štvrtok 13. marca 2014

V Detve údajne kašlú na rómsku mládež

Krátka reportáž o mladých hip-hopových tanečníkoch z Detvy.

Detva, 19. septembra 2013 (Gipsy Television) - Odborníci tvrdia, že rómska mládež nevyužíva svoj voľný čas plnohodnotne a preto pácha kriminalitu. My však máme dôkaz o tom, že nie všetci Rómovia patria do tejto šatistiky. Paradoxom však je, že skupina mladých tanečníkov by v detve mohla ísť príkladom svojim rovestníkom, no mesto o nich ani nezakopne. Nakrúcal reportér Gipsy Television Braňo Oláh.

Hip-hopová tanečná skupina The Fanaticx Crew pochádza z typického rómskeho gheta. V Detve trénujú na zbúranisku, lebo inú šancu nemajú. V tomto prostredí je veľmi ťažké rozvíjať svoj talent. Napriek tomu sú aktívni a vedia, ktorá cesta je správna.

„Sú určití ľudia, ktorí nám chcú pomôcť a dávajú nám priestory, kde sa snažíme trénovať. Ale takto normálne je to zlé. Druhí tanečníci, ktorých poznáme a sú fakt dobrí, tí nám vraveli, že je to takto zlé, ale nemáme to zahodiť lebo je tam talent, takže to nemáme len tak zahodiť. Tak skúšame a ideme stále do toho lebo nás to baví. Vieme, že keby sme netancovali alebo nerobili normálne veci, tak dopadneme, ako sú tu ľudia. Sú tu feťáci, pijú a toto robia. Tak sa snažíme byť normálni," povedal pre Gipsy Television Vladimír Bartoš, líder tanečnej skupiny.

Aj keď vedenie detvianskej radnice mladých Rómov nepodporuje, skupina už stihla zaujať na domácich a medzinárodných tanečných súťažiach. Viac sa dozviete v Hiri.

Gipsy Television
http://www.gipsytv.eu
http://www.facebook.com/gipsytelevision
http://www.facebook.com/kuvopalodroma

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára