piatok 4. apríla 2014

Chvalabohu nevyhral Fico. No žiaľ vyhral Kiska

Premiéra s hodinkami za 600 000 Sk porazil v prezidentských voľbách chlapík s 300 000 000 Sk na účte. Demokracia opäť boduje...

Fico - antifico - nový Fico

Andrej Kiska sa mohol namočiť do politiky a riešiť reálnu situáciu, no načo, keď v prezidentskom paláci nemusí? Nebude sa korumpovať politickým bojom, keď stačí vytvoriť charitatívne logo, pod ktorým si už ľudia pomôžu sami. (Treba sa učiť od cirkví, ktorým sa charita pri tých 30 miliónoch eur, čo ročne od sekulárneho štátu dostávajú, tiež sakramentsky oplatí!) Dnes vám stačí pekne „podnikateľsky“ a zákonne vyžmýkať chudobu splátkovými kalendármi a pôžičkami a ešte budete dávaný za vzorový príklad úspechu. Politici sú tí zlí, veľkopodnikatelia iba spoločensky prospešne podnikajú... s poskytovaním zdravotnej starostlivosti, novostavbami, energetikou, Tatrami... Keďže sa vina zvaľuje na politikov, môžu najbohatší ostať starostlivo zabalení pod perinkou.

Fakticky, vyhral Nikto. Avšak, topiaca sa pravica sa okamžite chopila výsledkov tej hlasujúcej polovice oprávnených voličov. Egomaniaci Lipšic, Frešo a Sulík netrpezlivo čakajú na svoju príležitosť ako herec, čo si pre svoju rolu vo filme doma pred zrkadlom vopred skúša kostýmy a cvičí opičky. Hrozivé na tom je, že títo komedianti berú aj primitívne role ultrapravice charakteristické jednou-dvoma replikami, a to, podľa Petra Javůrka, buď z vlastnej politickej idiocie (SaS), prospechárstva (SDKÚ-DS), alebo vôle po pevnej ruke (NOVA).

Anti-fico, rovnako ako svojho času anti-mečiar, je hocikto, kto "nás" dostane ku korytu: tak ako sa bojom proti Mečiarovi dala voľná ruka privatizácii, bojom proti Ficovi sa odovzdala ďalšej. Charakter politiky korupcie sa nemení, skôr sa odovzdáva štafeta, kde na štvrtej línii v rýchlostnom behu do priepasti už v trenkách a tielku čaká Marián Kotleba s fakľou v ruke. Pustú logiku zovšeobecňovania a vymedzovania sa šíri i silná zaujatosť novinárov ako je Peter Schutz, ktorý hovorí o celkovom škodení Fica, pričom zahmlieva pozitívne kroky ako zrušenie rovnej dane, kritiku druhého piliera či vyvlastňovanie súkromných zdravotných poisťovní. Všetky tieto kroky by mohli priniesť lepšie fungujúci štát, i keď, ako hovorí šéf lekárskej komory Marián Kollár, monopol na riadenie týchto služieb na druhej strane predstavuje veľké pokušenie pre moc zneužiť ich.

Vreckové pre prezidenta

Naplno pôsobí sila perspektívy: pri každej politike SMER-u ide automaticky o lož, kým vyhlásenia pravice sú vzťahované na racionálne predpovede a hodnotenia. Lžou je však akékoľvek navrávanie pracujúcim, nezamestnaným a dôchodcom uskromniť sa kvôli ťažkým časom. Problémom nie sú politici, ale nenásytné záujmy bohatých, ktoré (namiesto ľudí) reprezentujú. Legitimizáciou antipolitických subjektov -od expertokratov a podnikateľov po vodcov a milionárov- sa do funkcií dostávajú aktéri, ktorí si dokážu štát prispôsobiť rovnako, ako si prispôsobili voľby prezidenta - na uchopenie a uchovanie moci bez ohľadu na ľudí.

