sobota 31. mája 2014

Komentár Slavoja Žižeka ku Kapitálu 21. storočia Thomasa Pikettyho

SLAVOJ ŽIŽEK | simongros.com
Výňatok z prednášky Slavoja Žižeka: Smerom k materialistickej teórii subjektivity

„Viete prečo si myslím, že je (Thomas Piketty) utopista? Svojím spôsobom má pravdu. Prekonanie kapitalizmu v 20. storočí nefungovalo, ale on potom generalizuje tento výsledok, on akceptuje, ako dobrý Keynesián, že kapitalizmus je jediným možným ihriskom; všetky alternatívy skončili fiaskom, takže ho musíme zachovať. Je svojím spôsobom taký sociálno- demokratický Peter Mendelson, Blairov temný princ, ktorý povedal, že (v ekonómii) sme všetci Thatcheristami. Všetko, čo dokážeme je v rámci distribúcie; trochu viac zdravotnej starostlivosti, vzdelania a bla, bla. Takže, čo chcem povedať je, že si myslím, že je utopista, lebo jednoducho hovorí, že spôsob produkcie má ostať rovnaký; len zmeňme distribúciu spôsobom, nie veľmi originálnym, že radikálne zvýšime dane.

Tu teraz začína problém, tu prichádza utópia. Nehovorím, že to nemáme urobiť, hovorím len, že urobiť toto a nič viac je nemožné. To je jeho utópia. Že v zásade môžeme mať dnešný kapitalizmus, ktorý ako mašinéria ostane rovnaký, len och, och, tu je moja daň, naparte mi 80%. Nemyslím si, že toto je uskutočniteľné. Myslím- že ak si predstavíte, že toto urobí vláda- že Piketty si je vedomý, že to je nutné spraviť globálne. Lebo ak to urobíte v jednej krajine, tak sa kapitál presunie inde, bla, bla. To je ďalší aspekt jeho utopizmu, moje tvrdenie je, že ak si predstavíte svetovú organizáciu, ktorá by dokázala presadiť Pikettyho opatrenia efektívne, tak sú problémy už vyriešené. Potom už máte totálnu politickú reorganizáciu, máte globálnu moc, ktorá dokáže efektívne kontrolovať kapitál, už sme vyhrali.

Takže si myslím, že svojím spôsobom podvádza, skutočným problémom je vytvoriť podmienky, aby sa jeho skromné opatrenia mohli realizovať. A preto, znovu, nie som proti nemu, paráda, zdaňme ich 80%. Čo tvrdím je, že ak by ste to urobili, veľmi skoro by ste zistili, že to vedie k ďalšej zmene, a ďalšej, a ďalšej... Hovorím, že to je skutočná utópia, a to je to, čo Hegel myslel pod abstraktným myslením, predstavovať si, že môžete prijať jedno opatrenie a nič iné sa nezmení. Samozrejme, že by bolo výborné mať dnešný kapitalizmus s jeho celou dynamikou a zmeníte ho len na úrovní prerozdeľovania, ale to je utópia. Nedá sa to, lebo zmena v prerozdeľovaní ovplyvní spôsob výroby, samotnú kapitalistickú ekonómiu, neviem v akom smere. Hovorím len, že niekedy utópia nie je anti– pragmatická, niekedy je byť falošne skromným najväčšou utópiou.“

Prepísal: Che Brandes- Tuka

zdroj: simongros.com

AUDIO

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára