štvrtok 29. mája 2014

Ľavicová Syriza víťazí v európskych voľbách v Grécku

HELENA SMITH | The Guardian
Alexis Tsipras hovorí, že výsledok volieb zbavuje vlády akejkoľvek „politickej či morálnej legitimity“ pokračovať s politikami škrtov

Nedeľné voľby boli pre Grécko zlomovým bodom, v ktorom voliči priniesli radikálne ľavicovej strane Syriza hlasité víťazstvo, pričom do Bruselu poslali prinajmenšom troch členov neonacistického Zlatého úsvitu.

V historickom dni pre ľavicu vyhrala voľby Syriza, vystupujúca proti škrtom, s rozdielom takmer štyroch bodov nad konzervatívnou Novou demokratickou stranou, vedenou premiérom Antonisom Samarasom. Po zverejnení výsledkov, v prehovore k svojim sympatizantom, vyzval Alexis Tsipras, líder Syrizy, na okamžité usporiadanie všeobecných volieb, s tým, že výsledok pripravil vládu o akúkoľvek „politickú či morálnu legitimitu“ pokračovať v presadzovaní politiky, ktorá bola vo veľkej väčšine odmietnutá.

Keď sa krajina ocitla na pokraji európskej dlhovej krízy, bolo Grécko nútené prijať ničivé reformy a škrty vo výdavkoch na oplátku za záchranné balíčky sponzorované Európskou úniou a Medzinárodným menovým fondom.

„Zajtra bude celá Európa hovoriť o Syrize,“ povedal 39-ročný Tsipras, ktorý je tiež kandidátom Európskej ľavice na prezidenta Komisie. „Ľud Európy už oslavuje porážku memoranda (dohoda vymedzujúca dve zmluvy o finančnej pomoci Aténam) v krajine, ktoré si európske vedenie zvolilo za pokusného králika.“

S takmer polovicou zrátaných hlasov a 26,4 percentami porovnanými s koalíciou dvoch strán, ktorá má dohromady 30,2%, trval Samaras na tom, že výsledok nebol schválením, o ktorý sa Syriza usilovala, aby zvrhla vládu.

Namiesto toho, s asi 9,37% hlasov to bol extrémne pravicový Zlatý úsvit, kto ukázal, že je schopný otriasť gréckym politickým establišmentom najviac.

V nadväznosti na ich silný výsledok v miestnych voľbách minulý týždeň, boli extrémisti katapultovaní na tretie miesto v politickej situácii krajiny, za Syrizou a Novou demokraciou.

Napriek svojmu silnému postoju proti EÚ a záchranným balíčkom –sentimenty, ktoré stále viac prehovárajú k srdciam a mysliam krajiny postihnutej dlhovou krízou- je Zlatý úsvit taktiež najzlovestnejšou ultrapravicovou stranou na európskom kontinente, s tretinou svojho vedenia vo väzení pre obvinenia z vedenia zločineckej organizácie.

V prvom prípade politickej sily boli extrémisti, ktorí nedávno upustili od svojho smerovania, aby zmiernili svoj obraz, no sú predmetom vládou nariadeného súdneho vyšetrovania, obvinení z vraždy, rasového násilia, nelegálneho držania zbraní a vydierania.

V reči prednesenej zo svojej aténskej cely povedal líder Zlatého úsvitu, Niukos Michaloliakos, svojim sympatizantom: „Blahoželám vám k odolávaniu vládnemu terorizmu a tomu, že neveríte jeho lžiam. Sme jedinou politickou silou, ktorá naozaj stojí proti nášmu štátu, ktorý riadia cudzie mocnosti...

Zlatý úsvit je dnes treťou politickou silou v politickom živote našej krajiny. Nová demokracia zaplatila za svoje politiky proti našim ľuďom... a Syriza nedokázala vyjadriť verejný hnev. Našim sloganom bolo, že by zlodeji mali byť vo väzení a peniaze, ktoré spreneverili, by mali byť vrátené ľuďom, no zlodeji zariadili, aby sme sa dostali do väzenia,“ ohradil sa. „Chceli nám vykopať hrob, no sami doňho spadli.“

V snahe získať si medzinárodné prijatie, podnikol nadávno Zlatý úsvit predbežné rozhovory s ostatnými ultrapravicovými stranami v EÚ. Jeho hovorca a kandidát na starostu Atén, Ilias Kasidiaris, minulý týždeň opísal francúzsku Marine Le Penovú ako „vizionárku“. Le Penovej Národný front opakovane odmietol výzvy na spoluprácu od Zlatého úsvitu, ktorého symbol pripomína swastiku a ktorého lídri otvorene schvaľovali Adolfa Hitlera.

Zdroj: theguardian.com

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára