streda 21. mája 2014

Akú Európu chceme

Zmeňme Európu, nenechajme sa ňou meniť!

Poslední akční hrdinovia
Univerzálny vojak Martin Daňo si k hlave pritavil kameru, ktorou hodlá natočiť, preskenovať a zverejniť všetko, čo sa kde deje za zatvorenými dverami. Spálne a toalety sa tiež môžu hravo stať priestorom pre korupciu. Črtá sa tu priama videodemokracia ako dokonalý nástroj transparentného ožobračovania. Daňo totiž nechce premenu hodnotového rámca verejného priestoru, teda toho ako obmedziť vplyv monopolov a finančných skupín,  ale jeho rozdelenie na otvorené minipriestory, o ktoré sa môžu naďalej starať tí s najväčším finančným a mediálnym vplyvom. Čiže: ďalší pokles životnej úrovne, tentokrát pod ochrannou známkou „schválené (zainteresovanými) občanmi“. 

Dômyselný rytier Don Quijote de la Oravec sa do boja vybral so svojím verným zbrojnošom Sulíkom, voziacim sa na oslíkovi všetko znesúceho voliča. Odhodlane vytiahli do boja s obrom štátu, čo je vlastne boj s veternými mlynmi, pretože čím viac s ním bojujú, tým viac sa na ňom nabaľujú

Radosť mať smäd môže človek zas mať s Ivanom Štefancom z SDKÚ-DS, ktorý navrhuje zvýšiť nadčasy o 100 hodín ročne. Európsky priemer je 80, no jemu sa zdá, že ľudia s rodinami trávia zbytočne veľa času a tak by sme sa pri 250-tich hodinách nadčasov mohli vrátiť k šiestemu pracovnému dňu, teda do 60-tych rokov. Slovo „kresťanská“ v názve strany by potom suplovalo napríklad čakanie na živiteľa v kostolných laviciach do neskorých večerných hodín. Okrem toho by Štefanec od odborov chcel, aby preukazovali, že zastupujú aspoň 30% zamestnancov, čím by sa viac zatlačilo na možnosti ich kolektívneho vyjednávania a ďalšie znižovanie platov. 

Na čele výpravy slovenských sociálnych demokratov stojí Maroš Šefčovič. Strana i on boli súčasťou európskej politiky, ktorá sa po šiestich rokoch krízy konečne dopracovala k tomu, že za krízu by mali platiť tí, ktorí na nej (najviac) zarobili, teda finančný sektor. Ten sa nabalil nielen pred vypuknutím krízy, ale i z nešťastia zadĺžených ľudí, ktoré vytvorili nerovnosti, novými pôžičkami pre krachujúce štáty a nákupom ich výpredajov. „Daň Robina Hooda“ tak prichádza neskoro - po dobe tvrdých sankcií naordinovaných Troikou, v dobe, keď k nej vyzýval už i Vatikán. Smeráčka Monika Smolková sa na debate o sociálnej Európe vyjadrila, že zahlasovala za zabezpečenie potravinovej pomoci pre občanov do roku 2020. Niežeby to bolo zlé, ale takáto charita je v rámci ich predstáv o sociálnej Európe zrejme všetkým, na čo sa tam zmôžu.

Rozbiť jednotu
Európska únia však nie je zlý projekt. Mala zabezpečiť mier, čo sa jej prostredníctvom zabezpečenia zóny voľného obchodu aj podarilo. Dnes však popri hrozbe ďalšieho neobmedzeného pohybu kapitálu a tovarov (akým je i chystaná Transatlantická zmluva s USA) hrozí i obmedzenie pohybu ľudí. Volania po obmedzení pohybu sa (po zbytočnej panike občanov) objavili dokonca aj v bohatom Švajčiarsku či u kandidáta KSČM M. Ransdorfa. V takomto svete si konzervatívci a liberáli rozumeli až príliš dobre – starý systém založený na neoliberálnom voľnom trhu, podporovaný ideológiou rodiny, cirkvi a tvrdej ruky (represie). Najlepším príkladom toho je strana NOVA (KDS a OKS), i keď ekonomický liberalizmus (neoliberalizmus) podľa potrieb paktuje aj s liberalizmom kultúrnym (práva sexuálnych menšín, legalizácia marihuany...).

Jednoduchou úlohou týchto strán, straničiek a iniciatív je rozbiť jednotu a solidaritu ľudí. 29 strán v eurovoľbách je toho dobrým dôkazom: hokejisti, kúzelníci, škrtači, kariéristi, euroskeptici, vysedávači, osvedčené recepty, zlepšováky, starí, mladí... X pohľadov, odtieňov a rozdielov, x receptov. Máme tu niekoľko kresťanských, niekoľko maďarských, niekoľko občianskych strán, zopár tých pseudoľavicových, ba dokonca i kotlebovci sa rozdelili do dvoch (až tak stojí Únia v ich plánoch). O to smutnejšie však je, že autentickú ľavicu zastupujú až 3 strany (Úsvit, Vzdor-hnutie práce a KSS).

Kto ostane?
Vzdor-hp spravilo chybu tým, že EÚ prezentovalo ako najväčšie zlo. Na chvíľu sa tak vzorom nezávislej, ľudí zastupujúcej strany stal okrem Vladimíra Lenina i Václav Klaus. Rozpad Eurozóny totiž podľa všetkého vnímajú ako pozitívum. A na tom sa vzácne zhodnú so Sulíkom, Kotlebom či Klausom. Taktiku „čím horšie, tým lepšie“ prezentoval už ruský bojovník proti cárizmu Černyševskij. Netreba však zabúdať, že žijeme v dobe médií a masovej propagandy, kedy je proti sebe možné poštvať dvoch bratov len preto, aby sa uspokojili záujmy oligarchov, ktorí tieto médiá zároveň vlastnia. Okrem propagandy sú to ešte štruktúry trhu, medzinárodných organizácií a zmlúv, ktoré obmedzujú manévrovacie možnosti nášho beztak malého Slovenska.

KSS, napriek svojej doterajšej izolácii, postavilo do eurovolieb kandidátku so schopným a rozhľadeným ekonómom, skutočným (nie rýchlokvaseným) odborníkom na medzinárodné vzťahy a kritickým, proti prúdu mysliacim intelektuálom. Na to, aby sa rozrušili, či rozšírili štruktúry vymedzujúce mantinely politického diania je si potrebné získať kredibilitu a stabilizovať situáciu. Verejnosť nebude aktivity na reálne zlepšenie svojej situácie vnímať buď vôbec, alebo vážne, pokiaľ sa nelegitimizujú a neprelomia mediálne bariéry, ktoré zväzujú ich propagáciu a realizáciu.

KSS má štatút pozorovateľa strany Európskej ľavice, ktorá chce pozmeniť smerovanie Európskej únie, a to postupnými a realistickými krokmi. Mainstreamoví politici a ekonómovia začínajú chápať, že škrtmi sa ekonomika nezotaví, ani nezlepší situácia a ani to nepomáha demokracii. Už len z hľadiska veriteľov by malo by želateľné vytvoriť zadĺženým krajinám a ľuďom také podmienky, aby boli schopní dlhy splatiť, teda ak chcú svoje peniaze ešte niekedy vidieť. Verím, že medzi kapitalistami jestvujú triezvo uvažujúci ľudia, ktorí vedia, že druhá svetová vojna bola hrôzou, ktorá sa nesmie zopakovať.

PS: Voliť a nenechať sa prehlasovať
Slováci by mali v tejto situácii myslieť na svoje záujmy, na to, ako sa im žije a nenechať sa obalamutiť novinkami, zlepšovákmi toho istého, marginálnejšími témami či osobnosťami. Dôležité je dokázať sa spojiť vo viere na lepší život, na ktorý máme všetci právo a nenechať sa rozdeliť zúfalstvom o zvyšky. Len reálna ľavica môže dať politike nový zmysel a zabezpečiť nám lepšiu Európu, lepšie Slovensko.  

