utorok 8. apríla 2014

Podvratná činnosť USAID v Latinskej Amerike sa neobmedzuje len na Kubu

DAN BEETON | Common Dreams
Projekt „ZunZuneo“, ktorý bol podľa správ agentúry AP „zameraný na podkopanie komunistickej vlády Kuby,“ bol pod dohľadom Úradu transformačných iniciatív (OTI) agentúry USAID. Agentúra AP opisuje OTI ako „odbor vytvorený po páde Sovietskeho zväzu na šírenie záujmov USA rýchlou zmenou politického prostredia – bez zvyčajnej byrokracie.“

Tohto týždňa sa novému odhaleniu agentúry Associated Press v projekte Agentúry pre medzinárodný rozvoj Spojených štátov (USAID) na vytvorenie mediálnej sociálnej siete v podobe Twitteru na Kube dostalo dosť pozornosti, od správ o skutočnom Twitteri počas včerajšieho dňa, keď sa kauza dostala na verejnosť, a vyžiadala si komentáre viacerých členov Kongresu a ďalších politikov. Projekt „ZunZuneo“, ktorý bol podľa správ agentúry AP „zameraný na podkopanie komunistickej vlády Kuby,“ bol pod dohľadom Úradu transformačných iniciatív (OTI) agentúry USAID. Agentúra AP opisuje OTI ako „odbor vytvorený po páde Sovietskeho zväzu na šírenie záujmov USA rýchlou zmenou politického prostredia – bez zvyčajnej byrokracie.“ Jeho snahy podkopať Kubánsku vládu nie sú nezvyčajné, ak vezmeme do úvahy záznamy organizácie v iných krajinách regiónu.


Ako včera v rozhovore pre rádio KPFA v programe „Letters and Politics“ ozrejmil jeden z riaditeľov CEPR (Centrum pre ekonomický a politický výskum), Mark Weisbrot, práve USAID a OTI sa medzi iným angažovali v rôznych snahách podkopať demokraticky zvolené vlády Venezuely, Bolívie, a Haiti, a takéto „otvorené spoločnosti“ by mohli s väčšou pravdepodobnosťou byť ovplyvnené týmito činnosťami než Kuba. Odtajnené vládne dokumenty USA ukazujú, že USAID a OTI hrali vo Venezuele ústrednú rolu sponzorovaním a prácou so skupinami a jednotlivcami po krátkodobom puči v roku 2002 proti Hugovi Chávezovi. Kľúčový dodávateľ pre USAID/OTI v tejto snahe bol Development Alternatives, Inc. (DAI).


Nedávne depeše ministerstva zahraničných vecí zverejnené Wikileaks odhaľujú, že podvratná činnosť USAID/OTI vo Venezuele sa rozšírila na éru Obamovej administratívy (do roku 2010, kedy zjavne sponzorstvo OTI vo Venezuele skončilo), a DAI naďalej hralo dôležitú rolu. Depeša ministerstva zahraničných vecí z novembra 2006 ozrejmuje stratégiu americkej ambasády vo Venezuele, a to to, ako „aktivity [USAID/OTI] podporujú [túto] stratégiu“:V auguste 2004 načrtol veľvyslanec päťbodovú stratégiu tímu tejto krajiny na riadenie činností ambasády vo Venezuele pre obdobie 2004 / 2006 (predovšetkým od referenda k prezidentským voľbám roku 2006). Zameranie stratégie je: 1) Posilniť demokratické inštitúcie, 2) Preniknúť do Chávezovej politickej základne, 3) Rozdeliť chávizmus, 4) Ochrana vitálneho biznisu USA, a 5) Medzinárodná izolácia Cháveza.


Medzi spôsobmi, akými USAID/OTI podporovala túto stratégiu je sponzorovanie a trénovanie protestných skupín. Tieto depeše z augusta 2009 citujú šéfa dodávateľa USAID/OTI z venezuelskej kancelárie DAI, Eduarda Fernandeza, keď, počas protestov roku 2009, povedal, že všetci organizátori protestov sú platení DAI:


Fernandez povedal DCM Caufield, že sa domnieva, že podvojným cieľom [Vedeckého, trestného a kriminálneho vyšetrovacieho zboru] je získať informácie týkajúce sa tých, ktorí sú platení DAI a zoškrtať ich financovanie. Fernandez povedal, že „ulice sú horúce“, čím odkazoval na rastúce protesty voči Chávezovej snahe skonsolidovať moc, a „všetci títo ľudia (organizujúci protesty) sú nami zaplatení.“ Fernandez viedol vo Venezuele od roku 2004 pre DAI nebojové tréningy a grantové programy.


