pondelok 5. mája 2014

To nie Rusko dotlačilo Ukrajinu na pokraj vojny

SEUMAS MILNE | The Guardian
Snaha pozdvihnúť Kyjev do západného tábora vytlačením zvoleného lídra posilnila konflikt. Mohlo by ísť o hrozbu pre nás všetkých

Hrozba vojny na Ukrajine narastá. Zatiaľ čo nevolená vláda v Kyjeve vyhlasuje, že nie je schopná kontrolovať nepokoje na východe krajiny, John Kerry označil Rusko za zločinecký štát. USA a Európska únia zvýšili sankcie voči Kremľu a obvinili ho z destabilizácie Ukrajiny. Podľa správ sa má Biely dom nastaviť na politiku novej studenej vojny s cieľom premeniť Rusko na „vyvrheľský štát“.

Všetko by bolo pochopiteľnejšie ak by to, čo sa dnes deje vo východnej Ukrajine, nebolo zrkadlovým obrazom toho, čo sa dialo v Kyjeve pred pár mesiacmi. Vtedy to boli ozbrojení protestujúci na Majdanskom námestí, ktorí sa chopili vládnych budov a žiadali zmenu vlády a Ústavy. Lídri USA a Európskej únie obraňovali „maskovaných militantov“ a odmietali zvolenú vládu pre jej tvrdý zákrok, tak ako dnes kryjú použitie sily nevolenej vlády voči rebelom okupujúcim policajné stanice a mestské haly v mestách ako Slavjansk a Donecko.

Amerika je s vami,“ povedal vtedy senátor John McCain demonštrantom, ktorí stáli bok po boku s lídrom ultrapravicovej strany Sloboda, kým sa americký veľvyslanec dohadoval s ministerstvom zahraničia o tom, kto vytvorí novú ukrajinskú vládu.

Keď bol ukrajinský prezident nahradený administratívou vybranou USA, a to úplne protiústavným prevzatím moci, uviedli politici ako William Hague parlament nehanebne v omyl o tom, čo sa tu udialo: nasadenie prozápadnej vlády do najcitlivejšieho a politicky rozdeleného susedstva Ruska.

Putin nedal nič najavo, vzal si príklad z protestných scenárov amerických ulíc – i keď, tak ako v Kyjeve, mali protesty, ktoré sa rozšírili od Krymu po východnú Ukrajinu, evidentne masovú podporu. No to, čo bolo slávnostným pokrikom slobody v Kyjeve, sa v Sevastopoli a Luhansku zmenilo na infiltráciu a nenásytnú agresiu.

Po tom, ako si Krymčania s prevažnou väčšinou zvolili pripojenie k Rusku, zanechala väčšina západných médií akékoľvek známky nestranného informovania. Takže Putin je teraz bežne prirovnávaný k Hitlerovi, zatiaľ čo bola úloha fašistickej pravice v uliciach a v novom ukrajinskom režime vymazaná z väčšiny správ ako putinovská propaganda.

Takže sa veľa nepočujete o kľaňaní sa ukrajinskej vlády vojnovým nacistickým kolaborantom a pogromistom, či podpaľovaní domácností a kancelárií volených komunistických lídrov, alebo integrácii extrémistického Pravého sektora do národnej gardy, zatiaľ čo sa vytrvalo bagatelizuje anti-semitizmus a belošský rasizmus vládnych ultranacionalistov, a falošné identifikácie ruských špeciálnych síl sa berú ako fakt.

Realitou je, že po dvoch desaťročiach východnej expanzie NATO, spustili krízu západné pokusy pritiahnuť Ukrajinu na svoju obežnú dráhu a do obranných štruktúr, cestou anti-moskovskej, asociačnej dohody EÚ. Jej odmietnutie viedlo k protestom na Majdane a nasadeniu anti-ruskej administratívy -odmietnutej polovicou krajiny-, ktorá bez ohľadu na to pristúpila k podpísaniu dohôd EÚ a Medzinárodného menového fondu.

Žiadna ruská vláda by sa nemohla zmieriť s takouto hrozbou z územia, ktoré bolo v srdci ako Ruska, tak Sovietskeho zväzu. Putinovo pripojenie Krymu a podpora vzbúr vo východnej Ukrajine je jasne defenzívna, a bola načrtnutá červená línia: prinajmenšom východ Ukrajiny nebude pohltený NATO alebo EÚ.

No nebezpečenstvá sa taktiež znásobujú. Ukrajina sotva ukázala, že je fungujúcim štátom: bývalá vláda nebola schopná vyčistiť Majdan a Západom krytý režim je voči protestujúcim v priemyselných oblastiach, nostalgických za sovietskou érou, „bezmocný“. Čo sa týka rečí o paramilitantných „mužoch v zelenom“ (ktorí sa ukazujú byť prevažne Ukrajincami), má vzbura tiež silné sociálne a demokratické požiadavky: kto by vystupoval proti referendu o autonómii a zvolených guvernéroch?

USA a jeho európski spojenci medzitým uvalili sankcie, diktujú podmienky Rusku a jeho chránencom v Kyjeve, a po návštevách Joea Bidena a riaditeľa CIA, Johna Brennana, podnecujú vojenský zákrok voči protestujúcim. No akým právom sa USA vôbec zapojili, že pod svoj strategický štít začlenili štát, ktorý členom NATO nikdy nebol, a ktorého nedávno zvolená vláda prišla k moci na platforme jasnej neutrality? Žiadnym, samozrejme – čo je dôvod prečo je ukrajinská kríza vo väčšine sveta nazeraná v odlišnom svetle. Je tu možno zopár svetových podporovateľov Putinovho oligarchického konzervativizmu a nacionalizmu, no ruská protiváha americkému imperializmu je vítaná, od Číny po Brazíliu.

Vlastne, popritom ako USA pokračujú vo svojich proti-čínskych „tančekoch“ do Ázie, je jedným pravdepodobným dôsledkom krízy užšie spojenectvo medzi Čínou a Ruskom. A navzdory narastajúcemu násiliu boli straty chladného angažovania sa Ruska na Ukrajine doposiaľ minimálne, teda ak to porovnáme s akýmkoľvek významným západným zásahom za posledného desaťročia, na ktorý pomyslíte.

Avšak, hrozba občianskej vojny rastie, a s ňou i šance, že do konfliktu budú zatiahnuté i vonkajšie mocnosti. Barack Obama už do východnej Európy symbolicky poslal určité sily a je pod tlakom republikánov, tak jastrabov z NATO, ako Poľsko, aby poslal ďalšie. Americké a anglické jednotky sú toto leto spôsobilé podieľať sa na vojenských cvičeniach NATO na Ukrajine.

USA a EÚ už prezradili svoj podiel na Ukrajine. Ani Rusko, ani západné mocnosti nebudú chcieť zasiahnuť priamo, a čarovanie ukrajinského preméra o tretej svetovej vojne pravdepodobne neodobrili jeho washingtonskí sponzori. No sto rokov po roku 1914 by malo byť riziko nezamýšľaných konzekvencií dostatočne zrejmé – pritom, ako rastie hrozba návratu konfliktu veľmocí. Podstatný je tlak na negociačné ukončenie krízy.

Zdroj: The Guardian

8 komentárov:

 1. Seumas Milne ode zdi ke zdi

  Pamflet Seumase Milneho zaměřený proti jednostranné protiruské propagandě západních médií dokázal takřka nemožné: Dobře se čte, leč zámlk, polopravd a nepravd obsahuje nejméně stejně tolik, jako opačná propaganda, proti níž se autor vymezil.

  http://www.blisty.cz/art/73070.html

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Ten Seumas Milne bude asi nejaká obdoba Vinca Lukáča, čo nerozozná vládu od parlamentu. Len či vie tak dobre hokej hrať :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Takže NATO sa nebude rozširovať? Alebo nie inak ako doteraz?
   http://inthesetimes.com/article/16631/russia_ukraine_noam_chomsky

   Takže žiadne splácanie pomoci reformami a škrtmi nebude? http://www.theguardian.com/world/2014/may/01/ukraine-bailout-imf-approved-warns-risks

   Takže v kyjevskom parlamente nevisel Bandera ani naci symboly?
   http://www.bbc.com/news/world-europe-26468720

   Čiže občianska vojna nehrozí napriek obnoveniu brannej povinnosti?
   http://time.com/84683/ukraine-reinstates-conscription-amid-pro-russian-insurgency/?utm_source=feedburner&utm_medium=feed&utm_campaign=Feed:%20time/topstories%20%28TIME:%20Top%20Stories%29

   Takže zvolenie si Ruska Krymčanmi v referende bolo ruskou propagandou (tak ako v ´91?)?
   http://en.wikipedia.org/wiki/Crimean_sovereignty_referendum,_1991

   Odstrániť
  2. Ty si čo za dementa? V referende v '91 v bola položená otázka, či chcú aby bola obnovená Krymská autonómna sovietska socialistická republika. To nebolo žiadne referendum o pričlenení Krymu k Rusku.

   Odstrániť
  3. Otázka je, čo ste Vy za hulváta?
   Pointa by mala byť či si v referende priali obnovenie vzťahov s Ruskom.
   A ďalej?

   Odstrániť
  4. Ty si naozaj dement. Nevieš čo píšeš a ani si nepozrieš čo linkuješ.

   Odstrániť
  5. Vy ste tvrďas :)
   Asi ste to stále nepochopili...
   Argument o predchádzajúcom referende použili i tu
   http://a2larm.cz/2014/03/vsechno-co-vite-o-krymu-je-spatne/

   Odstrániť
 3. USA a EU sú založené na vykorisťovaní človeka človekom. V Putinovom Rusku je to presne naopak :)))

  OdpovedaťOdstrániť