Kiska je samozrejme antipolitický iba naoko. Múdro vyhlásil, že pracovné miesta nevytvárajú odborári, čím chcel vyjadriť ich nadbytočnosť. Zakrýva sa tak fakt, že si šéfovia môžu naďalej vyplácať odmeny, zatiaľ čo ostatným namiesto mzdy rastie pracovná doba. A ako inak možno zmeniť túto nespravodlivosť, ak nie odbormi? Školy podľa Kisku nefungujú efektívne, rozumej podľa potrieb trhu, i keď v skutočnosti sú práve podľa trhu práce najžiadanejší lekári-špecialisti a učitelia všetkých stupňov škôl. Poradcov si Kiska hľadá medzi bývalými poradcami pravicových premiérov a spoluprácu nadviazal aj s krátkozrakým Martinom Bútorom, ktorý vidí anexiu Krymu, no nie inváziu do Iraku. Ako sme už naznačili, Kiskova morálka stojí na kalkulácii - nie je ochotný vzdať sa podielu vo svojich firmách, no rád sa vzdá prezidentského platu v prospech druhých. Napokon, plat by mu vyniesol menej ako biznis. A pri tom bledne ako morálna autorita prezidenta, tak Ústava, a nejaký smiešny konflikt záujmov sa môže tiež strčiť.

Dvojité vydridušstvo

Banalizovanie úžery a scientológie Mariánom Leškom (komentátor Trend-u) ako podpásových úderov Ficovej kampane, adresovanej konzervatívnemu voličovi, svedčí o naivite dotyčného, príp. tichom nadŕžaní Kiskovi. Chybou bolo, ako napísal Peter Javůrek, že sa Fico spoliehal na obyčajné pudy voliča, pričom úplne podcenil liberálne zmýšľajúcu časť voličstva a, naviac, útočil na národnostné menšiny. Populistická politika napokon tiež žne svoje trpké ovocie. Ako sa to ale má s tou scientológiou?

Scientológovia sú známi tým, že svojich členov izolujú od rodiny, príp. okolitého sveta, aby si nad nimi získali úplný vplyv. Prostredníctvom manipulácie a citlivých súkromných informácii z nich potom ťahajú peniaze. Pre dosiahnutie tohto cieľa sekta prenasleduje a zaznamenáva svojich kritikov a snaží si získať oficiálne uznanie nielen cez právnikov, ale i vplyvnými a známymi osobnosťami. (Organizácia sa prezentuje prostredníctvom odborných školení pre manažérov.) Zatiaľ čo Kiska zbohatol na pôžičkách pre chudobných, na majetnejších ľudí môže zo strany sekty číhať psychologická úžera.

Ak by chcela sekta rozšíriť svoj vplyv prostredníctvom Andreja Kisku, zrejme by s tým nevychádzala počas jeho volebnej kampane, ale čakala v úzadí. Ako upozornil bezpečnostný analytik Žitný, prezident napríklad dostáva od spravodajskej služby informácie o bezpečnosti štátu či fungovaní ekonomických daňových systémov, ktoré by mohli scientológom dobre poslúžiť. Ak je Kiska naozaj trójskym koňom sekty, budú mať aspoň v časopise Zem a vek čo riešiť, pretože toto sú, na rozdiel od zovšednelej korupcie a oligarchie zákonite vyšlej z privatizácie, skutočne temné zákulisné ťahy. V celku však nejde o to, kto je s kým poprepájaný, ale o prostredie, ktoré také čosi umožňuje. Mená môžu nahradiť iné mená a nič sa nezmení, pokiaľ budú nastupovať do rovnakých pozícií a prostredia.

Falošné hlasy v speváckej šou demokracie

Sami vidíme, že kohokoľvek zvolíme, jedna voľba je horšia ako druhá. Nejde ani o to, že každý má svoje chyby, ale že žiaden z nich situáciu nezlepší a my len pristupujeme na klam výberu. Za toto uvedomenie by sme sa nemali hanbiť, ale brať ho ako výhru nad ilúziou a ďalšou neslobodou. Rozhodnutia by nemali byť založené na bilboardoch, ani drahej kampani (a je jedno, či ide o jednotlivca, skupinku, alebo stranu), pretože už vtedy je jasné, odkiaľ vietor fúka.

Druhá obozretnosť by mala nastúpiť pri hnutiach, ktoré rozdeľujú ľudí. Je to starý trik niektorých subjektov, ktoré sa tvária alternatívne, no iba zneužívajú situáciu na zviditeľnenie svojich podlých scenárov a nič neriešia. Namiesto čelenia všeobecným problémom iba zužujú okruh tých, ktorým treba pomôcť.

Na skutočnú alternatívu netreba čakať a modliť sa za jej príchod. Skutočná alternatíva je otvorená všetkým ľuďom a nápadom a mala by byť nimi spoluvytváraná. Za zmenu a skutočnú alternatívu sme zodpovední sami a preto prekážku hľadajme v sebe a nie v dlhom nose toho druhého.

Trik demokracie spočíva v obviňovaní nevoličov z lenivosti a nezáujmu. Nevolič je však naopak najkritickejším a najpozornejším vykonávateľom republiky. Demokracia sa vôbec nezaoberá okolnosťami, v ktorých prebieha, iba ich kopíruje. Láme si hlavu spormi liberalizmu s konzervativizmom, no ekonomické témy vytláča do kúta. Preto ak chceme skutočnú zmenu, mali by sme zameranie politiky obrátiť.

Podporte klikom na vybrali.sme

21 komentárov:

 1. Tak,
  toto ma dojalo! Človek, ktorý napísal tento článok má môj obdiv!

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Pozitívne kroky? Druhý pilier bol krok vpred k súkromnému dôchodkovému sporeniu (lebo demografická krivka je neúprosná a pracujúcich bude stále menej na to aby uživili dôchodcov). Viac konkurencie v zdravotnom poistení znamená lepší výber pre klientov, napokon na súdne spory sme vyhodili zbytočne milióny (Fico je skutočne hrozný právnik, ale čo možno čakať, keď prehral 7 zo 14 sporov pred ESĽP, 7 skončilo nevýhodným "zmierom").

  A k meritu veci: "zrušenie rovnej dane"

  Pred zavedením rovnej dane percentuálny podiel dane z príjmu FO na daňových príjmoch 12,4 % (2004; klesajúca
  tendencia od roku 1998). Po zavedení rovnej dane stúpol na 18,2 % (2005). Príjem do štátneho rozpočtu:
  1998 - 177 835
  1999 - 216 720
  2000 - 213 477
  2001 - 205 353
  2002 - 220 362
  2003 - 233 071
  2004 - 242 444
  2005 - 258 694

  Príklad z praxe:
  Čistá mzda pred reformou (2003): 12 558 (z hrubej 16 000)
  Čistá mzda po reforme (2004): 12 503

  Pritom ešte vďaka odočítateľnej položke obsahovala aj rovná daň skrytú progresiu. Efektívna daň bola
  pri mes. príjmoch:
  12 000 - 5,8 %
  18 000 - 9,3 %
  30 000 - 12,3 %
  60 000 - 15,2 %

  Pri dani z príjmov PO sa zavedením jednotnej sadzby 19 % zrušil čo najširší okruh výnimiek a oslobodení, obmedzilo sa uplatňovanie zrážkovej dane na minimum (vo výnimke ostali príjmy z dlhopisov a štát. pokladničných poukážok). Podiel na daňových príjmoch mal klesajúcu tendenciu od roku 1998 (16,2 %) do roku 2004 (14,2 %). Po zavedení rovnej dane sa zvýšil na 18,9 %. Príjem do štátneho rozpočtu:
  1998 - 177 835
  1999 - 216 720
  2000 - 213 477
  2001 - 205 353
  2002 - 220 362
  2003 - 233 071
  2004 - 242 444
  2005 - 258 694

  V skutočnosti rovná daň zlepšila makroekonomické ukazovatele Slovenska, poskytla viac priestoru na rozvoj podnikania a živnostníctva a tým pádom zlepšila podnikateľské prostredie. To sa premieta do zvýšenia životnej úrovne, zamestnanosti. Napokon rovná daň aj z morálneho hľadiska vychádza ako lepší model, pretože každý prispieva rovnakým podielom.