Depeše z novembra 2006 opisujú príklad partnerov USAID/OTI vo Venezuele, ktorí „uzatvárajú mesto“:


CECAVID: Tento projekt podporoval mimovládnu organizáciu pracujúcu so ženami v neformálych oblastiach Barquisimeto, piatom najväčšom meste Venezuely. Tréning im pomohol vyjednávať s mestskou správou pre poskytnutie lepších podmienok pre prácu. Po počiatočnom súhlase s podmienkami pre ženy, porušila správa mesta dohodu a ženy na 2 dni uzatvorili mesto a prinútili tak starostu vrátiť sa k vyjednávaciemu stolu. Tento projekt sa teraz opakuje v inej oblasti Venezuely.


Implikácie súčasnej situácie vo Venezuele sú zreteľné pokiaľ berieme do úvahy to, že takéto aktivity skončili navzdory desiatkam miliónov dolárov financií USAID určených pre Venezuelu, z ktorých šla časť cez organizácie ako Freedom House, a International Republican Institute, a niektoré tiež financovali skupiny zaangažované v puči z 2002 (ktorému prominentní zamestnanci IRI toho času verejne aplaudovali).


Depeša z toho novembra 2006 poznamenáva, že cieľom jedného OTI programu je posilniť podporu opozície:


...DAI priviezol do Venezuely tucty medzinárodných lídrov, univerzitných profesorov, členov mimovládnych organizácií, a politických lídrov, aby participovali na workshopoch a seminároch, ktorí sa potom do svojich krajín vracali s lepším pochopením Venezuelskej reality a ako silnejší obhájcovia Venezuelskej opozície.


Mnohé z tisícok depeší pochádzajúcich z americkej ambasády v Caracase, ktoré zverejnili Wikileaks opisujú bežnú komunikáciu a koordináciu s prominentnými opozičnými lídrami a skupinami. Zvláštnym favoritom bola mimovládna organizácia Súmate a jej líderka Maria Corina Machado, ktorá pre svoju úlohu v protestnom hnutí plnila posledné dva mesiace titulky novín. Depeše ukazujú, že z historického hľadiska zaujala Machado ešte extrémnejšie pozície ako niektorí opoziční lídri, a ambasáda prinajmenšom osobne spochybnila stratégiu Súmate diskreditujúcu volebný systém Venezuely, ktorý pre zmenu prispel k porazeniu opozície vo voľbách (najzreteľnejšie v roku 2005, keď opozičný bojkot viedol k úplnej dominancii Chávezovcov v národnom zhromaždení). Súčasné protesty nie sú iné; Machado a Leopoldo López spustili koncom januára kampaň „La Salida“, so strategickým cieľom vytlačiť prezidenta Nicolása Madura z úradu, a sľúbili „vyvolať v uliciach chaos“.


Podpora destabilizácie prostredníctvom USAID nie je pre cielené vlády tajomstvom. V septembri 2008, uprostred násilnej, rasistickej a pro-odštipeneckej kampane proti demokraticky zvolenej vláde Eva Moralesa v Bolívii, vyhostil Morales veľvyslanca USA, a Venezuela ho v „v solidarite“ nasledovala. Bolívia neskôr ukončila celú zainteresovanosť USAID v Bolívii po tom, ako agentúra odmietla zverejniť koho v krajine sponzorovala (žiadosti zákona o slobode informácii boli nezávisle vyplnené, no neboli zodpovedané). Ambasáda USA v Bolívii bola toho času prichytená pri tom, ako žiada dobrovoľníkov Mierových zborov a študentov Fulbrightovho programu v krajine, aby sa zapojili do špionáže.


V komentári o nepodarenom ZunZuneo programe USAID/OTI na Kube, riaditeľ House Oversight and Government Reform, Jasom Chaffetz (R-UT) poznamenal, že „Toto nie je to, čo by mala USAID robiť. USAID nesie zástavu USA a mala by byť vo svete známa ako poctivý sprostredkovateľ dobra. Ak začnú participovať na skrytých, podvratných činnostiach, dôveryhodnosť Spojených štátov poklesne.


No záznamy USAID zapájania sa do podvratných činností sú dlhé, a dôveryhodnosť USA ako „poctivého sprostredkovateľa“ sa stratila pred mnohými rokmi.
Zdroj: https://www.commondreams.org/view/2014/04/06

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára