streda 9. apríla 2014

Cena ľudského života podľa GM

MICHAEL MOORE | Common Dreams
Vedenie v GM po 13 rokov vedelo, že ich autá majú závadný zapaľovací spínač, ktorý by fakticky zabíjal ľudí. No vykonali „analýzu nákladov a ziskov“ a došli k záveru, že zaplatiť rodinným príslušníkom zosnulých bude lacnejšie ako  do každého auta namontovať 10 dolárovú súčiastku.

Som proti trestu smrti, no ku každému pravidlu jestvuje zvyčajne výnimka, a v tomto prípade dúfam, že budú zločinci v General Motors zatknutí a donútení zaplatiť za ich dopredu premyslené rozhodnutie vziať ľudské životy za mizerných desať dolárov. Vedenie v GM po 13 rokov vedelo, že ich autá majú závadný zapaľovací spínač, ktorý by fakticky zabíjal ľudí. No vykonali „analýzu nákladov a ziskov“ a došli k záveru, že zaplatiť rodinným príslušníkom zosnulých bude lacnejšie ako  do každého auta namontovať 10 dolárovú súčiastku. Svoje zistenia potom zakryli a nechali milióny ľudí naďalej jazdiť s defektnou súčiastkou v ich autách. Neboli by žiadne nápravy. Ostali by len rodičia a rozkúskované časti tiel ich mŕtvych detí. Všimnite si tú značku USA na vašom Chevrolete. V roku 2007 odporučil zástupca Úradu národnej bezpečnosti diaľničnej dopravy (National Traffic Safety Administration) formálne vyšetrovanie, no bol zamietnutý inými ľuďmi z Bushovho dopravného oddelenia „priateľského voči biznisu“.

Až teraz, počas nanovo vytvoreného GM -od roku 2009 vlastneného, v podstate, vami a mnou- vyšla pravda na povrch. A hádal by som, že to má čosi dočinenia so skutočnosťou, že General Motors teraz vedie jedna matka. Pred niekoľkými mesiacmi bola Marry Barra, bývalá obyvateľka mesta Flint, dcéra robotníka a odborára v GM, menovaná za jeho generálnu riaditeľku. A zdá sa, že nie je jednou z tých starých dobrých chlapcov. Vystúpila pred všetkých a vyhlásila pravdu o tom, čo GM spravil, a nariadila jednu obrovskú výmenu za druhou, a za pár hodín sa chystá čeliť Kongresu.

Denník The Washington Post, v inak dobrom článku, zvaľuje vinu za celú túto smutnú aféru na „korporátnu kultúru“ v GM. Aký priateľský názov! Už len čítať slová „kultúra“ a „General Motors“ v jednej vete stačí na to, aby niekomu zabehlo. Nie, príčinou tejto tragédie je ekonomický systém, ktorý stavia zisk nad všetko ostatné, vrátane -a hlavne- ľudského života. GM má právnu zodpovednosť a splnomocnenie voči svojim akcionárom vytvoriť najväčší zisk, aký dokáže. A ak ich šéfovia stlačia čísla a ukážu, že ušetria viac peňazí NIE opravením alebo nahradením súčiastky, tak to aj dopekla spravia. Sr** na vás, sr** na mňa, a sr** na všetkých, ktorých pošlú na druhý svet. To pekne vystihuje ich „kultúru“. Vedia, že ich neprichytia, a ak áno, nikto si nikdy nič neodsedí.

Dúfam, že v Obamovej administratíve niekto vytiahne putá, jednotky SWAT, alebo armádu USA, ak bude treba, napochoduje do riaditeľstva GM v centre Detroitu a vytiahne odtiaľ každého, kto tam je a mal s týmto niečo spoločné. A ak už opustili mesto, dopadnú ich a dovedú k spravodlivosti.1 komentár:

  1. Obdobne postupovali onoho času aj vo Volkswagene čo sa týka opierok na hlavu. A predpokladám, že toto je štandardný postup v každej automobilke. Proste to je normálne, racionálne správanie v kapitalizme. Keď sa nám zdá normálne, racionálne správanie v kapitalizme sociopatické, tak by sme z toho mali začať vyvádzať dôsledky.

    OdpovedaťOdstrániť