  Kritika, ktorá sa týka slovenskej rovnej dane by bola:
  - nebolo potrebných 19 %, postačovalo 15 %
  - mikroekonomické hľadisko (to bolo ale riešené zvýšením nezdaniteľného minima)
  - neobsahovala zároveň koncept tzv. negatívnej dane (tá by nahradila sociálne dávky, de facto zjednotená soc. dávka závislá len od výšky príjmu - miery chudoby)

  Najprv naštudovať veci a potom kritizovať rovnú daň....
  P.Kollar

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som si doteraz myslel že prehra štátu na Európskom súde pre ľudské práva, je vždy výhra občana. Ale asi nie pre retardovaného pravičiara ...

   Odstrániť
  2. Prehra štátu je predovšetkým prehra, ktorá sa platí zo štátneho rozpočtu. Tá veta referovala Ficove "úžasné" právnické schopnosti, netýka sa prípadov. Dalo sa to urobiť aj lepšie, dohodnúť sa než to išlo k súdu, ale to by musel Fico aj odvádzať kvalitnejšiu prácu.
   Ale keď vám to jediné vadí, tak je to v poriadku.

   Odstrániť
  3. Ak to pán pravičiar nepochopil, tak Európsky súd pre ľudské práva je posledná inštancia pre občanov, ak vyčerpali všetky možnosti domáhať sa spravodlivosti vo vlastnom štáte. To znamená, že štát sa s občanom nechcel dohodnúť a tak sa občan rozhodol obrátiť sa na ESĽP. Takže prípadná výhra štátu by znamenala podkopnúť občanovi nohy v jeho boji za spravodlivosť.

   A že pre pravičiara je občianska spravodlivosť len otravná nákladová položka, ktorej sa chce čo najrýchlejšie zbaviť, už asi nikoho neprekvapuje.

   Chcieť aby občan prehral svoj boj za spravodlivoť, kam ešte pravica dokáže klesnúť ...

   Odstrániť
 3. autor je lavicovy kaviarensky taraj. Nedavaj Nevolicov ako nieco vazne. Nevolic je odpad spolocnosti, nieco ako slepe crevo.

  Nevolic neodkazuje nikomu nic, nepomaha nikomu, jedine co robi skodi a brani ociste.

  cely clanok je jeden velky uplakany blabol z hlavy cloveka zijuceho v utopii. Cloveka co nema na to aby bol podnikatel, aby bol aspon kandidat na prezidenta, niemand co dokaze akurat tak stekat.

  Proste prototyp nevolica = slepe crevo spolocnosti

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Počul som, že sa náruživým čitateľom SME robí pena okolo úst... tak pozor, aby ste si nezaslintali klávesnicu.

   Predpokladám, že ste jeden z tých, čo sa prevolili od Gorilej SDKÚ cez Kočnerovho Sulíka až po zdierača Kešku. Preto v takých črevách ako Vy hnijú exkrementy...

   Odstrániť
  2. Je to demagóg. Nedá sa dokázať, či nešli voliť pretože:
   a) nemohli, ale chceli (zahraniční občania SR)
   b) skryte podporovali niekoho, ale nešli
   c) nezaujíma ich vôbec politika
   d) letargia, nezáujem, žijú len základnými potrebami
   e) odmietajú demokraciu (anarchisti a pod.)

   A samozrejme, autor považuje každého podnikateľa za toho zlého. Ale to sa dá čakať od prívrženca "ľavého krídla SMERu", teda Blahovej ovečky.

   Odstrániť
  3. Vaša najobľúbenejšia farba bude asi čiernobiela, však?
   Aj kvôli takým šupákom, čo si vyberú hovno len preto, že sa dá jesť, to tu vyzerá takto.

   V texte sa hovorí o veľkopodnikateľoch a podnikateľoch, ktorí nemajú zábrany podnikať s hocičím. Myslím, že sa hneď v prvej vete spomína SMER a na tomto blogu aj Ľ. Blaha...

   Taký zúžený pohľad sa ale dá očakávať od obmedzenca Vášho typu...

   Odstrániť
  4. Čiernobiela nie je farba, ale kombinácia farieb.