Podporte na vybrali.sme

16 komentárov:

 1. Neviem či sa dá Vitkovič pokladať za autentického ľavičiara, s tými jeho macho stereotypmi, kde ženy prirovnáva k štetkám...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ste strašne hlúpy človek. Neviete rozoznať štetku a fretku. Máte chybu v programe, nie len jednu.
   Menšinová Katolíčka.

   Odstrániť
  2. To máte chybu v programe vy. Vitkoviť má problém rozoznať fretku od hranostaja. Čo ale tento macho-komunista nemá problém, je prirovnávať ženy k štetkám.

   Odstrániť
  3. Ale ak macho-komunista Vitkovič obľubuje takéto hrátky, tak nech si na mušku vezme aj svojho druha v kandidátke do euparlamentu Dona Camilla a Pepponeho v jednej osobe Petra Dinuša.

   Mnoho podnetných nápadov určite nájde v tejto diskusii:
   http://nezavisli.blogspot.sk/2014/05/peter-dinus-cielom-komunistov-by-malo.html

   Odstrániť
  4. odcitujte prosim, kde prirovnava zenu k stetke, dakujem

   Odstrániť
  5. TU
   https://www.youtube.com/watch?v=8wVGyjjE-G8

   Odstrániť
  6. jaaj, no to nebolo pekne od neho, ale on ju prirovnal k dame s hranostajom

   Odstrániť
  7. ... a hranostaja nazval fretkou ... a potom ukázal fotku štefanekovej s fretkou ...

   ... správanie sa k ženám je lakmusový papierik každého politika ... touto skúškou vitkovič neprešiel ...

   Odstrániť
  8. Súdruh Vitkovič je vlastne taký nepochopený humorista. Keď bude po voľbách možno by mal požiadať Ivana Gašparoviča, aby ho ešte na tú krátku chvíľu čo bude prezidentom zobral k sebe a k Dáriusovi Rusnákovi do prezidentského paláca. Referencie má na to isto dostačujúce ...

   Odstrániť
  9. a vy ste plateny provokater, aj vieme kto

   Odstrániť
  10. Podla najnovších informácií George Sosors vyčlenil 10 miliónov eur na diskreditáciu Marána Vitkoviča a komunistickej strany, ktorých považuje po výsledku v eurovolbách za ohrozenie svojej existencie. Neváhal zájsť až tak ďaleko, že vyfabrikoval video na ktorom Marían V. prirovnáva ženy k štetkám. A že si tento po krvi túžiaci imperialista platí provokatérov, to už nikoho ani neprekvapuje.

   Odstrániť
  11. *Milé.. toto ste vymýšľali tak dlho?
   Ste boli v Prahe, čo?

   Odstrániť
 2. Prečo KSS zase nevyplnila volebnú kalkulačku?
  http://volebnakalkulacka.sk/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Volebná kalkulačka v žiadnom prípade nesupluje prezentáciu v médiách a slúži skôr iba ako jej smiešna náhrada.
   Volebná kalkulačka neposkytuje priestor pre úplnú definíciu hlbších problémov, ktorým EÚ čelí.
   Všetko dobré, nech aj Vám už začne propagačné voľno.

   Odstrániť
  2. Odstrihnúť si dobrovolne taký komunikačný kanál a byť na to ešte hrdý, to je už na diagnózu.

   Odstrániť
  3. Komunisti nemôžu vypĺňať volebné kalkulačky, lebo by potom ľudia pochopili o čo komunistom naozaj ide. A to vždy bola, je aj bude moc. A odpovedaním na jednoduhé otázky z reálneho každodenného života sa vystavujú nebezpečenstvu že ľudia pochopia ako veľmi sú odtrhnutý od reality a preto potrebujú mlžiť frázami.

   Odstrániť