenia k Rusku.

Vaša prezidentská činnosť každý deň porušuje medzinárodné právo kvôli Vašmu porušovaniu národných suverenít smrtiacimi dronmi, preletmi a tajnými nájazdmi vojakov – aby sme menovali to najočividnejšie.

Zločinecká invázia a devastácia Iraku prezidenta Busha v roku 2003 porušila medzinárodné právo a zmluvy iniciované a podpísané Spojenými štátmi (ako Ženevské konvencie a Charta OSN). Čo vojna Vašej vlády v Líbyi, neustále zmietanej chaosom, ktorá nebola vyhlásená ani ústavne, ani nebola autorizovaná kongresovými dotáciami?

Robte tak, ako vravím, nie ako konám,“ je ťažké predať Rusom, ktorí si Vaše nesúhlasné slová vysvetľujú ako falošné. To je obzvlášť ten prípad, keďže sa Krym, dlho pod vládou Otomanskej ríše, stal pred 200 rokmi súčasťou Ruska. V roku 1954 dal sovietsky líder, Nikita Chruščov, Krym Ukrajine, ktorý bol vtedy súčasťou Sovietskeho zväzu, zo súcitu za to, čo si Ukrajina vytrpela pod nacistickou inváziou a jej zverstvá. Vtedy to znamenalo málo, pretože obe boli „socialistické republiky“, Ukrajina a Krym boli súčasťou Sovietskeho zväzu. Avšak, nie je celkom jasné, či Chruščov postupoval plne v súlade so Sovietskou ústavou, keď posunul Krym Ukrajine.

Mimochodom, porovnajte zmocnenie sa USA Guantanáma od Kuby, hneď po španielsko-americkej vojne, ktoré bolo ponechané po dosiahnutí nezávislosti Kuby pred viac ako storočím.

Samozrejme, Rusi majú svoje vlastné problémy, no majú legitímne sťažnosti a strach ohľadom krokov Spojených štátov po rozpade Sovietskeho zväzu. Pod vedením prezidenta Williama Jeffersona Clintona tlačili Spojené štáty k rozširovaniu vojenskej aliancie NATO, aby pribrali práve nezávislé východoeurópske krajiny. Čiastočne šlo o obchodnú dohodu ako tieto krajiny primäť k nákupu stíhacích lietadiel Spojených štátov od firmy Lockheed Martin a čiastočne zbytočnú provokáciu transformovaného protivníka, ktorý sa pokúšal dostať späť na nohy.

Ako študent ruských dejín a jazyka na Princetone som sa dozvedel o hlbokej citlivosti Rusov k neistote na svojom západnom fronte. Hitlerov útok na Sovietsky zväz stál mnoho miliónov ruských životov. Len samotné predĺžené nacistické obliehanie mesta Leningrad stálo podľa odhadov život 700 000 civilistov, čo je približne dvojnásobné množstvo vojakov Spojených štátov zabitých v druhej svetovej vojne.

Spomienky na toto masové zabíjanie a ničenie, a iné masakre a statočný odpor sú hlboko vryté do ruských myslí. Provokácia NATO bola len jedným z arogantných prístupov Západu voči post-sovietskemu Rusku, na ktorú vo svojich statiach poukázal odborník na Rusko a profesor newyork-skej univerzity, Stephen Cohen (pozrite si jeho články v The Nation tu: http://www.thenation.com/authors/stephen-f-cohen). Táto neúcta, spolu so zvrhnutím zvoleného pro-ruského prezidenta Ukrajiny vo februári 2014 (čo bolo, napriek jeho úbohým záznamom, nezákonné), tvoria dôvody prečo sa zabratie Krymu pánom Putinom a jeho dejiny evokujúca reč pred parlamentom stretli v Rusku s masívnou podporou dokonca i mnohých tých, ktorí majú dobré dôvody nemať jeho autoritársku vládu radi.

Teraz čelíte otázke ako ďaleko zájsť so sankciami voči Ruskej vláde, jej ekonomike a jej vládnucej triede. Vitajte v globalizácii.

Rusko je úzko prepojené s Európskou úniou, ako predajca a nákupca tovarov, služieb a aktív, a menšou, no významnou mierou s vládou Spojených štátov a jej obrími korporáciami, ako sú ropné a technologické spoločnosti. Sankcie sa môžu vrátiť späť, čo by bolo omnoho horšie ako len neúčinne oplatiť Rusku anexiu Krymu.

Pokiaľ ide o sankcie, ktoré by mali odradiť nejaké nepravdepodobné budúce kroky Ruska voči Ukrajine, zvážte tieto role obrátene. Ak by Rusko pristúpilo k sankciám voči Spojeným štátom pred Afganistanom, Irakom, Líbyou, Jemenom a inými útokmi, odradilo by to Vás alebo Georgea W. Busha od podnikania takýchto krokov? Samozrejme, že nie. Takýto výsledok, politicky a na domácom poli, by nebol možný.

Ak chcete pokračujúcu spoluprácu Ruska, čo chcete, pri rozhodujúcich vyjednávaniach s Iránom a Sýriou, ignorujte agresívnu, vyjúcu smečku neokonzervatívcov, ktorí vždy chcú viac vojen Spojených štátov, ktorých bojom sa sami, spolu s ich dospelými deťmi vyhýbajú. Vytvorte koalíciu ekonomickej podpory Ukrajiny, s európskymi krajinami, založenú na pozorovateľných reformách tejto nepokojnej vlády. Zaštíťte svetovú konferenciu ako posilniť medzinárodné právo tak skoro, ako je to len možné.

Upustite od nezmyslu vypudenia Ruska z G8 – spoločného fóra lídrov. Pokračujte tak, aby Spojené štáty postupovali v súlade s medzinárodným právom a našou Ústavou, smerom k ukončeniu medzinárodných zásahov amerického impéria, ako to odporúčali ako liberálni, tak konzervatívni/libertárski právnici, spolu s veľkou časťou verejnej mienky.

Prezident Obama, zamerajte sa na Ameriku, ktorej dlho neuspokojené potreby sa nesú od “morí k žiarivým moriam”.

S úctou
Ralph Nader

3 komentáre:

 1. Ralph Nader trójsky kôň Georgea W. Busha.

  When asked if someone put a gun to his head and told him to vote for either Gore or Bush, which he would choose, Nader answered without hesitation: "Bush."

  OdpovedaťOdstrániť
 2. A čo hovorí pán Nader na Budapeštianske memorandum, kde sa USA zaviazali ochraňovať územnú celistvosť Ukrajiny výmenou za to, že sa Ukrajina vzdá svojho jadrového arzenálu, v tom čase tretieho najväčšieho na svete.
  Vyzýva pán Nader na porušenie tejto medzinárodnej zmluvy? Bude pán Nader podporovať ukrajinské snahy o získanie statusu jadrovej mocnosti ak USA porušia Budapeštianske memorandum?

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ach tá ruská citlivosť musela dostať pekne zabrať, keď zistili že ich spojenec nacistické Nemecko s ktorým spoločne napadli Poľsko, ich podrazil. Ale to sa asi na Princetone neučí...

  OdpovedaťOdstrániť