   Splátkový predaj a lá Kiska je podnikanie v sektore finančných služieb, ale to by ste museli vedieť viac o finančných produktoch. Výhoda TatraCreditu v tej dobe spočívala v kúpe priamo od výrobcu, teda obídení cca 30% marže veľkoskladov a predajní, a jeho doručení priamo zákazníkovi (bez nákladov na kamenný obchod, personál predajne...). Ale človek, ktorý umožní zákazníkovi používať tovar už po zaplatení zlomku hodnoty toho tovaru (nehovoriac o tom, že navýšenie do 10% a úrok 0%), je asi rovnaký ako Jakabovič a Tkáč žmýkajúci slovenskú štátnu kasu, že? A potom, že kto vidí čiernobielo a zúžene...

   A o tom, že Blaha tu je často spomínaný - azda tomu nie je tak? Na YT máte od neho zbierku faktických poznámok a prejavov, dokonca aj jeho nechutné a primitívne poznámky. Smer sa tu kritizuje, ale keby bola nevyhnutnosť voľby Smer x napr. SaS, je jasné, koho beriete. A že "nezávislí"...

   Odstrániť
  5. Človeče, logické a deduktívne schopnosti nie sú Vašou silnou stránkou. Ak zákazník preplatí tovar takými splátkami, že to obchodná inšpekcia nazve úžerou, tak sú tie ostatné poplatky irelevantné. Kiska pre Trend sám priznal, že požičiaval za viac ako banky.
   Rozdiel medzi J&T a Kiskom je cca 200 mil. eur, no podľa Vás to na Anjela asi stačí... Tá nesúmerateľnosť oproti bežnému zarábajúcemu Vám nič nehovorí....

   Ak je tu niekto spomínaný viackrát, čo to znamená? Ak by ste neboli neschopní, nájdete aj kritiku. Ťažko na tie Vaše posplietaniny reagovať... Čítali ste článok?

   Odstrániť
  6. presne tak, suhlasim s kolegovym nazorom vyssie, autor tohto clanku je "lavicovy kaviarensky taraj"... a vyzdvihnut nevolicov na piedestal v systeme demokracie - pricom nic "dokonalejsie" zial ludstvo doteraz nevymyslelo, je ozaj ubohe.
   Rovnako ako ubohe kydanie na podnikatelov a podnikanie... Uplna obmedzenost autora.

   Odstrániť
  7. Na kolegu bola reakcia, trapko.

   Odstrániť
  8. Jaj, Anonymko? To si ešte nikdy nepočul že sa dá voliť tým, že nevolím? Musím konštatovať, že si neveľmo dovzdelaný! Dokonca sa dá voliť aj nohami, ale to bude zrejme pre Teba príliš zložité! Však?

   Odstrániť
  9. drzost vam nechyba, nazyvat 50% volicov slepym crevom ;)

   "kazdy nech je podnikatelom! a kto na to nema, nech neje!"

   Odstrániť
  10. a k lubosovi blahovi: http://nezavisli.blogspot.sk/2013/05/lubos-blaha-s-kravatou-bez-tricka-che.html

   Odstrániť
  11. No nie je to milé, stretnúť v diskusii inteligentného pravičiara čo ani nepozná rozdiel mezi slepým črevom a apendixom :)))
   Keď už chcem niekoho urážať, tak by bolo dobré poznať aspoň základy ľudskej anatómie :)))

   Odstrániť
 4. Bohužiaľ , je to tak.
  Premiéra s hodinkami za 600 000 Sk porazil v prezidentských voľbách chlapík s 300 000 000 Sk na účte. Demokracia opäť boduje...


  Dobrý článok. Pravicoví zadubenci vidím v debate zase excelujú :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Úbohý článok nejakého úbožiaka z úbohého Slovenska.

   Odstrániť
  2. povedal úbohý anonym

   Odstrániť
 5. Aj by som vám doprial prevziať vládu nad krajinou, nech sa ukáže tá vaša "jediná správna" politika a najsamlepší a najčestnejší politici zo SZM či odkiaľ. Jedinou podmienkou by boli otvorené hranice.

  Lebo neviem, či by ste po 4 rokoch ešte mali komu vládnuť. Banda zlodejská komunistická

  OdpovedaťOdstrániť